zmienianie biegow w samochodzie

Jak prawidłowo zmieniać biegi? Praktyczne rady

Artykuł zaktualizowany 3 grudnia 2020


Jazda samochodem może być prawdziwą przyjemnością. Praktyka czyni mistrzem, zwłaszcza w tym konkretnym przypadku. Płynna zmiana biegów jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających wysoki komfort prowadzenia auta. Masz z tym problem? Poznaj praktyczne rady, w jaki sposób robić to dobrze!


Prawidłowa zmiana biegów

Ręczna skrzynia biegów jest zmorą wielu kierowców przede wszystkim tych młodych i jeszcze niedoświadczonych. Jednak ćwiczenia zdecydowanie pomagają opanować tę umiejętność. Nie ma co się zniechęcać na początku, trzeba trenować i doskonalić technikę.

Prawidłowa zmiana biegów wpływa nie tylko na jazdę, ale także na stan tego elementu pojazdu. Dlatego też warto poznać triki, dzięki którym kierowanie i korzystanie z drążka będzie przyjemnością:

  • zawsze wciskaj sprzęgło do samego końca
  • nie można nerwowo szarpać skrzynią biegów
  • ruch drążka ma być delikatny i płynny, ale mimo to bardzo szybki
  • nigdy nie patrz na drążek naucz się jego układu na pamięć.

Ważna jest też umiejętność trzymania. Zawsze łap dźwignię u samej góry. W jaki sposób? Wpół otwartą dłonią. Pamiętaj, że nadgarstek nie powinien być usztywniony! Zmieniasz w pewien sposób ułożenie ręki, zwłaszcza przy redukcji. Przy niskich biegach używasz nadgarstka, a przy wyższych jest on lekko przyblokowany.

Nie tylko ułożenie ręki ma znaczenie, bo istotną rolę odgrywają również stopy. Kiedy noga schodzi z gazu my w tym czasie przekładamy bieg, potem płynnym ruchem zdejmujemy nogę ze sprzęgła, jednocześnie lekko dociskamy gaz. Należy mieć na uwadze to, że jeśli nie dojdzie do zmiany położenia stóp to nie tracimy na prędkości, jednak poprzez takie działanie mocno wpływamy na ewentualne uszkodzenie sprzęgła!

Zmiana biegów w automatycznej skrzyni

Wiele osób decyduje się na zakup pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. To od razu rozwiązuje problem zmiany, ponieważ auto w dużej mierze nas wyręcza. Co ważne nie istnieje tu klasyczna numeracja zamiast tego są symbole – oznaczenia w postaci liter. Poniżej znajdziesz ich znaczenie:

  • P to znaczy parking, a zatem wybieramy tę pozycję podczas parkowania.
  • N (neutral), czyli bieg jałowy. Oznacza pozycje, kiedy koła nie są napędzane przez silnik, ale mogą się obracać. Kiedy korzystamy? W sytuacji awaryjnej, na przykład podczas holowania pojazdu.
  • R (reverse) jest to bieg wsteczny, który przydaje się przy cofaniu.
  • D (drive) oznacza jazdę do przodu. Co ważne nim ustawimy na to dźwignię powinniśmy wcisnąć hamulec. Potem auto samo zmienia biegi w zależności od prędkości, a także od obciążenia silnika.

W tak zwanym „automacie” wystarczy wcisnąć hamulec, przełożyć dźwignię w tryb D, następnie wcisnąć gaz. Potem już automatycznie dokonuje się zmiana biegów. Przyspieszenie, czy redukcja? Nie ważne, auto samo decyduje o konkretnym przełożeniu biegu. To bardzo ułatwia sprawę!

Skrzynia biegów – żywotność tej części samochodowej

Płynna zmiana biegów jest kluczem do jazdy bez uciążliwych szarpnięć. Ma ona wpływ także na żywotność samej skrzyni. Koszt wymiany jest wysoki, więc lepiej zapobiegać niż leczyć! Nieprawidłowa zmiana, trzymanie bez przerwy ręki na drążku, jazda na półsprzęgle, czy niedostosowanie odpowiedniej wartości obrotów – to częste błędy kierowców. Niestety, ale w przyszłości mogą one okazać się przyczyną szybszego zużycia sprzęgła, łożyska, kół zębatych, a nawet popychaczy.

Trzeba nie tylko odpowiednio zmieniać bieg w zależności od sytuacji. Kierowca powinien robić też inne rzeczy. Jakie? Systematycznie należy kontrolować stan tej części i wymieniać olej w skrzyni. Twoje auto będzie wdzięczne, doświadczysz z pewnością mniej awarii oraz niepożądanych sytuacji w trasie.

Dodaj komentarz