Spis treści
Artykuł zaktualizowany 5 lutego 2020
Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma kosztami, a także obowiązkami. Co sezon należy, między innymi wymienić opony. Ile kosztuje ta usługa? Kiedy należy pomyśleć o zmianie ogumienia? Sprawdź zanim wymienisz!
Jaki jest koszt wymiany opon?
Dość trudno samodzielnie wymienić opony w garażowych warunkach. Nie wspominając o tym, że za każdym razem należałoby je odpowiednio wyważyć. A niestety do tego konieczne jest posiadanie sprzętu. W każdym mieście znajdziemy kilkanaście miejsc wulkanizacyjnych – mniejszych i większych. Cena wymiany opon zależy głównie od rodzaju i ich rozmiaru, a także od cennika poszczególnych firm. Koszt wymiany opon waha się w granicach 40-200 złotych za sztukę. Czasami wyważanie jest zawarte w tej cenie, innym razem trzeba za nie dodatkowo dopłacić. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z ofertą i dopytać o szczegóły.
Wiele serwisów wulkanizacyjnych oferuje jeszcze inne usługi, na przykład można tam przechowywać niepotrzebny komplet sezonowych opon. To oczywiście generuje kolejne koszty.
Zakup nowych opon – ile kosztują?
Nie da się ukryć, że przy intensywnej eksploatacji samochodu opony zużywają się szybko. Czasami co kilka sezonów należy kupić nowe, bo w starych bieżnik jest mocno zniszczony. To z pewnością droższa sprawa niż zwyczajna wymiana naszych opon. Można nabyć nowe lub używane modele, wszystko zależy od nas. Te pierwsze będą droższe, ponieważ komplet to około 400-900 złotych w zależności od klasy.
Co ważne, „nówki” zapewnią nam wysoki komfort bezpieczeństwa, posiadają też gwarancję. Za to odkupione od kogoś mają niską i kuszącą cenę, bo w granicach nawet 200 złotych za cały zestaw, ale bardzo dokładnie należy sprawdzić ich stan. Czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że opony zagwarantują nam dobrą przyczepność do drogi.
Wymiana opon – dlaczego należy to robić?
W Polsce panują bardzo zmienne warunki atmosferyczne. Po oblodzonej i mokrej nawierzchni niebywale trudno jest poruszać się na letnim ogumieniu, tak samo jak w okresie zimowym jeździć na tej drugiej wersji, która jest przecież dopasowana jedynie do wysokich temperatur. Zatem głównie chodzi tutaj o kwestie naszego bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane opony zapewniają dobrą przyczepność, poprzez to pozwalają uniknąć wpadnięcia w poślizg.
Do wyboru mamy masę opon w kilkunastu rozmiarach. Istnieją trzy główne rodzaje:
- opony letnie – doskonale radzą sobie z wysoką temperaturą. Do tego sprawdzają się zarówno na suchej, jak i na mokrej powierzchni. Zwykle posiadają blokowy prosty wzór bieżnika, dzięki temu mocno stykają się z drogą.
- opony zimowe – wyróżnia je świetna przyczepność właśnie, dzięki głębokiemu bieżnikowi. Są dopasowane do niskich temperatur, poza tym zapewniają krótszą drogę hamowania nawet na śliskiej drodze.
Widać pomiędzy tymi dwiema wersjami różnice w składzie, w liczbie nacięć oraz w wyglądzie bieżnika. Na rynku mamy także modele całoroczne. Jakie to? To uniwersalne propozycje, na których można jeździć przez okrągły rok. Nie trzeba więc takich opon wymieniać co sezon, tylko w sytuacji, gdy się zużyją. Choć należy pamiętać, że nie zapewniają one takiego bezpieczeństwa, jak te dopasowane do konkretnych warunków pogodowych. Dla kogo są odpowiednie? Raczej sprawdzą się u osób, które korzystają z auta sporadycznie i nie pokonują dużych odległości.
Kiedy należy pomyśleć o wymianie opon na zimowe?
Letnie opony nie nadają się na mroźne dni, ponieważ ich bieżnik nie jest dostosowany do oblodzonej powierzchni. W sytuacji, gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się w granicach 7 stopni przez dłuższy czas należy pomyśleć o wymianie na te zimowe. Gdy zazwyczaj poruszamy się po drodze w godzinach porannych należałoby rozważyć szybszą zmianę. Warto czasami zrobić to wcześniej przed pierwszymi przymrozkami, na przykład już na początku listopada. Dlaczego? Nie będzie kolejek do serwisów ogumienia, poza tym nagłe ochłodzenie, czy opady śniegu nas nie zaskoczą.