latarka

Latarki ładowalne – co to jest i czy warto mieć?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kupując latarkę z wyższej półki, uważnie rozważamy wiele parametrów – zasięg i tryby świecenia, moc czy też wytrzymałość. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na rynku znajdziemy nie tylko tradycyjne latarki na baterie, ale również latarki akumulatorowe z ładowarką. Czym wyróżniają się te ostatnie i czy warto w nie zainwestować? Sprawdzamy.


Latarka ładowalna – co to takiego?

Latarka ładowalna to model, który, zamiast w baterie, wyposażony jest w akumulator. Oznacza to, że gdy latarka przestanie działać, wystarczy ją naładować – nie trzeba specjalnie kupować nowych baterii ani rozkręcać sprzętu. Poza tym faktem takie latarki nie różnią się od swoich odpowiedniczek na baterie – na rynku znajdziemy więc latarki czołowe ładowalne oraz latarki ręczne z ładowarką – mówi ekspert sklepu elatarka.pl.


3 największe zalety latarek ładowalnych

Czy wobec tak niewielkiej różnic warto wybrać latarkę ładowalną? Warto to rozważyć, bo ma ona kilka sporych zalet. Oto 3 najważniejsze z nich:

Oszczędność pieniędzy

Inwestując w latarkę akumulatorową z ładowarką, nie musimy stale wydawać pieniędzy na baterie.  Nawet regularne ładowanie sprzętu nie przełoży się znacząco na nasz rachunek za prąd, a z pewnością będzie kosztować mniej niż nieustanne kupowanie baterii.

Ekologia

Zakup latarki ładowalnej LED to z pewnością lepsze rozwiązanie dla środowiska. Nie generujemy bowiem nieustannie baterii, które zawierają wiele metali ciężkich, takich jak ołów, nikiel, cynk, rtęć czy kadm. W samej tylko Polsce zużywa się rocznie około 290 milionów jednorazowych baterii, które w krótkim czasie lądują na śmietniku, na dodatek często bez odpowiedniej segregacji.

Wygoda

Z ładowalną latarką nie musimy martwić się, że w czasie użytkowania baterie się wyczerpią i trzeba je będzie wymieniać na nowe. Jeśli akurat zamierzamy używać latarki przez dłuższy czas, a wiemy, że zużyliśmy już połowę jej mocy, wystarczy, że naładujemy ją do pełna.


Latarka ładowalna – 3 propozycje

Latarka akumulatorowa STREAMLIGHT SL20-L

latarka-streamlight-sl20-l-e-latarka-1_top

Ten model to sprzęt z wyższej półki. Zasięg świecenia do 490 metrów oraz żywotność do 50 godzin sprawiają, że latarka sprawdzi się nawet w bardzo ekstremalnych sytuacjach. Model posiada trzy tryby świecenia (w tym jeden stroboskopowy), wytrzymałą, odporną na uszkodzenia soczewkę z poliwęglanu oraz aluminiową obudowę.

Latarka Streamlight SL20XP-LED

sl20xp-led_top

Ta latarka ładowalna dedykowana jest służbom mundurowym. Wyposażona jest w dwa źródła światła – 3 żarówki LED oraz żarówkę halogenową. Żarówki ledowe świecą bardzo jasnym światłem i mają spory czas żywotności (11,5 h), ale krótszy zasięg (28 metrów). Z kolei żarówka halogenowa będzie świecić tylko przez 1,5h, ale za to jej zasięg wyniesie aż 253 metry.

Latarka Streamlight SL20X-LED

Ta wytrzymała latarka z aluminium z nietłukącą się soczewką jest odporna na ulewny deszcz oraz zachlapania. Jej żywotność wynosi do 40 godzin, a zasięg – do 131 metrów. Dwa źródła światła – diody LED oraz żarówka halogenowa – umożliwiają dostosowanie promienia latarki do potrzeb użytkownika.

Latarka z ładowarką – czy warto?

Czy inwestycja w latarkę ładowalną się opłaca? Z całą pewnością jest warta rozważenia. Latarek ładowalnych jest na rynku coraz więcej, pod względem jakości nie ustępują latarkom na baterie, a do tego mają kilka dodatkowych zalet. Jeśli więc zależy nam na ekologicznym modelu, którego będziemy używać przez wiele lat, bez konieczności wydawania pieniędzy na zakup baterii, latarka ładowalna to z pewnością dobre rozwiązanie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *