telewizory 8k

Jak działają telewizory 8K?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Rozdzielczość 4K dopiero od niedawna stała się standardem telewizji, a dedykowane jej materiały są coraz łatwiej dostępne. Jednak na horyzoncie pojawiają się już odbiorniki nowej generacji, które zwiastują nadejście kolejnego standardu telewizyjnego. Telewizory 8K wprawdzie nie wyprą jeszcze urządzeń 4K, ale najbardziej wymagający użytkownicy mogą już je kupić.


Kto produkuje telewizory 8K?

Nie każdy producent telewizorów posiada w swojej ofercie telewizory 8K. Jedną  z firm, które ogłosiły produkcję odbiornika o takiej rozdzielczości był Sharp, jednak dostępny w sprzedaży model LV-70X500E bardziej promowany jest jako monitor, a nie telewizor. Swój udział w ekspansji 8K zaprezentowało także LG lub Sony, ale na początek tylko w formie prototypów urządzeń.

Segment telewizorów 8K próbuje opanować firma Samsung. Koreański producent zaprezentował model Q900R na tegorocznych targach IFA i – co ciekawe – nie był to tylko prototyp telewizora, ale odbiornik przeznaczony do szerokiej dystrybucji. Jest już dostępny dla konsumentów na terenie zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Europy.


Telewizory 8K – cena zwala z nóg?

Z pewnością zastanawiasz się, ile musisz zapłacić za telewizor o standardzie 8K TV? Cena takiego urządzenia nie jest oczywiście niska, choć – z drugiej strony – ceny lepszych modeli telewizorów 4K, pozwalały na przybliżone oszacowanie ceny modeli 8K. Wciąż jednak jest to duża inwestycja, szczególnie w przypadku telewizorów o najdłuższej przekątnej ekranu.

Telewizory 8K od koreańskiego producenta dostępne są w trzech wariantach rozmiarowych, których ceny kształtują się następująco:

Q900R 65” – ok. 19 999 zł,
Q900R 75” – ok. 29 999 zł,
Q900R 85” – ok. 59 999 zł.


Nie tylko Samsung

Jednak nie tylko Samsung ma w swojej ofercie odbiorniki o tak dużej rozdzielczości. Wspomniany model Sharp także jest mocnym przedstawicielem w segmencie 8K TV. Cena za urządzenie tego producenta wynosi ok. 50 000 zł za model o długości przekątnej 70”.

Ciężko powiedzieć, jak będzie kształtowała się cena telewizorów LG OLED 8K. LG nie zaprezentowało jeszcze modelu konsumenckiego, ale spodziewać się można wyższej ceny niż w przypadku konkurencji. Wynika to z zastosowania diod organicznych, których koszty produkcji są wyższe niż w przypadku „ledowych” odpowiedników. Na tę chwilę pozostaje uzbroić się w cierpliwość.


Przyszłość w wersji 8K

Kolejnym krokiem w rozwoju telewizji są telewizory 8K. Cena tego typu odbiorników jest aktualnie bardzo wysoka, a urządzenia te zaliczają się do najlepszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów. Powinny stać się bardziej popularne i tańsze w ciągu najbliższych kilku lat. Już teraz nie ma jednak wątpliwości, że telewizory 8K to sprzęty o niezwykle wysokich możliwościach, choć w wysokich cenach.


 

One thought on “Jak działają telewizory 8K?

  1. Jestem ciekaw czy ludzkie oko ogarnie taką różnicę rodzielczości i czy dla nas ta różnica będzie rzeczywiście tak znacząca jak np. między FullHD do UltraHD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *