Spis treści
Artykuł zaktualizowany 3 października 2021
Zdecydowana większość przedsiębiorców potrzebuje samochodu, by móc świadczyć swoje usługi efektywnie i bez żadnych przeszkód. Mylą się jednak ci, którzy myślą, że jedynym sposobem, aby mieć do nich dostęp, jest opcja zakupu. Coraz więcej osób wybiera wynajem długoterminowy. Na czym to polega? Dla kogo to najlepsze rozwiązanie i dlaczego?
Wynajem długoterminowy – co to takiego?
Wynajem długoterminowy stanowi wygodną formę finansowania pojazdów. Przypomina trochę leasing, lecz w porównaniu do niego zapewnia więcej możliwości, nieprzypadkowo więc stanowi coraz popularniejszą alternatywę dla innych form nabywania pojazdów – poprzez leasing operacyjny czy zakup w ramach kredytu bankowego.
Wynajem długoterminowy samochodu to swego rodzaju wydzierżawienie go na wskazany w umowie okres. Określany jest też jako samochodowy outsourcing, ponieważ wszystkie najważniejsze zadania związane z jego utrzymaniem, spoczywają na osobie, która go użycza. To oznacza, że wypożyczająca go osoba nie musimy się martwić o to, że będzie ponosić jakiekolwiek wydatki eksploatacyjne.
Wynajem długoterminowy samochodu – czym się charakteryzuje?
Przed skorzystaniem z wynajmu tego rodzaju warto poznać jego najważniejsze cechy. Najistotniejsze to wiedzieć, że umowę podpisuje na określony czas, który wynosi przeważnie od 2 do 5 lat, a samochód przez cały ten czas nie jest oczywiście naszą własnością – może się nią stać dopiero w momencie wykupu. Roczny limit kilometrów ustalany jest zawsze z wyprzedzeniem.
Zależnie od tego, co nam się bardziej opłaca, możemy wybrać opcję z wkładem własnym lub bez niego. Finansowanie najmu zawsze odbywa się poprzez umowę leasingu operacyjnego. Znajdują się w niej najistotniejsze informacje określające wartość rezydualną pojazdu (czyli wartość końcową zależną od marki, modelu pojazdu, jego wyposażenia, okresu najmu itp.). Dodatkowo spisuje się też umowę serwisową.
Koszty wynajmu – jakie należy uwzględnić?
To przede wszystkim opłata wstępna, która w większości sytuacji wynosi 0 zł, lecz klient może się zdecydować wpłacić określoną kwotę liczoną od wartości samochodu. Ma to o tyle sens, że dzięki niej możemy liczyć na niższe miesięczne raty wynajmu. Te zaś stanowią podstawowy koszt wynajmu, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wpłacić część pieniędzy na wstępie, czy nie. Jej wielkość uzależniona jest oczywiście też od innych czynników, między innymi okresu najmu i marki samochodu. Czasem trzeba też uwzględnić opłaty dodatkowe – dzieje się tak, gdy przekroczymy maksymalny limit kilometrów określony w umowie.
Dla kogo to najlepsze rozwiązanie?
Wynajem długoterminowy samochodu sprawdzi się w wielu przypadkach, zarówno gdy mowa o przedsiębiorcach, jak i indywidualnych użytkownikach, ale najczęściej jest wybierany przez firmy. Cenią sobie to, że nie muszą zajmować się wieloma formalnościami, jak wykonywanie okresowych przeglądów czy napraw serwisowych, bo wszystko to jest w cenie wypożyczenia.
Co równie ważne, wynajem tego rodzaju nie jest tak kosztowny jak tradycyjny leasing, a przecież dla każdego przedsiębiorcy kluczowe jest to, aby zmniejszać koszty tam, gdzie się da, lecz bez strat na jakości świadczonych usług. W efekcie nie tylko mamy dostęp do komfortowej formy finansowania auta, ale też w ogólnym rozrachunku jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.
Niezwykle istotne jest to, że oferta wynajmu długoterminowego tworzona jest w oparciu o indywidualne potrzeby klienta. Pod tym kątem dobiera się nie tylko okres najmu, ale też markę samochodu i ewentualnie dodatkowe wyposażenie. Dostępnych jest wiele modeli pojazdów, więc każdy dopasuje je do własnych wymagań i oczekiwań.
To więc szczególnie dobra oferta dla przedsiębiorców, którzy nie chcą poświęcać wiele czasu na formalności i preferują kompleksową formę finansowania, do jakiej zalicza się serwis z pełną obsługą. To świetne rozwiązanie dla firm z ograniczonym budżetem, które mimo to chcą mieć dostęp do samochodu z wyższej półki cenowej. Nie zapominajmy też o przedsiębiorcach będących w okresie przejściowym, przez co ciężko im określić, jakim dysponują budżetem.