Artykuł zaktualizowany 14 sierpnia 2020
Niektórzy jeżdżą po ulicach autem bez prawa jazdy. Tak naprawdę powodów tego zjawiska jest sporo, między innymi ktoś oblał egzamin, albo wcale nie poszedł na kurs, a inni stracili dokument ze względu na kierowanie pod wpływem alkoholu bądź przez przekroczenie limitu ustawowo wyznaczonych punktów. Co grozi za jazdę bez prawka i jakichkolwiek uprawień? Koniecznie sprawdź wszystkie możliwe kary, jakie Cię mogą spotkać!
Kary za jazdę bez prawa jazdy i uprawnień
Kierując pojazdem musimy mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty, poza tym nie możemy siąść za kierownice bez posiadania uprawień, a więc prawa jazdy. W Polsce są wyznaczone ustawowe kary za złamanie właśnie tych wytycznych. Za nieprzestrzeganie prawa trzeba ponieść konsekwencje, zarówno prawne, jak i finansowe.
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
W sytuacji, gdy masz uprawienia do kierowania autem, a zwyczajnie zapomniałeś z domu zabrać dokumenty potwierdzające tę informacje kara finansowa nie jest aż tak bardzo dotkliwa. To 50 złotych za brak prawa jazda, więcej aż tak poważnych konsekwencji nie ma.
Policja w ciągu kilku minut jest w stanie zweryfikować wszystkie dane, dzięki bazie. Jedynie możemy stracić trochę czasu w oczekiwaniu na potwierdzenie, nic poważniejszego nas nie czeka za to przewinienie.
Jazda samochodem bez uprawnień
W mediach dużo słyszy się o zatrzymanych kierowcach bez uprawnień. Niestety, ale to bardzo częsta sytuacja na polskich drogach. Jeśli nigdy nie mieliśmy prawa jazdy i złapie nas policja musimy być przygotowani na mandat. Kara wynosi 500 złotych. Poza tym trzeba zapłacić za odholowanie pojazdu, a więc za lawetę. Chodzi o sytuacje kiedy nie możemy zostawić auta w danym miejscu, na przykład na drodze. Ewentualnie czasem uda się oddać kierownice pasażerowi, który ma prawko, albo zadzwonić po kogoś kto posiada uprawnienia i jest w stanie nam pomóc.
Kiedy nie mamy uprawień to nie działa żadna polisa. W razie wypadku lub stłuczki automatycznie nie posiadamy ochrony. Wobec tego jesteśmy zmuszeni z własnej kieszeni pokryć wszystkie zobowiązania. W zależności od rodzaju zdarzenia sumy są większe bądź mniejsze. Co ciekawe, gdy udostępniliśmy komuś pojazd, a on nie miał uprawień również możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jako współwinni. Dlatego warto dobrze przemyśleć pożyczenie auta!
Warto wiedzieć, że funkcjonariusz policji może skierować sprawę do sądu, a to już będą dla nas poważniejsze konsekwencje – rozprawa w sądzie, kary, a nawet wyrok. Przede wszystkim musimy liczyć się z wydatkiem wyższej sumy pieniędzy, bo grzywna jest wysoka do 5 tysięcy złotych. Co więcej można otrzymać sądowny zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 3 lata.
Kara za brak odpowiedniej kategorii prawa jazdy
Możemy zostać ukarani nie tylko za brak uprawień, czy dokumentu, ale i za nieposiadanie wymaganej kategorii. To częste zjawisko na drogach. Po zatrzymaniu przez policję zostaniemy potraktowani w podobny sposób, jak bez prawa jazdy. Zatem musimy być przygotowani na mandat w wysokości 500 złotych. Co więcej po skierowaniu sprawy do sądu tracimy wszelkie uprawnienia, jakie posiadamy! To dla zawodowych kierowców tworzy liczne problemy w pracy.
Konsekwencje przekroczenia prędkości
Kiedy przekroczyliśmy dopuszczalną prędkość o 50 km/h tracimy automatycznie prawo jazdy. Starosta zatrzymuje dokument na 3 miesiące. Kiedy mimo braku dokumentów poruszamy się po drodze i zostaniemy zatrzymani przez policje kolejny raz to ten okres wydłuża się o następne 3 miesiące. Przy 3 złapaniu zostajemy pozbawieni uprawień, a zatem musimy ponownie przystąpić do kursu oraz do egzaminu. To dość spory koszt dla kierowcy, poza tym stres.
Kara za jazdę samochodem pomimo zakazu sądu
Sądowy zakaz prowadzenia auta to dla nas całkowity szlaban kierowania. W razie złamania może się dla nas zakończyć karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Do tego 15-letnim zakazem prowadzenia jakichkolwiek pojazdów. Zazwyczaj ta druga sankcja jest wydawana po jeździe po alkoholu, czy po spowodowaniu wypadku.