Spis treści
Artykuł zaktualizowany 15 października 2020
Diesle stają się coraz bardziej popularne. Tak naprawdę masa kierowców montuje ten system, głównie ze względów na niższe koszty eksploatacji pojazdu. Myślisz nad tym rozwiązaniem? Nie wiesz, czy warto kupić diesla? Koniecznie sprawdź nasze za i przeciw!
Diesel – co to takiego?
Diesel jest to potoczne określenie silnika o zapłonie samoczynnym. To model wysokoprężny o dość skomplikowanej budowie, ponieważ jest cała masa podzespołów. Główną różnicą pomiędzy tym rozwiązaniem, a klasycznym, czyli benzynowym silnikiem jest to, że przebieg procesu zapłonu paliwa wygląda nieco inaczej. Co ciekawe coraz częściej oba te typy posiadają te same cechy.
Ciekawostką jest fakt, że na samym początku silnik diesel pojawiał się jedynie w maszynach, pojazdach rolniczych, czy w elektrowniach. Dopiero z czasem zaczęto montować ten system w samochodach osobowych. Starsze typy silników miały bardzo nieudane konstrukcje, które wymagały regularnych kosztownych napraw. Dlatego nie warto kupować starych aut z tym typem silnika, bo możemy narazić się na poważne problemy finansowe. Należy unikać diesla Forda 2.0 TDCI z Mondeo II, 2.5 V6 TDI od Volkswagena, a także propozycji sprzed 10-15 lat od Mazdy i Nissana. Również trzeba uważać na 2.0 TDI z pierwszych lat produkcji.
Co ważne diesel nie nadaje się do montażu w samochodzie typu cabrio. Niestety, ale hałas silnika będzie bardzo słyszalny, a to może obniżyć mocno jakość jazdy. Pewnie, dlatego tak rzadko zdarzają się pojazdy z otwieranym dachem właśnie z takim systemem. W tym wypadku przeważają, tak zwane „benzyniaki”.
Czy warto kupić diesla? Poznaj wszystkie argumenty
Zanim podejmiemy decyzję co do zakupu diesla musimy poznać wszystkie za i przeciw. Po pierwsze trzeba wiedzieć do czego potrzebny jest samochód – to ważne! Należy pamiętać, że diesel lepiej sprawdza się na dłuższych trasach niż, jako pojazd do poruszania się po mieście, a więc stania w korkach, czy do pokonywania krótkich dystansów. To nie jest też słuszny wybór, dla tak zwanych niedzielnych kierowców. W czasie częstych postojów oraz wolnej jazdy szybko dochodzi do zapchania filtra cząstek stałych, a zarówno czyszczenie tej części, jak i zakup nowej wiąże się ze sporym wydatkiem.
Poniżej znajdziesz argumenty przemawiające na korzyść montażu diesla, pojawiają się też minusy. Zapoznaj się z nimi zanim zdecydujesz się na instalacje tego popularnego systemu.
Dlaczego warto kupić diesla?
- pozwala nam zmniejszyć wydatki na tankowanie, bo olej napędowy jest tańszy niż benzyna
- spala zdecydowanie mniej niż model benzynowy, różnica może wynosić nawet 25%
- ma wyższy moment obrotowy, który jest osiągalny w niższych wartościach obrotowych.
Dlaczego nie warto kupić diesla?
- jest mniejszy wybór, gdy w grę wchodzi oferta samochodowych marek, a więc modeli z tym rozwiązaniem dostępnych na rynku jest cały czas niewiele
- silnik dość mocno hałasuje
- silnik ma wyższy poziom wibracji niż typ benzynowy
- koszty napraw są dość wysokie
- cena silnika jest wyższa niż klasycznego benzynowego
- silnik wolniej się nagrzewa niż opcja na benzynę
- rozruch jest trudniejszy.
Silnik diesel jest dość kosztowny, zarówno jeśli mowa o jego zakupie, jak i o ewentualnych naprawach. Co więcej zdarza się i tak, że cena ubezpieczenia takiego pojazdu może być wyższy niż w przypadku tradycyjnej odmiany benzynowej. Warto wobec tego sprawdzić kilka różnych miejsc i porównać ceny OC, by wybrać najkorzystniejszą propozycję dla naszego portfela.