Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Dla zapewnienia wysokiej wydajności pracy i niezawodności działania wielu kategorii maszyn oraz urządzeń przemysłowych niezbędne jest stosowanie różnych rodzaje filtrów. Podstawowym zadaniem filtrów jest oczyszczanie czynnika roboczego, niezbędnego do funkcjonowania danego typu urządzenia.
W związku z tym na rynku spotkać możemy takie filtry przemysłowe jak filtry oleju, wody, powietrza i wiele innych. Służą one oczyszczaniu cieczy i gazów ze znajdujących się w nich zanieczyszczeń, które mogą uszkadzać elementy mechaniczne silników lub przyczyniać się do wadliwego działania innych mechanizmów, w jakie tego typu urządzenia są wyposażone.
Jakie są rodzaje filtrów przemysłowych?
1.Filtry powietrza (gazowe)
Zastosowanie tego typu filtrów przemysłowych jest bardzo szerokie. Używa się ich nie tylko do oczyszczania powietrza – do jego sterylizacji, ale także do separacji poszczególnych gazów, na przykład czystego azotu czy separacji dwutlenku węgla, którego używa się m.in. w przemyśle spożywczym. Gazowe filtry przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach i stosuje się je w wielu kategoriach urządzeń.
Jednym z najczęstszych zastosowań tego typu filtrów są systemy sprężania powietrza, które następnie wykorzystywane jest do obsługi różnego rodzaju narzędzi czy specjalistycznych procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych lub remontowych.
2.Filtry cieczy
ta grupa filtrów przeznaczona jest m.in. do uzdatniania wody do procesów technologicznych lub do jej oczyszczania po zakończonym procesie technologicznym – zanim taka woda zostanie odprowadzona do ścieków. Filtry przemysłowe tego typu to m.in. filtry magnetyczne, które mają zdolność do wychwytywania z wody drobin metali. Takie filtry stosuje się często w zamkniętych systemach przemysłowych obiegów hydraulicznych, w celu szybkiego oczyszczenia wody z ciężkich zanieczyszczeń, które mogą uszkadzać elementy tego typu systemów.
Wśród tej kategorii filtrów przemysłowych znajdziemy również klasyczne filtry wodociągowe, które służą oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych i chemicznych, a także filtry oleju, które zapobiegają szybkiemu uszkodzeniu silników spalinowych, pomagając w wychwytywaniu znajdujących się w oleju drobnych zanieczyszczeń.
Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Odboje gumowe
Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane filtry przemysłowe to gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej wydajności działania wielu maszyn, a także bardziej złożonych systemów produkcyjnych, przemysłowych. Dlatego nie warto oszczędzać na filtrach i należy odpowiednio często je wymieniać. Dzięki temu mamy pewność, że w pełni realizują one powierzoną im funkcję, a ciągłość procesu produkcyjnego nie zostanie zakłócona.