kobieta na quadzie

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na quada?

Artykuł zaktualizowany 11 października 2020


Quady wciąż są niebywale popularne. Ten pojazd z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Czy do jazdy quadem potrzebne jest prawo jazdy? Jeśli tak, to jakie kategorie trzeba posiadać? Nie wiesz tego? Koniecznie sprawdź ten artykuł!


Jazda quadem – gdzie można się nim poruszać?

Przed zakupem quada trzeba wiedzieć, że nie można nim jeździć wszędzie. Są ściśle określone warunki. Tym pojazdem poruszasz się tylko i wyłącznie po drogach publicznych oraz w strefie ruchu zamieszkania. Wyruszenie na autostradę bądź drogę ekspresową jest absolutnie zakazane. Co więcej wyklucza się z użytkowania także drogi leśne, plaże, czy tereny parków.

Quady są rejestrowane, jako pojazdy samochodowe inne. Wobec tego obowiązuje nas kodeks drogowy, a więc prowadzenie czterokołowca nie jest dla każdego, zwłaszcza dla małoletnich.

Homologacja quada – ważna kwestia!

Jeśli chcemy się poruszać quadem po drogach publicznych musimy zarejestrować taki pojazd, jak każdy inny. Wobec tego mamy obowiązek udać się na przegląd techniczny, a także do urzędu. Homologacja quada jest bardzo ważna, sprawdza się przede wszystkim sprawność techniczną oraz inne warunki, które są ściśle określone w homologacji. To wiąże się opłatami nie tylko za rejestrację, ale także za wykupienie polisy OC. Bez załatwienia formalności nie ma mowy, żeby poruszać się quadem po drogach!

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na quada?

Na rynku jest kilkanaście typów quadów. Każdy z nich różni się nieco od siebie, między innymi wielkością oraz mocą. Co ważne bez względu na model musimy mieć stosowne uprawnienia do ich prowadzenia! Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje wraz z wytycznymi, jakie prawo jazdy jest potrzebne do ich kierowania:

  • czterokołowce lekkie, czyli pojazdy nieprzekraczające 425 kg i o pojemności silnika 50 ccm oraz 500 ccm. Mają one moc 4 bądź 6kW i nie jadą szybciej niż 45km/h. Niepełnoletnie osoby muszą mieć uprawnienia kategorii AM, a więc są to nastolatkowie, którzy mają ukończone 14 lat. Choć kurs można rozpocząć 3 miesiące przed urodzinami. Sprawdza się wiedzę teoretyczną i jazdę. Co ciekawe egzamin zdaje się na motorowerze.
  • Czterokołowce zwykłe – to już model o masie nie większej niż 400 kg, w przypadku przewozu rzeczy to 550 kg. Na kurs można się zapisać w wieku 15 lat i 9 miesięcy.

Do prowadzenia ciężkich quadów konieczne jest już prawo jazdy kategorii B1 lub B. Co ważne o ten dokument mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 16 rok życia. Do modeli zarejestrowanych, jako motorowery wystarczy nam jedynie karta motorowerowa.

Posiadacze kategorii B prawa jazda mogą prowadzić wszystkie quady ATV, które są zarejestrowane jako czterokołowce, czterokołowce lekkie bądź ciągniki. Kiedy mowa o pojeździe, który ma w dowodzie oznaczenie motocykl sprawa wygląda inaczej. Tu konieczne jest posiadanie kategorii A dla sprzętów, których jednostka napędowa nie przekracza 125 cm, a moc 11 kW.

Brak odpowiednich uprawień w razie kontroli skutkuje mandatem karnym – 500 złotych za brak prawa jazdy, a 300 złotych za brak odpowiedniej kategorii. Kara czeka nas również kiedy poruszamy się po zakazanym terenie, na przykład jeździmy po lesie. Za to grożą poważne konsekwencje, a więc wysoki mandat nawet w wysokości 1 000 złotych. Co kluczowe przewożąc dziecko do 7 lat musimy zachować odpowiednią prędkość – maksymalnie 40 km/h. Inaczej także czeka nas finansowe pouczenie. Warto wobec tego dokładnie przejrzeć kodeks drogowy i poznać wszystkie wytyczne nim wyruszymy w drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *