Spis treści
Artykuł zaktualizowany 6 września 2022
Ubezpieczenie samochodu kosztuje naprawdę sporo. Co więcej, z upływem czasu na pewno będzie gorzej. Naturalnie można zawsze powiedzieć, że mieszkańcy zachodniej Europy płacą znacznie więcej, ale czy to na pewno jest dobry argument? Jeśli coś się z czymś porównuje, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wszelkie aspekty. Zarobki w zachodniej Europie są znacznie większe niż w Polsce, tak więc obawy co do ceny OC nie są bezzasadne.
Chcę mieć tanie OC — na co zwracają uwagę ubezpieczyciele?
Mimo wszystko są pewne sposoby, dzięki którym cena za OC nie będzie wygórowana. Niemniej, zanim powiemy sobie o tych sposobach, warto postawić się na miejscu przeciętnego ubezpieczyciela. Na co zwraca się uwagę, ustalając wysokość składki?
Wysokość składki należy określić jako składową dwóch czynników — rodzaju auta i kierowcy. Dokładniej mówiąc, ubezpieczyciele mają pewne swoje założenia, które można podzielić następująco:
- marka pojazdu
- wiek auta
- pojemność silnika
- wiek kierowcy
- zniżki za bezszkodową jazdę
- miejsce zamieszkania kierowcy
Marka pojazdu ma naprawdę spory wpływ na składkę. Chodzi o narażenie na wypadek i kradzież (ubezpieczyciele mają statystyki wypadków i kradzieży). Dobrym przykładem jest OC dla marek niemieckich — patrząc pod kątem statystyk, trzeba sporo zapłacić.
Wiek auta to również istotna składowa. Obowiązuje zasada, wedle której, im auto starsze, tym składka jest wyższa. Takie podejście ma związek z większym prawdopodobieństwem, że dojdzie do awarii. Biorąc pod uwagę cenę, użytkownicy nowych/kilkuletnich aut mogą zapłacić nawet 10% mniej.
Wysokość składki naliczana jest w dużej mierze od pojemności silnika. Ubezpieczyciele kierują się tym, że większy silnik jest równoznaczny z większą prędkością i większym ryzykiem wypadku.
Polska rzeczywistość jest taka, że część osób jest pokrzywdzona ze względu na wiek — chodzi o osoby, które nie ukończyły 26 roku życia (różnice na niekorzyść tych osób są znaczne). Do tego grona można też dodać ludzi, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lat. W dzisiejszych czasach fakt ten jednak wydaje się nie mieć wielkiego znaczenia — nie trudno zauważyć, że młodzi ludzie dość szybko starają się uzyskać prawo jazdy.
Czas na przyjemną informację — bezszkodowa jazda jest nagradzana przez ubezpieczycieli. Niemniej jednak zniżka ta w pewnym stopniu związana jest z wiekiem — konieczne jest udowodnienie, że w ciągu ostatnich kilku lat nie dochodziło do żadnych kolizji. Potwierdzeniem ewentualnej bezszkodowej jazdy jest historia ubezpieczenia.
Co do miejsca zamieszkania kierowcy, pokrzywdzone są osoby mieszkające w dużych miastach. Powodem jest oczywiście to, że w dużych miastach łatwiej o stłuczkę. Warte podkreślenia jest też to, że auto nocujące w garażu może zagwarantować zniżkę.
5 sposobów na najtańsze OC
Skoro wiadomo, czym kierują się ubezpieczyciele, przejdźmy do 5 sposobów gwarantujących tanie OC. Czy takich sposobów jest więcej? Jest to temat do dyskusji. Poza tym trzeba pamiętać o priorytetach, najważniejsze jest skuteczne obniżenie ceny OC.
1. Dobry moment zakupu polisy — czyli jaki?
Na pewno trzeba wybrać dobry moment zakupu. Jaki to moment? Według ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie zakupu na 2 tygodnie przed końcem ubezpieczenia. Jeżeli okres ubezpieczenia zbliża się do końca, najprawdopodobniej trzeba będzie bardzo dużo zapłacić (mowa oczywiście o pośpiechu i świadomości ubezpieczycieli — ubezpieczyciele mają na uwadze, że szybki zakup OC może być konieczny).
2. Profesjonalne porównanie ofert towarzystw
Należy też porównać propozycje, które są na rynku. Chodzi oczywiście o profesjonalne porównanie, nie może być tak, że część ofert zostanie pominięta. Ważne jest też to, że każde ubezpieczenie OC ma ustawowo dokładnie taki sam zakres — w związku z tym trzeba kierować się wyłącznie ceną.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetu, w internecie bez problemu można znaleźć dobrą porównywarkę.
3. Pomyśl o płatności kartą
Ubezpieczyciele wolą kierowców, którzy chcą płacić za ubezpieczenie w jednej racie (zapłata kartą kredytową lub debetową wraz z możliwą płatnością online). Płatność kartą jest równoznaczna z kilkuprocentowym rabatem.
Przy rozbiciu na raty cena wzrośnie przynajmniej o kilkanaście procent.
4. Zdecydowanie się na pakiet jest koniecznością!
Musisz wiedzieć, czego potrzebujesz! Chcesz kupić ubezpieczenie OC i dopiero później pomyśleć o zakupie poszczególnych produktów? Jeśli tak, jest to wielki błąd. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pakietu (bez względu na potrzeby).
5. Odpowiedni współwłaściciel
Warto jeszcze pomyśleć o odpowiednim współwłaścicielu — należy przez to rozumieć doświadczonego i bezszkodowego kierowcę. Jest to doskonały sposób na oszczędność, który szczególnie polecany jest młodym kierowcom. Trzeba też pamiętać, że współwłaściciele ponoszą pewne ryzyko, tak więc znalezienie odpowiedniej osoby może nie być proste. Za sprawą odpowiedzialnego współwłaściciela można zyskać zniżki za lata bezszkodowej jazdy, natomiast w przypadku kolizji zwyżki dotykają obie osoby.
Jak mieć najtańsze OC? Podsumowanie
Być może nie brakuje osób, dla których tanie OC to po prostu mit, ale prawda przedstawia się inaczej. Tanie OC jest naprawdę możliwe, potrzebne tylko zastosowanie odpowiedniego podejścia do tematu. Ponadto warto pamiętać, że są osoby, które twierdzą, iż jest więcej sposobów na obniżenie OC. Niemniej nie wszystko musi być dla wszystkich. Najlepszym przykładem tego jest konto w banku — banki często współpracują bądź tworzą firmy ubezpieczeniowe (i zachęcają później korzystnymi cenami).
Źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/