klocki ceramiczne

Klocki ceramiczne – czy warto je wybrać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


W sklepach dostępny jest pełen asortyment zamienników klocków hamulcowych, które z powodzeniem są w stanie zastąpić oryginalny model. Praktycznie każda z firm, która zajmuje się produkcją okładzin ciernych przeprowadza różnego rodzaju badania i testy. Całość bazuje na obowiązujących certyfikatach, które dopuszczają określony produkt do sprzedaży. Ich wyniki zawierają sporą ilość cennych informacji, lecz brak tutaj charakterystyki produktu.


Czy klocki ceramiczne to dobry wybór?

Testy klocków hamulcowych do najtańszych nie należą, a co się z tym wiąże, na przeprowadzenie w 100% profesjonalnych prób hamulcowych w rzeczywistych warunkach pozwolić mogą sobie wyłącznie marki o ugruntowanej pozycji na rynku.

Znajdujący się poniżej test przybliży nieco podejście do tematu firmy Power Stop, która w ostatnim czasie przeprowadziła 3 fazy testów, które są obowiązkowe w procesie przed sprzedaży. Dopiero po ich wykonaniu dana seria może wejść do regularnej sprzedaży. Na tym etapie potencjalni Klienci otrzymują wszystkie niezbędne dane na temat wybranego produktu.

  • Badania dynamometryczne

To jeden z wielowymiarowych testów wykonywanych przez najbardziej topowych producentów. W jego ramach klocek jest umieszczany na specjalnym stanowisku, który wiernie odzwierciedla naturalne warunki jazdy i proces hamowania. Podczas prób komputer odczytuje tempo utraty wagi klocka i tarczy, temperaturę w danych jego punktach, a następnie dokonuje analizy skłonności do piszczenia czy skrzypienia. Efekt takiego testu to wydruk zawierający szereg różnego rodzaju składników.

Często już na tym etapie kończy się cały proces. Niestety, większość pozyskiwanych w ten sposób danych nie będzie w żaden sposób użyteczna dla potencjalnego użytkownika – potrzebuje on bowiem danych odnośnie wytrzymałości klocka hamulcowego, jego zachowania w poszczególnych warunkach i współpracy z tarczą.

Wspomniana wcześniej firma Power Stop przeprowadza takie testy wraz z każdą serią okładzin ściernych. Badania są wykonywane w popularnym amerykańskim laboratorium Link Testing. Dodatkowo, marka wykonuje także porównawcze testy, jak sprawdzanie na stanowisku dynamometrycznym z serii Z16 razem z gładkimi, a później również z perforowanymi tarczami. Umożliwia to sprawdzenie, która z kombinacji lepiej sprawdza się na drodze.

  • Testy drogowe

Specjalny dział przedsiębiorstwa Power Stop, jakim jest R&D, opracowuje technologie, a następnie testuje je. Amerykański producent posiada testowy pojazd Chevrolt Corvette Z06, za którego odpowiedzialny jest jeden z członków – Tim Megenbier, który jest ośmiokrotnym zdobywcą pucharu Volkswagena Jetta TDI oraz uczestnikiem prestiżowych wydarzeń takich, jak USAC Midget Series, Skip Barber, F3 Series, USF2000 Championship czy VW Scirocco R. Na torze wyścigowym sprawdza on reakcje klocków Power Stop w rozmaitych, niekiedy niezwykle ekstremalnych warunkach. Na chwilę obecną skupia się on na sportowej serii Track Day. Jego działania można śledzić w serwisie YouTube.

  • Wyścigowe próby u partnera firmy Power Stop – szkoły sportowej jazdy Bondurant Racing School

Placówka ta jest topową amerykańską szkołą jazdy, którą założył Bob Bondurant – członek, kultowych już, zespołów Shelby American, Ferrari i Eagle. Tamtejszy park maszyn dysponuje ponad 100 profesjonalnie przygotowanymi pojazdami wyścigowymi takimi, jak Chevrolet Corvette, Dodge Charger czy Dodge Viper STR. Znaleźć mona tu także kilka torów wyścigowych dla danych programów testowych.

ceramiczne klock power stop


Kim jest firma Power Stop?

Firma Power Stop jest oficjalnym dostawcą podzespołów hamulcowych dla każdego z aut szkoły Bondurant. Cytując dyrektora operacyjnego placówki, Darrena Lowa: „Jesteśmy bardzo wymagający przy wyborze partnerów. Wybór Power Stop podyktowany jest ich technicznymi możliwościami i doświadczeniem. a także nieposzlakowaną opinią. Ta współpraca pozwala producentowi doskonalić swoje wysoko skuteczne technologie, a Bondurant Racing School zwiększa bezpieczeństwo i efektywność naszych samochodów na ulicach jak i na torach.”

Takie rozbudowane, składające się z 3 etapów badania pozwalają na dopuszczenie do sprzedaży jedynie wysokowydajnych, najwyższej jakości hamulców. Trudno o producenta, który przeprowadza badania równie rzetelnie, co marka Power Stop.


 

 

Dodaj komentarz