drewno-do-kominkow

Jakie drewno wybrać do kominka?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kończy się lato i czas najwyższy pomyśleć o jesiennych zapasach drewna kominkowego. Dziś podpowiadamy jakie drewno wybrać. Mówimy na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby nie zniszczyć swojego kominka i sprawić, by w domu było przyjemnie ciepło przez cały okres jesienno-zimowy.


Drewno iglaste czy liściaste?

Niektórzy są zdania, że drewno iglaste jest bardzo dobrym paliwem, ponieważ wspaniale pachnie i tak przyjemnie strzela podczas palenia w kominku. Niestety te dwie cechy, nie sprawiają, że drewno iglaste jest rzeczywiście dobrym paliwem kominkowym, a wręcz przeciwnie. Za piękny zapach i strzelanie odpowiadają związki żywiczne występujące w drewnie iglastym. Związki te po spaleniu tworzą kleisty dym, który bardzo silnie brudzi wszystkie części kominka. Zabrudzenia powstałe na skutek spalania żywicy są trudne do usunięcia, co sprawia, że kominek traci swój piękny wygląd. Ponadto częste spalanie drewna iglastego może spowodować zatykanie się komina.

Aby nie narażać swojego kominka na stałe i trwałe zabrudzenia i uszkodzenia należy kupować drewno kominkowe pochodzące z gatunków liściastych, w których nie występują wyżej wymienione związki chemiczne.


Drewno twarde czy miękkie?

Drugim ważnym elementem, który należy brać pod uwagę podczas wybierania drewna kominkowego jest jego twardość. Twarde gatunki drewna palą się znacznie dłużej i są bardziej kaloryczne, co sprawia, że dają więcej ciepła. Miękkie gatunki szybciej się spalają a powstające przy spalaniu ciepło jest słabsze. Dlatego  jeśli ogrzewasz kominkiem  dom, to na zimę wybieraj twarde gatunki takie jak dąb czy buk, na jesienne wieczory, kiedy pojawiają się pierwsze chłody możesz wybrać inne, bardziej miękkie gatunki.


Suche – lepiej się pali

Wybierając drewno do kominka należy zwrócić uwagę czy jest ono świeżo ścięte czy już jakiś czas leżakowało i zdążyło wyschnąć. Pamiętaj, że suche drewno lepiej się pali, dlatego wybieraj kłody podeschnięte. Możesz też wysuszyć drewno we własnym zakresie układając je w suchym i przewiewnym miejscu. Pamiętaj, aby wcześniej drewno porąbać na mniejsze kawałki, ponieważ szybciej wyschną. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie miejsca przy kominku, gdzie można składować drewno na 2-3 najbliższe palenia. Drewno znajdujące się tuż przy kominku w cieple dosycha, co poprawia jego jakość, jako paliwa.

Wiele osób uważa, że do kominka można wrzucać dowolne drewno. Jak widzisz wcale tak nie jest. Spalanie drewna pochodzącego z gatunków iglastych może spowodować zabrudzenia kominka bardzo trudne do usunięcia. Miękkie drewno to doskonałe paliwo na jesienne wieczory, ale niezbyt dobry pomysł na  ogrzewanie domu zimą. Warto o tym pamiętać wybierając się do stolarza po drewno kominkowe dla siebie.


 

Dodaj komentarz