Spis treści
Artykuł zaktualizowany 3 października 2021
Jeszcze do niedawna standardowymi protokołami do transferu danych były dyski z interfejsem SATA. Od jakiegoś czasu coraz częściej są one zastępowane przez nowoczesną technologię NVMe SSD. Co musisz o niej wiedzieć i na co zwracać uwagę, wybierając ten typ dysku twardego?
Czym jest technologia NVMe i jakie są jej zalety?
NVMe to technologia opracowana przy współpracy największych producentów dysków na świecie, takich jak Samsung, Intel czy Seagate. Technologia ta pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału dysku twardego. Dyski NVMe to urządzenia, które mają konstrukcję standardowych dysków SSD, wyposażone w interfejs komunikacyjny PCI Express, który pełni niejako rolę pośrednika pomiędzy dyskiem twardym a komputerem.
Obecnie dyski te należą do najszybszych na świecie. Największą popularnością cieszą się modele dysków M.2 PCIe NVMe. Największą zaletą dysków SSD NVMe jest przede wszystkim to, że umożliwiają one transportowanie większej ilości danych, szybsze ich przetwarzanie oraz natychmiastowe rozpoczynanie zadań.
Oznacza to, że mając laptop czy komputer z tego typu dyskiem, zaobserwujemy szybsze ładowanie i zapisywanie plików, niemal błyskawiczne otwieranie aplikacji, lepszą płynność gier, a także większą wydajność programów do tworzenia treści multimedialnych czy renderowania grafiki. Ciekawym może być również fakt, że szybki i nowoczesny dysk twardy może również znacznie wydłużyć żywotność komputera czy laptopa, podobnie jak procesor czy pamięć operacyjna.
Czym kierować się przy wyborze dysku NVMe?
Aby móc zamontować na swoim komputerze nowoczesny dysk NVMe SSD, należy przede wszystkim mieć gniazdo M.2 z interfejsem PCIe. Stanowi ono wyposażenie większości nowoczesnych płyt głównych komputerów i laptopów. Jeśli mamy starszy komputer, warto przed zakupem dysku sprawdzić jego szczegółową specyfikację, ponieważ, mimo iż większość z nich ma złącze M.2, to jest ono kompatybilne z interfejsem SATA, a nie PCIe. Jeśli w ogóle nie mamy gniazda M.2, możliwe jest dokupienie specjalnego adaptera. Decydując się na zakup dysku NVMe PCIe, należy wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników.
Pierwszym z nich jest potrzebna nam przestrzeń dyskowa. Możemy zdecydować się na zakup dysku o pojemności kilku TB lub mniejszy, na przykład 250 GB. Decyzja o pojemności dysku zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i tego, ile i jak duże aplikacje czy programy będziemy chcieli zainstalować na naszym urządzeniu.
Drugim istotnym parametrem, jaki powinniśmy wziąć uwagę, wybierając dysk, jest prędkość odczytu i zapisu danych, szczególnie jeśli elementem naszej pracy jest kopiowanie dużych plików pomiędzy folderami. Warto wziąć tutaj pod uwagę na przykład dyski NVMe od marki Samsung, której model 980 PRO z interfejsem PCIe Gen 4.0 x4 oferuje odczyt danych z prędkością do 6900 MB/s i zapis do 5000 MB/s.
Nowoczesna technologia NVMe SSD ma mnóstwo zalet, z których najważniejszą bez wątpienia jest znaczny wzrost wydajności dysku twardego. Z całą pewnością w najbliższym czasie stanie się ona standardem, po który sięgać będą wszystkie osoby kupujące podzespoły do swoich komputerów.