laptop biurko

Jak wybrać odpowiedniego laptopa?

Artykuł zaktualizowany 16 lutego 2022


Z pewnością dla wielu z nas głównym kryterium, którym sugerujemy się przy wyborze nowego laptopa jest jego cena. Nierzadko mamy na ten cel przeznaczoną określoną kwotę pieniędzy, a biorąc drogi sprzęt na raty, też liczymy się z tym, że musimy mieć możliwość regulowania ich comiesięcznych spłat. Pierwszą sprawą powinno być więc ustalenie realnych widełek cenowych, w których będziemy poszukiwać właściwego dla nas urządzenia.


Laptop do domu czy do biura?

Drugą sprawą, nad którą powinniśmy się zastanowić jest przeznaczenie nowego laptopa. Czy będzie to sprzęt do pracy? A może poszukujesz przenośnego komputera, na którym będziesz mógł grać w wolnym czasie w ulubione gry?

Jeżeli Twoja praca odbywa się nie tylko w biurze, ale też często zabierasz laptopa do domu czy na spotkania biznesowe, zwróć uwagę na przekątną laptopa oraz na jego wagę. Toporny i ciężki komputer przenośny może sprawić Ci nieco problemów. Głównie dlatego, że jego ciągłe dźwiganie z miejsca na miejsce będzie po prostu niekomfortowe. Nieduży i lekki laptop łatwo spakujesz do torby lub plecaka, a sprzęty tego typu mają obecnie naprawdę spore możliwości i wcale nie ustępują swoim większym odpowiednikom. Ciekawe porównanie laptopów znajdziecie na tej stronie https://lenovozone.pl/blog/dobry-laptop-do-3000-zl-lenovo-ideapad-c340/.

Typowy laptop domowy może być oczywiście większy i cięższy. Jeżeli nie masz potrzeby zabierać go ze sobą lub takie sytuacje zdarzają Ci się sporadycznie, nie ma co do tego większych przeciwwskazań. Przy wyborze laptopa służącego głównie rozrywce, powinniśmy jednak zwrócić swoją uwagę na inne sprawy. Najważniejszymi kryteriami wyboru laptopa gamingowego są procesor i karta graficzna. Dobra karta graficzna zapewni nam lepsze doświadczenia podczas grania w gry – będą one działały płynniej, a detale graficzne będą mogły być lepiej wyświetlane. Z kolei wydajny, nowoczesny procesor pozwoli wykorzystać potencjał posiadanej karty graficznej. Ważnymi parametrami są również pamięć RAM i dysk twardy.


Matryca – matowa czy błyszcząca?

Zarówno błyszcząca matryca do laptopa, jak i matryca matowa mają swoje zalety i wady. Błyszcząca matryca do laptopa sprawia, że widziane kolory są bardziej soczyste i przyjemne dla oka. Jest to bardzo dobra cecha, jeżeli chodzi o nasze doświadczenia przy oglądaniu filmów czy graniu w gry. Natomiast, z tego powodu nie jest polecana osobom, które zajmują się profesjonalnie grafiką. Wynika to z faktu, że kolory te są nieco przekłamane i coś co wygląda bardzo dobrze na laptopie z błyszczącą matrycą, może wyglądać dużo gorzej w rzeczywistości. Matowa matryca do laptopa ma też tę przewagę, że zapewnia komfort użytkowania przenośnego komputera w różnych warunkach oświetleniowych. Słońce padające na matową matrycę nie powinno nam przeszkadzać i nie uniemożliwi nam pracy.


 

Dodaj komentarz