konsekwencje zakupu kradzionego auta

Co grozi i jakie kary są za kupienie kradzionego auta?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Polacy lubią zmieniać samochody na wiosnę. Zima uwydatnia w samochodzie jego mankamenty, całe szczęście zima już za nami i wydaje się że to idealny moment na zakup samochodu. Jest jednak wątek, o którym nie zawsze myślimy przy zakupie auta, chodzi o ryzyko zakupu kradzionego pojazdu. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zmienić auto to trafiłeś na właściwy tekst w odpowiednim czasie.


Kradzione auta – jest ich więcej niż myślisz

Można by pomyśleć że w XXI wieku nie jest już opłacalny handel kradzionymi pojazdami. W dobie wszechobecnej sieci internetowej, gdzie możemy znaleźć wszystko wydawałoby się stanowi utrudnienie dla oszustów, ale czy aby na pewno? Okazuje się że technologia podobnie jak nam, sprzyja też złodziejom, stali się oni dzięki niej bardziej wyrafinowani. Dzięki sieci łatwiej złodziejom zawładnąć nad komputerem drogich aut. Według statystyk policji w 2017 roku z ulic zniknęło ponad 10 tysięcy aut, w Niemczech prawie dwa razy tyle! Posłużmy się matematyką by przekonać się jak łatwo kupić jeden z takich samochodów – weźmy najpopularniejszy portal ogłoszeń motoryzacyjnych – 260 tysięcy ogłoszeń.

Weźmy tylko auta, które zginęły w Polsce, wychodzi nam co 26 samochód z ogłoszenia może być kradziony i to nie jest wcale pesymistyczne spojrzenie na temat, bo nie bierzemy pod uwagę aut, które giną w innych krajach i trafiają do nas. Tym, co może nas naprawdę uchronić przed zakupem kradzionego pojazdu jest sprawdzenie prawdziwej historii pojazdu. Sprawdzenie VIN powinno być naszym pierwszym odruchem by chronić się przed zakupem kradzionego pojazdu.


Kradzione auta widmo

Co to właściwie takiego? Są to samochody, które widnieją w wydziale komunikacji, niestety w rzeczywistości już dawno zniknęły z naszych dróg w różnych okolicznościach. Takie samochody to idealny materiał na wybielenie kradzionego auta. Niestety złodzieje stali się w dzisiejszych czasach bardziej wyrafinowani i mając dostęp do takich danych łatwiej jest im zrobić z kradzionego auta pełnoprawny pojazd, oczywiście na sprzedaż.

Część danych nie będzie się zgadzać, jednak aby do tego dojść, będzie wymagało głębszego zanurzenia w sprawę. W tych okolicznościach naszym zadaniem jest bycie zapobiegawczym i korzystanie z dobrodziejstw jakie niesie sprawdzenie VIN, pomoże nam ono dojść do prawdy o samochodzie.

zakup auta numer VIN

Nawet jeśli model jest ten sam, możemy sprawdzić tak kluczowe informacje, gdzie został wyprodukowany, jakie są jego Oryginalne Dane Techniczne, prawdziwe przebiegi ale co najważniejsze – kradzież w bazach danych na całym świecie! To wszystko dzięki Autoraport.pl który  w kilka minut  da nam dostęp do wiarygodnych danych jedynie z niezależnych i sprawdzonych źródeł.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Czy da się naprawić tapicerkę?


Co grozi za kupienie kradzionego auta?

Niestety nie mamy tutaj dobrych wiadomości, istnieje duże ryzyko że Policja samochód skonfiskuje, by oddać go prawowitemu właścicielowi. Dochodzenie swojego w tej kwestii nie jest łatwe, bo osoba, która nam sprzedała kradziony samochód w większości przypadków to podstawiony słup, którego już nie znajdziemy. Mogą nas czekać wezwania na Policję, oczywiście na wstępie zostaniemy uznani za podejrzanego w sprawie, nieuniknione mogą być powtarzające się zeznania w sądzie.

Te wszystkie okoliczności pochłaniają masę czasu, energii i pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że całą kwotę, którą zainwestowaliśmy w samochód, który został skonfiskowany już nie odzyskamy, do rachunku trzeba doliczyć to ile w postępowaniu stracimy – wolny dzień w pracy, nasz nieodzyskany czas. Nie brzmi zachęcająco, pachnie kryminałem, ale niestety to się wydarza i zdarzyć się może również nam tylko dlatego, że pominęliśmy w procesie zakupu jeden element – sprawdzenie VIN.

Teraz, gdy mamy już świadomość jak łatwo nabyć kradziony pojazd, co stanie się, kiedy będziemy w jego posiadaniu możemy podejść do samego procesu zakupu pojazdu inaczej, bezpieczniej. Oszczędźmy sobie wplątania się w pułapkę wyczyszczenia portfela, sprawdzenie VIN w Autoraport jest proste i pozwoli nam spać spokojnie. Bądźmy mądrzy przed szkodą.


 

One thought on “Co grozi i jakie kary są za kupienie kradzionego auta?

Dodaj komentarz