kryptowaluty bitcoin

Czym są kryptowaluty?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kryptowaluta to jednostka wirtualna, nie posiadająca materialnej postaci. Jest rodzajem matematycznego kodu. Aktualnie istnieje ponad 2000 różnych rodzajów wirtualnego pieniądza. Najpopularniejszym jest BTC, czyli bitcoin.

Od momentu powstania bitcoina pojawia się coraz więcej mechanizmów i narzędzi usprawniających realizację płatności. Głównym zadaniem tokenów i kryptowalut jest swobodne przesyłanie środków finansowych.

Cyfrowa rewolucja dociera niemalże do każdego sektora i zakątka internetu. Oblicze finansów w pewnym stopniu zmieniło się za sprawą wirtualnego pieniądza, czyli kryptowalut. Czym są oraz czy da się na nich zarobić? Jest to dość obszerny temat, z którym warto odpowiednio się zapoznać.


Podstawowe informacje o kryptowalutach

Fenomen kryptowalut polega między innymi na braku kontroli przez banki centralne. Nie istnieje emitent, który mógłby wytwarzać nowe jednostki płatnicze w nieskończonych ilościach. Na przykład Bitcoin działa na podstawie umowy, której warunki są zapisane w algorytmie i nie możliwe do zmiany bez akceptacji większości członków społeczności.

Umowa ta ustala maksymalną podaż bitcoinów na poziomie 21 milionów jednostek. Dzięki temu kryptowaluta jest odporna na inflację, a mimo okresowych wahań ceny jej wartość w perspektywie czasu rośnie. Kryptowaluty bazują na przesyle peer-to-peer. Oznacza to, że nie ma centralnej jednostki, która w tradycyjnym systemie jest niezbędna do prawidłowego działania przelewów. Jest to pierwszy środek płatniczy, opracowany bez ingerencji instytucji finansowych.


Na czym polega kopanie kryptowalut?

Ten tajemniczo brzmiący zwrot może wprowadzać w błąd. Kopanie kryptowalut to potoczne określenie procesów matematycznych. Aby poszczególne jednostki kryptowalutowe mogły być transferowane i produkowane musi zostać spełniony warunek wyrażony za pomocą kryptografii, czyli zaszyfrowany. Warunkiem tym jest najczęściej rozwiązanie zagadki matematycznej polegające na znalezieniu pasującego ciągu cyfr. Do wykonywania obliczeń wykorzystuje się mocne komputery.

Istnieją dwa najbardziej rozpowszechnione sposoby kopania kryptowalut. Proof of stake i proof of work. Aby zacząć kopać wystarczy zakupić lub samemu złożyć odpowiedni komputer zwany koparką. Jest to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Opłacalność jest kwestią dyskusyjną. Może się zdarzyć, że tego rodzaju inwestycja zakończy się sporą stratą.


Jak korzystać z walut kryptograficznych?

Wystarczy zainstalować na komputerze portfel. Jest to darmowa i łatwa w obsłudze aplikacja umożliwiająca przechowywanie i przelewanie kryptowalut.

Można też skorzystać z usług zewnętrznych firm udostępniających portfele przeglądarkowe dostępne po zalogowaniu na stronie internetowej. Ta opcja jest mniej bezpieczna, ale za to wygodniejsza.


Przyszłość kryptowalut

Pod koniec 2017 roku bitcoin i inne kryptowaluty stały się bardzo popularne.  Mieliśmy okazję oglądać olbrzymie wybicia kursów. Wzrosty rzędu 500% były czymś normalnym i powszechnie widocznym na tym rynku. Dzisiaj po paru miesiącach, kiedy coiny mocno straciły na wartości, wiele osób zaczęło się zastanawiać nad przyszłością kryptowalut. Gdy wszystko rośnie, rynek jest podekscytowany technologią, natomiast w okresie spadków ludzie zaczynają wątpić.

W obecnej sytuacji sporo osób zastanawia się, czy waluty alternatywne mają szansę stać się powszechnie stosowanym środkiem płatniczym. Myślę, że jest taka możliwość. Kiedyś płaciliśmy towarem, następnie pieniądzem fizycznym, a w przyszłości będzie to pieniądz wirtualny. Istnieją olbrzymie korzyści, jakie daje ta technologia. Handel na całym świecie przy niskich kosztach oraz bezpieczeństwo, które daje szyfrowany algorytm.

Wzrosty i spadki cen są spowodowane płytkim rynkiem. Gdy branża dojrzeje i przyjmie więcej pieniędzy, kryptowaluty staną  się mniej podatne na duże wahania kursów.


 

Dodaj komentarz