Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie AC? Odpowiadamy

zakres ochrony ubezpieczenia AC

Wielu kierowców w ogóle nie rozważa zakupu ubezpieczenia AC z uwagi na wysoką składkę. Należy jednak mieć świadomość, że opłata za polisę uzależniona jest w dużej mierze od zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc poznać rodzaje zdarzeń, które upoważniają do uzyskania odszkodowania.


Niewiele ponad połowa kierowców posiada ubezpieczenie AC (autocasco). Chociaż polisa ma nieobligatoryjny charakter, warto pomyśleć o jej wykupieniu. Dość szeroki zakres ubezpieczenia sprawia, że samochód jest chroniony w razie wystąpienia wielu zdarzeń losowych.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Naprawy SMART


Pełne ubezpieczenie AC – zakres ochrony

Ubezpieczenie AC jest polisą, w ramach której kierowca może ubiegać się o wypłatę odszkodowania w przypadku wielu szkód – także tych powstających z winy  osoby prowadzącej pojazd.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje takie zdarzenia jak:

 • uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenia z innym samochodem lub przedmiotem (drzewem, płotem, słupem, domem, itp.),
 • uszkodzenie pojazdu na skutek czynników atmosferycznych i żywiołów,
 • kradzież samochodu,
 • kradzież elementów wyposażenia pojazdu,
 • zniszczenie auta na skutek aktów wandalizmu.

Warto przy tym podkreślić, że zwykle wielkość szkody nie ma znaczenia. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania lub bezgotówkowej likwidacji szkody poprzez naprawę w jednym z autoryzowanych warsztatów.


Małe AC – propozycja dla kierowców szukających oszczędności

Jeżeli standardowe autocasco jest zbyt drogie lub kierowca nie ma potrzeby ubezpieczenia auta w pełnym zakresie, może pomyśleć o wykupieniu tzw. małego AC. W ramach polisy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie za szkody, które powstają niezależnie od kierującego pojazdem. Zalicza się do nich szkody:

 • związane z kradzieżą pojazdu – wraz z elementami wyposażenia,
 • wywołane przez czynniki atmosferyczne lub żywioły (grad, burza, woda),
 • powstałe na skutek zderzenia ze zwierzęciem.

Z takiej polisy wyłączone są natomiast szkody, które powstają na skutek zderzenia z innym pojazdem lub przedmiotem (np. drzewem, płotem, słupkiem, domem).


Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC samochodu?

Ubezpieczenie AC pojazdu nie powinno być najtańsze. Musi być przede wszystkim optymalnie dopasowane pod kątem potrzeb i oczekiwań konkretnego kierowcy. Wybierając odpowiednią polisę autocasco, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • zakres ochrony ubezpieczeniowej – im więcej zdarzeń obejmuje ubezpieczenie, tym samochód jest lepiej chroniony,
 • sposób naprawy – wariant serwisowy oznacza naprawę w warsztacie za pomocą części oryginalnych, zaś wariant kosztorysowy to wypłata środków i naprawa we własnym zakresie,
 • gwarancja stałej wartości pojazdu przez cały rok – dzięki temu wartość samochodu w dniu szkody będzie identyczna jak wartość pojazdu w dniu podpisania umowy ubezpieczeniowej,
 • wysokość franszyzy integralnej – to kwota, poniżej której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania; im jest wyższa, tym niższa składka,
 • wysokość udziału własnego – to wartość, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie; im wyższy udział własny, tym niższa składka.

Wybór ubezpieczenia AC powinien być dokładnie przemyślany. Tylko odpowiednio dobrany zakres ochrony sprawi, że jazda samochodem będzie bardziej komfortowa.


5 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*