Artykuł zaktualizowany 2 lutego 2020
Zakup nowego telefonu może być jednocześnie ekscytujący jak i frustrujący. Nowy aparat telefoniczny to zarazem więcej funkcji, z którymi na początek trzeba się zapoznać. I tutaj pojawiają się pierwsze nerwy, wynikające z próby przeniesienia danych ze starego dobrze znanego telefonu na nowy jeszcze nierozpracowany aparat telefoniczny. Co w tym wypadku należy zrobić ?
Pierwsza myśl to oczywiście instrukcja obsługi aparatu telefonicznego. Jednak większość nowoczesnych aparatów telefonicznych nie posiada już instrukcji obsługi w komplecie. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku jest udać się na stronę internetową producenta i poszukać wskazówek oraz informacji technicznych, dedykowanych nowemu modelowi telefonu.
Przenoszenie danych kontaktów
Najważniejszymi danymi w telefonie komórkowym są bez wątpienia kontakty. Możemy skopiować je do drugiego telefonu na trzy dość popularne sposoby.
- Karta SIM
Najprościej skopiować kontakty ze starego telefonu na kartę SIM i następnie w nowym telefonie wprowadzić je do pamięci aparatu. Kilkoma kliknięciami książka adresowa zostaje uaktywniona w nowym telefonie. Jednak karta SIM ma ograniczoną pamięć i nie wszystkie kontakty zostaną przekopiowane. Metoda jest dobra dla osób posiadających niewielką ilość kontaktów oraz nie przypisujących im innych danych ( typu adres, e-mail itp.) jak tylko numer telefonu.
- Używając komputera
Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z komputera oraz odpowiedniego oprogramowania, dedykowanego dla danego modelu telefonu. Znajdziesz go na stronie producenta. Odpowiednie oprogramowanie, służące do przenoszenia i edycji wszelkiego rodzaju danych pomiędzy komputerem a komórką ułatwi sprawę. Kopię zapasową z telefonu przenosi się na dysk komputera, a następnie można ją wgrać do nowego aparatu telefonicznego. W tym wypadku wszystkie dane zostaną skopiowane. Ponadto kopia danych na komputerze to swego rodzaju zabezpieczenie przed utratą ich z telefonu. Wadą tej metody jest to, iż zajmuje trochę czasu. Przenosząc dane trzeba skorzystać z komputera i kabelków oraz zainstalować odpowiednie oprogramowania, co wydłuża pracę i zabiera czas.
- Moduł bluetooth
Moduł ten w szybki sposób pozwala na przeniesienie danych kontaktowych między telefonami wyposażonymi w bluetooth. Włącza się właśnie tą aplikację w dwóch telefonach. Następuje synchronizacja aparatów i można już przekopiowywać wybrane pliki. Całość kopiowana jest automatycznie. Metoda łatwa i prosta- jeżeli telefony bez problemu się ze sobą zsynchronizują. Za pomocą tego modułu można również przenosić inne dane (np. zdjęcia) o niewielkiej ilości i pojemności. Pamiętaj jednak, że możesz potrzebować drugiej karty SIM, gdy dwa telefony nie chcą się ze sobą połączyć bez SIMa.
Przenoszenie pozostałych danych z komórki
W telefonach komórkowych przechowywane są również inne pliki np. ulubiona muzyka, zdjęcia, dokumenty itp. Można je przenieść na kilka sposobów.
Pierwsza metoda to kopiowanie danych do komputera przez kabel USB i oprogramowanie- omówiona już wcześniej.
- Karta SD
Gdy telefony ( nowy i stary) wyposażone są w czytnik kart SD, wtedy wszystkie dane kopiowane są na kartę pamięci i przenoszone (poprzez kartę) do nowego aparatu. Metoda szybka i pewna. Jedynym problemem może być brak slotu kart SD w jednym z aparatów.
Obecnie popularne smartfony dają inne możliwości kopiowania danych między telefonami. Jeżeli nowym aparatem jest smartfon- Sprawdź w jakim systemie on pracuje. W zależności od systemu (Windows phone, android), do dyspozycji są aplikacje, między innymi tzw. wirtualne dyski ( np. skydrive w Windows phone), dające możliwość przechowywania danych oraz kopiowania i przenoszenia ich na komputer lub inny telefon (jeżeli pracuje on w tym samym systemie co poprzedni aparat).
Po zarejestrowaniu konta na stronie producenta systemu(np. w systemie Windows phone- konto na witrynie Windows live) można pobrać odpowiednią aplikację do przenoszenia i przechowywania danych z telefonu. Potem nie powinno być problemu ze skopiowaniem danych na nowy aparat- pod warunkiem, że jest wyposażony w ten sam system. Zapoznaj się z ofertą aplikacji i możliwością przechowywania oraz kopiowania danych w twoim nowym telefonie.
Podsumowanie
Technologie, w zakresie możliwości funkcyjnych nowych telefonów komórkowych, dynamicznie się rozwijają. Globalny dostęp do sieci internetowej poprzez Wi-Fi, LTE sieci 3G czy 4G dają już w tej chwili nieograniczone możliwości. Wielu użytkowników nowoczesnych smartfonów ma problemy z przyswojeniem sobie wiedzy na temat swojego rozbudowanego w funkcje i aplikacje telefonu. Omówione powyżej techniki przenoszenia danych są już nieco przestarzałe na tle dynamicznego postępu w technologii IT. Ale dla wielu osób jeszcze najbardziej zrozumiałe.