kobieta przy czarnym samochodzie

Jak sprawdzić czy auto ma ubezpieczenie? Gdzie można to sprawdzić?

Artykuł zaktualizowany 14 sierpnia 2020


Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien posiadać ubezpieczenie OC. To obowiązkowa procedura, podobnie jak aktualny przegląd techniczny. Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie? Podpowiadamy!


Ubezpieczenie OC – co to takiego?

Jeśli planujesz zakup używanego auta musisz sprawdzić kilka kwestii, między innymi czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC, czyli polisę od odpowiedzialności cywilnej. To obowiązkowy dokument, który trzeba mieć na polskich drogach. Policja zawsze weryfikuje, czy dysponujemy aktualnym zaświadczeniem. Dzięki niemu w razie wypadku lub kolizji nie musimy płacić z własnej kieszeni, bo koszt zostaje pokryty z naszych składek ubezpieczeniowych.

Po takiej sytuacji z pewnością wzrośnie opłata na następny rok. Choć zakres OC jest szerszy i obejmuje, na przykład finansowe zobowiązania, gdy poszkodowany w zdarzeniu będzie potrzebował rehabilitacji, czy lekarstw. Z reguły polisa jest ważna 12 miesięcy, bardzo rzadko są wystawiane wersje krótkoterminowe. 

Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC można sprawdzić na kilka sposobów. Najprościej jest, aby sprzedający samochód pokazał wszystkie dokumenty potwierdzające ten fakt. Choć równie dobrze można  samodzielnie zweryfikować te informacje w inny łatwiejszy sposób. Aczkolwiek są do tego niezbędne pewne dane o tym aucie. Poniżej znajdziesz wszystkie możliwe alternatywy, dzięki którym uda się potwierdzić lub wykluczyć ważne OC:

  • zajrzyj na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl, ale w tym przypadku koniecznie musisz znać numer rejestracyjny pojazdu, albo przynajmniej numer VIN
  • ściągnij na telefon aplikacje – „Kup Auto”. To program dostępny na smartfony z systemem Android oraz iOS. W łatwy sposób pozwala zweryfikować dane o polisie ubezpieczeniowej. Poza tym masz tam różne inne opcje, między innymi przykładowe umowy sprzedaży.
  • Zajrzyj na stronę www.historiapojazdu.gov.pl – tutaj musisz podać numer rejestracji, albo VIN. Przyda się również data pierwszej rejestracji pojazdu. Po zalogowaniu otrzymasz informacje o polisie, do tego raport z dużo bardziej szczegółowymi wytycznymi. Pojawią się parametry techniczne, ostatni zarejestrowany stan licznika, data wydania karty pojazdu, świadectwo homologacji oraz oś z najważniejszymi wydarzeniami, na przykład wypadkami. To wszystko pokazuje nam praktycznie całą historię samochodu. W sytuacji, gdy właściciel nie chce udostępnić danych do zalogowania pojawia się potencjalne ryzyko, że ma przed nami coś do ukrycia. 

Jak zweryfikować ważność polisy ubezpieczeniowej auta?

Ważność polisy ubezpieczeniowej OC sprawdzisz bez wychodzenia z domu, czyli online. W jaki sposób? Wchodzisz na stronę www.ufg.pl (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). W zakładce „Sprawdź OC dla pojazdu” podajesz numer rejestracyjny auta bądź numer VIN i naciskasz „sprawdź”. Co kluczowe podpisanie nowej umowy, czy zajście jakichkolwiek zmian jest widoczne w bazie w terminie do 14 dni od chwili wprowadzenia korekty.

Co jeszcze warto wiedzieć o weryfikacji ubezpieczenia OC na stronie UFG?

Tak naprawdę nie trzeba być posiadaczem pojazdu, aby zweryfikować informacje o ubezpieczeniu. Zazwyczaj potrzebny jest jedynie numer rejestracji bądź VIN, a takie dane dość prosto zdobyć. Można w taki sposób sprawdzić nie tylko auta osobowe, ale i ciężarowe, czy autobusy oraz motocykle. To szybki trik, a pozwala zweryfikować informacje przekazane od sprzedającego. 

Na stronie www.ufg.pl pojawiają się nie tylko informacje o numerze polisy ubezpieczeniowej OC, ale i wiadomości o siedzibie firmy, czy najważniejsze dane auta, takie jak marka i model. Co ważne nie dostaniemy tutaj żadnych wytycznych jeśli chodzi o samego właściciela pojazdu.

Zalogowany użytkownik ma szansę ściągnąć całą historię polisy AC i OC, jak również zaświadczenie o bezszkodowej jeździe. To dane z około 5 lat, albo od 2004 roku w przypadku OC, a w wersji AC od 2006. 

Dodaj komentarz