mezczyzna tankuje samochod na stacji benzynowej

Diesel czy benzyna – co warto wybrać? Wady i zalety

Artykuł zaktualizowany 29 marca 2020


Wiele osób tuż przed zmianą auta na nowe bądź na zupełnie inny model zastanawia się, czy wybrać diesel czy może klasyczną opcję na benzynę. Która alternatywa jest lepsza?  Poznaj wady i zalety obu tych rozwiązań!


Jaki silnik wybrać – diesel czy benzyna?

Przed zakupem auta rozważamy wiele możliwości, porównujemy je ze sobą. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim to do czego będzie służyć nam pojazd. Do krótkich tras, czy poruszania się po mieście najlepiej sprawdzi się benzynowy silnik, który jest mniej narażony na usterki mimo postojów, jak i jazdy na zimnym silniku. Natomiast diesel to dobre rozwiązanie dla osób, które masę czasu spędzają za kółkiem. Ten typ jest przystosowany do długich podróży oraz ciężkiej pracy, na przykład szybkich przejażdżek. A więc to pokazuje, że i styl jazdy ma dość duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o doborze silnika.

Silnik diesel ma ukryty haczyk, ponieważ trzeba o niego odpowiednio dbać, by służył nam długie lata. W jaki sposób? Po odpaleniu auta konieczne jest odczekanie chwili zanim ruszymy. Ta czynność gwarantuje, że zimny olej dobrze rozprowadzi się po całym układzie napędowym. Trzeba wiedzieć również, że gdy silnik jest rozgrzany nie można od razu go gasić. Zaczekaj co najmniej 1,5 minut aż wyłączysz samochód! W przypadku aut benzynowych nie musimy aż tak dbać o „higienę” i pamiętać o pewnych dodatkowych procedurach.

Koszty diesla i silnika benzynowego

Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę właściciele pojazdów jest cena, między innymi chodzi o opłaty związane z użytkowaniem, czyli z tankowaniem, czy z wymianą części po awarii. Sytuacja nie jest jasna i klarowna, dlatego że diesel różni się dość mocno od silnika benzynowego. Poza tym:

  • Pojazdy wyposażone w diesel są znacznie droższe od tych benzynowych, także gdy mowa o modelach, z tak zwanej „drugiej ręki”. Różnica może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Więc jeśli masz mało środków na zakup z pewnością wybierzesz klasyczną opcję, czyli benzynę.
  • Należy pamiętać, że diesle są tańsze, gdy mowa o kosztach tankowania. Dlaczego? Zużywają one mniej w długiej trasie niż benzyna na krótkich odcinkach bądź w mieście, poza tym olej napędowy jest w dużo niższej cenie niż zwykła bezolejówka.
  • Z drugiej jednak strony naprawa i ceny za części są wyższe w przypadku diesla, ponieważ pojazdy na benzynę mają mniej skomplikowaną budowę, a co za tym idzie, ilość elementów jest mniejsza.

Wady i zalety poszczególnych napędów

Auta z silnikiem benzynowym oraz te z dieslem mają zarówno wady, jak i zalety. Warto porównać oba rodzaje, dzięki temu będzie nam dużo prościej podjąć decyzję co do zakupu konkretnego modelu silnika. Poniżej znajdziesz tabelkę zestawiającą obie  technologie w kilku kategoriach:

 

  Diesel Benzyna
Cena auta na rynku droższy tańszy
Koszt tankowania taniej drożej
Trasa, na której lepiej się sprawdza dłuższa krótsza
Spalanie niższe wyższe
Koszt naprawy silnika droższy tańszy
Odpalanie zimą trudniejsze łatwiejsze
Hałas głośniejszy cichszy
Awaryjność większa mniejsza
Emisja spalin bardzo wysoka niska
Technologia skomplikowana mniej skomplikowana

Diesel – jaką ma przyszłość ta wersja silnika?

Dla wielu osób diesel nie ma długiej przyszłości w świecie motoryzacyjnym, ponieważ produkuje za dużo spalin, a to niekorzystnie wpływa na środowisko. Unia Europejska stopniowo zaostrza normy dotyczące właśnie tego aspektu i rygorystycznie podchodzi do tematu dbania o planetę. Wobec tego pojawiają się różne ograniczenia dotyczące samochodów z silnikami wysokoprężnymi, dlatego produkcja stopniowo spada. Właśnie z tego względu masa kierowców woli zdecydować się na zakup klasycznego tańszego pojazdu benzynowego, albo na dużo droższą nowoczesną wersje hybrydową. Plusem jest to, że tak zwane hybdyrydy są zdecydowanie oszczędniejsze od diesla, poza tym minimalna ilość części jest narażona na zużycie. Szalę korzyści przeważa również to, że pojazdy mają potwierdzoną bezawaryjność napędu hybrydowego.


 

Dodaj komentarz