jakie opony motocyklowe

Jak wybrać odpowiednie opony motocyklowe?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Dodatnie temperatury to coś, na co czekali motocykliści w czasie zimy. Gdy tylko robi się cieplej, chcemy jak najszybciej skorzystać z pogody i wyruszyć na przejażdżkę. Jednak jest kilka kwestii, o których musimy pamiętać, zanim wyprowadzimy nasz jednoślad z garażu.


Jak wybrać odpowiednie opony motocyklowe?

Bez wątpienia opony to jeden z najważniejszych elementów – nie tylko w przypadku motocykli, ale każdego pojazdu, który porusza się po drogach. Prawidłowa przyczepność jazdy gwarantuje bezpieczeństwo, a to zapewni nam dobrze dobrane ogumienie. Jak zatem wybrać odpowiednie? Do wyboru mamy kilka rodzajów, a jednym z kryteriów wyboru jest styl naszej jazdy.

  • Opony radialne lepiej sprawdzają się przy wyższych prędkościach niż opony diagonalne. Wynika to z ich budowy. Przy wyborze opon warto zdać się na radę fachowców, gdyż uwzględnią oni wiele ważnych czynników, jak np. cel i kierunek naszej jazdy, a przy tym obciążenie motocykla. Ważnym czynnikiem decydującym o decyzji co do opon jest wskaźnik pokonywania zakrętów.
  • Opony turystyczne mają cały wachlarz zastosowań – przede wszystkim mają jednak za zadanie przemieszczać się po najróżniejszych nawierzchniach, przez co są uniwersalne. Spełniając rolę, do jakiej zostały przeznaczone, zapewniają nam dobrą kierowalność i komfort pracy. Ważne jest także to, że możemy pokonywać trasy w różnych warunkach pogodowych. Optymalny zakres pracy odbywa się przy prędkościach 200 km/h, więc oszczędzamy na charakterze sportowej jazdy. Jeżeli zależy nam na długim czasie ciągłej pracy, trzymaniu w zakrętach czy wyciszeniu opony toczącej się pod motocyklem, warto zainwestować w opony typu Chopper czy Cruiser. Dzięki dodatkowym zbrojeniom, opony te pozwalają na bardzo stabilną i bezpieczną jazdę.
  • Opony offroad – jak wskazuje nazwa – najlepiej sprawdzą się w terenie, czyli „poza drogą”. Ogumienie to jest jest mocno odporne na czynniki zewnętrze, dzięki solidnemu wykonaniu. Mają one również za zadanie zapewnić doskonałą kierowalność w ciężkich warunkach, przez co jesteśmy bezpieczni, ponieważ możemy przewidzieć jak zachowa się motocykl. Warto zapytać specjalistów jak dokładnie dopasować ten rodzaj ogumienia do nawierzchni, po których najczęściej będziemy się poruszać.
  • Opony sportowe są przeznaczone do jazdy po publicznych drogach – nadają się do jazdy po konkretnych rodzajach nawierzchni. Należy jednak pamiętać, by zachować rozsądek, ponieważ dynamiczna, szybka jazda powinna odbywać się na suchej i równej nawierzchni.

Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Planujesz trip na motorze? Zadbaj o bezpieczeństwo


Bieżnik a bezpieczeństwo

Zachowanie przyczepności przez koła motocykla zależy w dużej mierze od bieżnika w oponach. Spełnia on w motocyklu rozmaite funkcje, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo. To, że powinniśmy dbać, by jego wysokość mieściła się w normach, jest oczywiste. Najpopularniejszym typem bieżnika jest bieżnik rowkowy – stosowany jest w oponach o przeznaczeniu szosowym do jazdy turystycznej oraz do sportowych. Dzięki rowkom, woda jest lepiej odprowadzana. W motocyklach crossowych najczęściej stosuje się opony z bieżnikiem klockowym – zapewniają dobrą przyczepność na terenie błotnym, kamienistym, piaszczystym.


Sprawdź ciśnienie

Trzeba pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w oponach. Jeśli jest ono niewystarczające, winno się szybko uzupełnić braki. Grubość bieżnika powinna przekraczać 2 mm – w przeciwnym razie, musimy niezwłocznie zakupić nowe opony. Łańcuch pokrywamy sporą dawką smaru, a w przekładni głównej sprawdzamy stan oleju.


 

Dodaj komentarz