Artykuł zaktualizowany 24 lutego 2020
Po zakupie auta musimy dokonać pewnych formalności. Wizyty w urzędach, wypełnianie dokumentów oraz opłaty to norma, mimo to wiele osób to przeraża i nie wiedzą od czego zacząć. Jak zarejestrować samochód? Podpowiadamy!
Rejestracja samochodu
Bez względu na to, czy kupujesz auto, z tak zwanej „drugiej ręki” (w kraju lub zagranicą), czy zupełnie nowe (z salonu, albo od dilera) i tak musisz je zarejestrować. Podstawową sprawą jest wizyta w urzędach – skarbowym, celnym. Można udać się tam osobiście bądź skorzystać z możliwości wypełnienia i wysłania dokumentów zdalnie.
Rejestracja nowo nabytego pojazdu z salonu jest dużo prostsza niż samochodu używanego. Dlaczego? Mamy tutaj zdecydowanie więcej formalności. Poniżej znajdziesz krok po kroku, jak zarejestrować właśnie takie auto.
Wymagane dokumenty do rejestracji
Przed wybraniem się do urzędów musisz mieć wszystkie wymagane dokumenty, dzięki temu będzie Ci dużo prościej wypełniać niezbędne wnioski oraz załatwiać inne formalności. Potrzebujesz:
- umowy kupna-sprzedaży, ewentualnie może to być faktura VAT, albo umowa o darowiźnie
- karty pojazdu (nie wszyscy posiadają!)
- dowód rejestracyjny
- tablice z numerami.
W przypadku kiedy jest współwłaściciel musi stawić się z nami osobiście, albo dostarczyć nam pełnomocnictwo. Auta zakupione poza granicami krajów Unii Europejskiej powinny mieć jeszcze inne dokumenty przetłumaczone na język polski, w tym także potwierdzenia opłat, między innymi uregulowania akcyzy.
Wniosek do rejestracji auta
Po zakupie samochodu, z tak zwanej „drugiej ręki” konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku w urzędzie komunikacji. Znajdziesz formularz bezpośrednio w placówce, także online do pobrania. Wpisujesz tam przede wszystkim swoje dane, jak i informacje o aucie (model, marka, poprzednie tablice rejestracyjne itd.).
Pozwolenie czasowe
Po rejestracji używanego auta otrzymasz pozwolenie czasowe, które jest ważne tylko przez 30 dni. Jest to tak zwany tymczasowy dowód. Przy ewentualnych problemach urząd może przedłużyć ważność tego dokumentu na kolejne 14 dni. To bardzo rzadka praktyka, ponieważ właściwy dowód jest gotowy w dość krótkim czasie. Zazwyczaj otrzymujemy go już po 10-14 dniach od złożenia stosownych wniosków w urzędzie. Oprócz dowodu uzyskujemy również decyzję o zarejestrowaniu samochodu, a także kartę pojazdu. Jesteśmy zatem zobowiązani do zwrotu pozwolenia tymczasowego.
Koszty związane z rejestracją samochodu
Wykupienie ubezpieczenia OC to niejedyny wydatek, z którym musimy się liczyć kupując auto. Płacisz przede wszystkim za:
- nowe tablice rejestracyjne – zwyczajne kosztują 80 złotych, a te indywidualne, czyli z wybranym przez nas układem liter lub cyfr już 1000 złotych
- dowód rejestracyjny – koszt to 54 złote
- pozwolenie czasowe, czyli tymczasowy dowód kosztuje 13,50 złotych
- nalepka kontrolna to wydatek 18,50 złotych
- nalepka legalizacyjna wiąże się z sumą 12,50 złotych
- wszystkie opłaty ewidencyjne to koszt 2 złotych.
Po podliczeniu wszystkiego może wyjść całkiem pokaźna sumka, a to niekiedy nie koniec. Pamiętaj, że masz 14 dni od dnia zakupu na uregulowanie podatku od czynności cywilnoprawnej. Musisz wypełnić wniosek PCC-3, albo PCC-3/A.
Jeśli auto zostało zakupione za granicą (teren Unii Europejskiej) konieczne jest sfinansowanie w urzędzie celnym akcyzy od kwoty z umowy. Dodatkowe koszty poniesiemy w związku z tłumaczeniem dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Tu też należy nabyć nowe tablice i uregulować te same koszty co w przypadku auta zakupionego w kraju, poza tym opłatę recyklingową. Po dodaniu wszystkiego wydatek będzie z pewnością większy nawet o 2/3!
Co gdy nasz samochód był zakupiony poza Unią Europejską? Niestety, ale dochodzi jeszcze cło. Jest to aż 10% od sumy auta oraz transportu. Płacimy poza tym opłatę recyklingową – 500 złotych. W ten sposób tworzy się największa suma ze wszystkich.