Artykuł zaktualizowany 26 sierpnia 2020
Czasami sytuacja zmusza nas do spuszczenia paliwa z baku. Jak bezpiecznie przeprowadzić ten zabieg? Co jest do tego potrzebne? Sprawdź koniecznie, w jaki sposób spuścić paliwo z baku!
Jazda na złym paliwie
Zdarza się, że w baku pojawi się zanieczyszczone paliwo. Dzieje się tak, gdy kupujemy towar z drugiej ręki lub o bardzo niskiej jakości. Niestety, ale to może mieć poważne konsekwencje dla naszego auta. Silnik będzie pracować głośniej, poza tym wolniej, a co za tym idzie ergonomia jazdy stanie się gorsza.
Co więcej poruszanie się ze złej jakości paliwem w baku może prowadzić do zablokowania, a nawet uszkodzenia niektórych części, a to spowoduje konieczność ich wymiany. To mocno nadszarpnie nasz domowy budżet. Fatalnej jakości paliwo przyczynia się również do tego, że pojazd zużywa go zdecydowanie więcej i to bez względu na styl jazdy.
Co jest potrzebne do spuszczenia paliwa?
Jeśli chodzi o spuszczanie paliwa niezbędny jest specjalny sprzęt. W sklepach znajdziemy kilkanaście różnych urządzeń dopasowanych do konkretnych rodzajów cieczy – ropy, benzyny, czy też oleju. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest elektryczna pompka akumulatorowa. To prosty model, który ułatwia nam spuszczanie paliwa. Podłączasz urządzenie do wtyczki auta bądź bezpośrednio do klem baterii.
Warto wiedzieć, że jest kilka odsłon pompek elektrycznych, różni je między sobą głównie wydajność. Co ważne mają one zawór i filtr, w ten sposób uda się z tego sprzętu korzystać też przy niskich temperaturach. Można ewentualnie zdecydować się na wariant pompki ręcznej nazywany powszechnie gruszką. Jednak tu musimy włożyć dużo wysiłku, aby pozbyć się cieczy. To mniej precyzyjny typ, dlatego rzadko wybierany.
Jak spuścić paliwo z baku? Krok po kroku
Spuszczanie paliwa z baku nie jest zbyt skomplikowane, ale ważne jest tu zachowanie odpowiednich procedur. To pomoże sprawnie i bezpiecznie pozbyć się cieczy z samochodu. Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku:
- Zgaszony samochód musi stać na równej powierzchni, a hamulec ręczny powinien być zaciągnięty
- Ustawiasz bieg 1 i wyciągasz kluczyk ze stacyjki
- Wypychasz z filtra przewód wylotowy paliwa z baku – w zależności od modelu auta jest on zlokalizowany gdzie indziej
- W następnej kolejności podłączasz przygotowany wcześniej wężyk z pompką, poza tym zamontuj wiertarkę na wału mechanizmu pompującego. Warto umieścić przynajmniej jedną opaskę zaciskającą na wąż ssący.
- Należy wąż zasysający wcisnąć do wypiętego przewodu ze zbiornika paliwa, a wąż wlotowy włożyć do kanistra na paliwo.
- W czasie całego procesu ważne jest, aby jedną ręką przytrzymywać pompkę!
Nie masz sprzętu ani zdolności manualnych? Ratunkiem będzie skorzystanie z pomocy fachowca, czyli mechanika, albo osoby doświadczonej, dzięki temu cały proces przebiegnie sprawnie oraz bezpiecznie.
Spuszczanie paliwa – co trzeba wiedzieć?
Proces spuszczania paliwa jest dość prosty, mimo to wymaga precyzji oraz zachowania norm bezpieczeństwa. Przede wszystkim musisz mieć odpowiedni sprzęt oraz akcesoria ochronne. Przyda się pompka wirnikowa, ma ona niską cenę, a sprawdzi się też przy innych czynnościach, na przykład przy wypompowywaniu wody z basenu, czy z oczka wodnego. Pomocne okażą się też opaski zaciskowe, które ustrzegą nas przed wyciekaniem benzyny.
Jeśli nie uda się przepiąć przewodów, warto spróbować dostać się przez wlew paliwa. Co ważne do tego będziemy musieli mieć znacznie dłuższy wężyk!
Warto tuż przed tym jak wypniemy przewody paliwowe zaopatrzyć się w naczynie, do którego trafią resztki cieczy. Dobrze też umieścić pod spodem szmatkę, to zapobiegnie rozlaniu się na grunt niebezpiecznej benzyny.
Nie tylko auto musi być ustawione na płaskiej i stabilnej powierzchni, ale i kanister na paliwo. Zwłaszcza w pierwszej fazie upuszczania może się on łatwo przewrócić. Dobrze robić to na świeżym powietrzu, gdzie jest swobodna cyrkulacja. Ważne jest by unikać miejsc potencjalnych źródeł ognia! Dlatego też zakazane jest palenie papierosów w tym czasie.