Czy warto zdecydować się na felgi aluminiowe?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Dobierając wyposażenie samochodu, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie felgi dobrze spełnią swoje zadanie. Choć modele stalowe mają zwykle niższe ceny, to właśnie akcesoria wykonane z aluminium cieszą się większą popularnością. Przewagę nad wcześniej wspomnianymi wykazują nie tylko dzięki walorom wizualnym. Dlaczego warto wybrać felgi aluminiowe i co należy wiedzieć przed zakupem?


Alufelgi – jakie są ich zalety?

Jedną z najbardziej cenionych właściwości felg z aluminium jest ich waga. Wykorzystanie lekkich akcesoriów wpływa korzystnie na wiele aspektów jazdy samochodem. Przede wszystkim, wybór felg aluminiowych może znacznie przedłużyć żywotność istotnych części zawieszenia. Modele z tej kategorii są lżejsze od stalowych obręczy o ok. 15 – 30%. Dzięki temu nie trzeba obawiać się aż tak szybkiego zużycia amortyzatorów czy wahaczy.

Rodzaj dobranych felg ma też wpływ na kondycję hamulców. Akcesoriom tego typu o wiele łatwiej jest nadać różne kształty. Wpływa to nie tylko na ich estetykę, ale również sprawia, że są w nich zwykle umieszczone większe otwory przepuszczające powietrze. Pozwala to na łatwiejsze chłodzenie hamulców. Aspekt ten może okazać się szczególnie istotny podczas upalnego lata. Z pewnością będzie mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wyposażenie swojego samochodu w felgi aluminiowe sprawi, że masa pojazdu będzie niższa niż w przypadku modeli stalowych. Dzięki temu możliwa jest redukcja spalania. Choć nie jest to znaczna różnica, może być odczuwalna dla osób, które pokonują wiele kilometrów. Wśród korzyści związanych z wyborem alufelg pojawia się również ich wygląd. W tej kategorii odnaleźć można szeroką ofertę różnorodnych akcesoriów.

Poszczególne felgi aluminiowe mogą posiadać wiele wzorów i barw. Dzięki temu bez problemu nadadzą każdemu samochodowi upragnionego charakteru. Walory estetyczne to jednak nie jedyne, o czym należy pamiętać podczas wybierania obręczy. Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobre felgi?

Poszukując właściwych felg aluminiowych do swojego auta należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Ważna jest znajomość średnicy potrzebnej obręczy podana w calach. Konieczna jest też wiedza na temat ilości otworów na śruby w danym kole i średnicy okręgu, na jakim zostały rozmieszczone. Do ważnych informacji zalicza się również wartość osadzenia oraz średnicę otworu centrującego. Wszystkie te dane odnaleźć można w instrukcji samochodu. Warto decydować się na produkty sprawdzonych producentów oferowane przez doświadczonych sprzedawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *