kobieta w kapeluszu i z telefonem

Jak działa algorytm Tindera?

Artykuł zaktualizowany 23 września 2021


Tinder. Magiczna aplikacja, która pomaga znaleźć miłość życia, miłość na jedną noc lub po prostu pobawić się w metrze w trakcie drogi do pracy. Jak właściwie działa aplikacja? Czy istnieje jakiś algorytm Tindera? Czy osoby, które nam się podobają, zobaczą nasz profil w pierwszej kolejności? Poza twórcami aplikacji, którzy chronią swojej tajemnicy jak złota, nikt nic nie wie na pewno.

Nie zmienia to faktu, że tysiące ekspertów technicznych i informatyków wciąż analizuje sposób  funkcjonowania aplikacji próbując odkryć mechanizmy i wyjaśnić, w jaki dokładnie sposób działa. Pierwsze pytanie dotyczy tego, w jaki sposób Tinder ustala kolejność, w jakiej widzimy potencjalne dopasowania?


W jaki sposób Tinder ustala kolejność potencjalnych dopasowań?

Pierwsze profile, które widzimy po otwarciu aplikacji, nie są losowe. Jest to znacznie bardziej złożone. Pierwsze dziesięć do piętnastu osób, które widzisz, to profile, które zostały umieszczone w „bardziej atrakcyjnym” segmencie witryny, czyli zostały polubione przez większą liczbę osób. Dzięki temu aplikacja ma przekonać użytkownika, że znajdzie kogoś naprawdę atrakcyjnego. W drugiej kolejności pojawiają się osoby, które przesunęły Twój profil w prawo – dlatego przy pierwszym otwarciu aplikacji uzyskujesz więcej natychmiastowych dopasowań. Co więcej, choć jest to dość brutalne, Tinder wykorzystuje dane o liczbie polubień profili, aby ocenić atrakcyjność danego użytkownika i zmniejsza częstotliwość wyświetlania profili „mniej atrakcyjnych”.

Czy bycie bardziej aktywnym na Tinderze zwiększa liczbę dopasowań?

Tak. I nie tylko ze względu na oczywisty powód, że polubiłeś większą ilość profili. Jeśli nie używasz regularnie aplikacji, Twój profil nie będzie wyświetlany innym użytkownikom, aby zbyt wiele osób, które przesunęły Twój profil w prawo nie było zawiedzionych, że nie uzyskały dopasowania.

Natomiast jeśli zalogujesz się ponownie, zaczniesz pojawiać się innym użytkownikom z większą regularnością, zwłaszcza dla osób, które będą aktywne w tym samym czasie. Ma to zachęcić do bezpośredniego rozpoczęcia rozmowy, dzięki czemu ludzie nie znudzą się przesuwaniem zdjęć bez odpowiedzi przez wiele godzin.

Czy Tinder wspiera turystykę?

Owszem. Ilekroć skorzystasz z aplikacji i wybierzesz się w nowe miejsce, prawdopodobnie otrzymasz wiele nowych dopasowań. Bardzo ciekawą możliwością jest wykorzystanie całkowicie legalnej usługi VPN oraz wirtualnie zmienić lokalizacji Twojego smartfona. Dzięki temu, nie musisz jechać do innego kraju, aby poznać osoby, które w nim mieszkają. Wystarczy jednym kliknięciem wybrać dowolną lokalizację, w której znajdują się serwery wybranego przez nas dostawcy VPN.

Czy ilość polubień wpływa na sposób wyświetlania Twojego profilu?

Jeśli przesuwasz w prawo wszystkich, Tinder może uznać Cię za spamującego robota i niechętnie pokaże inne profile. Natomiast jeśli przesuniesz w lewo większość profili, Tinder może uznać cię za osobę zbyt wybredną i również pokaże Ci mniej profili, aby nie rozczarować zbyt wielu użytkowników brakiem dopasowania. Aplikacja utrzymuje się z czasu, jaki użytkownicy spędzają korzystając z niej, w tym oczywiście na rozmowie.


 

Dodaj komentarz