nowinki technologiczne

5 najciekawszych technologicznych nowinek 2020 roku

Artykuł zaktualizowany 30 listopada 2020


Technologiczne plany na rok 2020 zostały przygaszone pandemią koronawirusa, jednak pomimo wielu przeciwności, wyczekiwane nowinki ujrzały światło dzienne. Która technologia najbardziej nas zaskoczyła? Co było najciekawsze dla nas jako ogółu ludzkości? Zobaczcie nasze zestawienie!

Jeśli na początku 2020 roku narzekaliście na zmęczenie, pewnie liczycie, że Xiaomi wprowadziło do regularnej sprzedaży inteligentny materac, który poprawi jakość snu. Niestety, nie można go jeszcze kupić. Jednak siedzenia w domu, leżenia w łóżku lub na sofie wszyscy mamy zapewnie już dosyć, wiec zobaczmy pozostałe ciekawostki.


Na odległość, zdalnie, przez internet

W roku 2020 okazało się, że zdalnie można się z powodzeniem: uczyć, pracować, załatwiać sprawy urzędowe, a nawet robić „stare media” – radio i telewizję. Zoom, Teams Microsoft oraz Skype były najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami. Odkryliśmy HD Voices, kamerki i mikrofony dobrej jakości oraz doceniliśmy światłowodowe sieci internetowe. Okazało się, że internet LTE może zawodzić. W tym roku odkryliśmy także, że sieć 5G – umożliwiająca najszybszą transmisję danych – ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Według WHO technologie 5G nie mają wpływu na zdrowie ludzi. Kon

Najciekawsze w tym zjawisku jest pytanie o przyszłość – jakie lekcje wyciągnęliśmy na 2021 rok? Czy w kolejnych latach będą rozwijać się narzędzia do pracy zdalnej?

iPhone 12

W Polsce do sprzedaży trafił telefon Motorola razr, kultowy model tej marki – odświeżony o składany wyświetlacz. Niestety, nie był to największy smartfonowy hit. Wyprzedził ją, oczywiście, nowy iPhone.

Każde nowe urządzenie od Apple jest wyczekiwane z utęsknieniem. Apple iPhone 12 to skok technologiczny, ma wbudowany moduł 5G, opcją nagrywania filmów w formacie Dolby Vison i robienia zdjęć 12.0 Mpix w 4K. Aparat ma ulepszony obiektyw szerokokątny, który wpuszcza do zdjęć niemal 30% więcej światła, przez co szczegóły są dobrze widoczne nawet w trybie nocnym. Ten iPhone jest także wyjątkowo trwały i szczelny dzięki obudowie wykonanej ze szkła i aluminium. Ciekawostka: iPhone 12 dzięki funkcji People Detection i wykorzystywaniu LIDAR pomaga użytkownikom zachować społeczny dystans. W końcu: dystans, tylko on nas uratuje!

Co ciekawe, Apple jesienią 2020 roku dołączyło do sojuszu firm pracujących nad… technologią 6G!

PlayStation 5

Konsola PlayStation jest tak wyczekiwanym urządzeniem, że nawet na Instagramie pojawił się filtr wizualizujący PS5, na który nabrał się niejeden fan. PlayStation jest dużo droższa od poprzednich wersji, ale za niemal 2 tysiące złotych otrzymujemy solidny procesor AMD Ryzen 3 generacji, dysk twardy SSD o pojemności 825 GB oraz grafikę NVIDIA. Produkt jest trudno dostępny i w pewnych kręgach gejmingowych będzie z pewnością wyczekiwanym prezentem od Mikołaja. Niektórzy będą grać nawet całe Święta, skoro nie możemy się w tym okresie przemieszczać.

Technologia rozpoznawania twarzy

Mniej więcej w połowie roku otrzymaliśmy dwa komunikaty o technologii rozpoznawania twarzy.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki technologii rozpoznawania twarzy udało się odnaleźć porwane dziecko. I to uwaga! Po 32 latach! Analiza twarzy porwanej 2-letniej dziewczynki i postarzenie jej twarzy za pomocą specjalnego oprogramowania pozwoliło na porównanie z bazą danych, a następnie doprowadziło do potwierdzenia tożsamości (oczywiście zastosowano także testy DNA).

Zła wiadomość jest taka, że technologia rozpoznawania twarzy doprowadziła do aresztowania osoby podejrzewanej o kradzież – tylko że ten mężczyzna został niesłusznie o nią oskarżony! Organa ścigania nie wierzyły zeznaniom świadków, zawierzyły technologii. Ponieważ nie jest to pierwszy przypadek pomyłki tego typu technologii, między innymi w San Francisco i Bostonie zakazano jej używania.

163-calowy telewizor

W 2020 roku pobiliśmy rekordy oglądania telewizji, You Tube, serwisów VOD oraz platform z dostępem do telewizji internetowych oferujących filmy i seriale. Oglądaliśmy na tabletach, telewizorach, laptopach, a nawet smart fonach. LG postanowił zaskoczyć wszystkich i wprowadził do sprzedaży telewizor LG Magnit. To odbiornik z wyświetlaczem w technologii microLED, którego przekątna jest wielkości 163 cali.

Producent zapewnia, że urządzenie łączy w sobie przełomową jakość obrazu i trwałość. Telewizor posiada specjalną powłokę, która chroni go przed kurzem, odbijaniem światła w ekranie oraz uszkodzeniami mechanicznymi (oczywiście niezamierzonymi).

Jeśli zaczęliście się zastnawiać, która sieć wprowadzi go do sprzedaży, mamy dla Was smutną wiadomość. Co prawda LG chce sprzedawać telewizor LG Magnit do Europy, ale w ofercie dla biur i hoteli.

Chyba wszyscy liczyliśmy na obietnice składane w marcu – że wynalezienie i opatentowanie szczepionki na Covid-19 zatrzyma pandemię koronawirusa. Niestety, żadnemu zespołowi naukowemu ani badawczemu nie udało się jak dotąd wynaleźć skutecznej szczepionki.

Artykuł powstał we współpracy z portalem MocnaStrona.com.

Dodaj komentarz