jakie opony sportowe

Czy warto wymienić opony w samochodzie na sportowe?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Przed Tobą posta, pusta droga – wreszcie możesz pozwolić sobie na więcej! Dociskasz gaz do dechy, cieszysz się świetną widocznością, nikt nie każe Ci zwolnić… aż tu nagle łapiesz gumę. I cały czas dynamicznej jazdy pryska, gdy musisz zmagać się z lewarkiem. Przebita opona nie zawsze musi wiązać się z takim scenariuszem – o ile zainwestujesz w opony Run Flat.


Wytrzymałość opon sportowych to podstawa

Na opony typu Run Flat decyduje się coraz więcej kierowców, zwłaszcza właścicieli sportowych aut, którzy chcą mieć pewność, że podczas nieco bardziej wyczynowej, wymagającej skupienia jazdy nic ich nie zaskoczy. Czym równią się od innych opon? Posiadają wzmocnioną konstrukcję z gumową wkładką, która amortyzuje koło i zapobiega utracie ciśnienia. Zaopatrzone są również warstwę uszczelniającą, a także specjalny pierścień nośny znajdujący się wewnątrz opony, zabezpieczający oponę przed zsunięciem się z felgi.


Czym różnią się opony sportowe od zwykłych?

Te wszystkie rozwiązania sprawiają, że mimo przebitej opony można jechać samochodem jeszcze 80 km (przy prędkości 80km/h). Jazda nie jest co prawda taka, jak przed uszkodzeniem, ale wizja samodzielnej wymiany ogumienia z dala od cywilizacji pozostaje tylko złym snem. Kierowca otrzymuje możliwość dojechania do najbliższego zautomatyzowanego warsztatu, nie musi również wozić ze sobą koła zapasowego (co pozytywnie odbija się na samej jeździe).

Czym oprócz tego różnią się od zwykłych opon?

  • są znacznie wytrzymalsze i odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • zapewniają bezpieczeństwo i stabilność podczas nagłego przebicia,
  • umożliwiają wymianę w innym miejscu niż w tym, w którym doszło do przebicia opony (czyli zautomatyzowanym warsztacie).

Jako posiadacz ogumienia Run Flat powinieneś również pamiętać, że wymieniane powinno być wyłącznie przy użyciu nowoczesnych montażownic z czujnikami laserowymi, które zapobiegają uszkodzeniu lub osłabieniu opony oraz felgi. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia bądź nieprawidłowego zamontowania koła. Wygoda i bezpieczeństwo podczas sportowej jazdy są jednak tego warte!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *