bezpieczeństwo na motorze

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kochasz jeździć jednośladem? Rozumiemy to – wiatr we włosach, niczym nieskrępowane poczucie wolności oraz ta niesamowita radość z jazdy, która nieporównywalna jest z prowadzeniem jakiegokolwiek, nawet najszybszego, samochodu. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie swojego motocykla i zabezpiecz go przed kradzieżą.


Bezpieczeństwo motocyklisty

I nie mamy tu wcale na myśli bezpiecznej odzieży motocyklowej, aczkolwiek posiadanie takich elementów jak kask, a także spodnie i kurtka z ochraniaczami są naprawdę ważne. Tym razem, powiemy kilka słów na temat bezpieczeństwa samego pojazdu. To kwestia, o której wielu motocyklistów zapomina – a przecież nieraz poruszamy się maszynami, które warte są naprawdę sporo! A wystarczy wyjazd zagranicę, by nasz motocykl jeszcze bardziej przyciągał wzrok, także amatorów cudzej własności.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Co należy wiedzieć o oponach motocyklowych?


Monitoring motocykla – co to takiego?

Każdy pojazd, jednoślady także, wyposażyć można w systemy monitorujące aktywność i ruch. Taki monitoring motocykla zapewni pojazdowi doskonałą ochronę przed kradzieżą motoru. Zastanawiasz się jak to działa? Pokrótce opiszemy pracę takiego rozwiązania na podstawie systemu opracowanego przez firmę Konsalnet, a noszącego nazwę ISR-M.


Jak zabezpiecza motocykl przed kradzieżą?

Montaż takiego dodatku w motocyklu umożliwi niemalże stałe jego monitorowanie. System ma dwie fazy działania: po włączeniu zapłonu i po jego wyłączeniu. W tym pierwszym przypadku, monitoring motocykla pozwala na wykrycie niespodziewanych zdarzeń drogowych. Przykładowo, nagłe wytracenie prędkości i brak aktywności silnika, w połączeniu z kilkoma innymi czynnikami przez kilka minut to sygnał o wypadku, który system wysyła do służb ratowniczych).

Jeżeli dezaktywujemy zapłon, rozwiązanie na bieżąco monitoruje wszelkiego rodzaju zdarzenia, które mogą sugerować próby kradzieży motocykla. Ot, choćby jakiekolwiek czynności w rodzaju przesunięcia pojazdu, holowanie go czy nawet nieudane uruchomienie silnika. Odpowiednio skalibrowany system monitoringu motocykla pozwoli również wykryć odłączenie akumulatora, a więc czynność, jaka jest często wykonywana, by oszukać systemy alarmowe.

Jeżeli tego rodzaju zdarzenia zostaną zarejestrowane, sygnał z czujników przekazywany jest do systemu firmy ochraniającej motocykl, a posiadacz maszyny otrzyma telefon od Stacji Monitorowania, co pozwoli podjąć decyzję o działaniu (lub jego zaniechaniu). Oczywiście, w trakcie rozmowy, konieczne będzie podanie odpowiedniego hasła (ustalane podczas podpisania umowy o ochronę). Jeżeli do tego nie dojdzie, firma monitorująca pojazd natychmiast powiadamia najbliższą jednostkę policji o zdarzeniu.


Czy to zawsze jest skuteczne?

A co w sytuacji, gdy sami będziemy wykonywać jakieś czynności przy motocyklu? Alarm nie aktywuje się, jeżeli w ciągu 10 sekund dojdzie do autoryzacji za pomocą kluczyka. A jeżeli nawet nie zdążymy tego zrobić, to podanie odpowiedniego hasła w rozmowie ze Stacją Monitorowania nie spowoduje wezwania policji.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *