volkswagen garbus

Jak kupić samochód na raty – krok po kroku

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Rośnie zainteresowanie Polaków fabrycznie nowymi pojazdami. Większość rodaków decyduje się sfinansować zakup auta kredytem samochodowym. Sprawdź, jak wygląda ta forma finansowania w praktyce. Dowiedz się, jak wybrać korzystną ofertę przygotowaną przez bank.

Podczas gdy auta używane często finansowane są gotówką, tak zakup fabrycznie nowego pojazdu niemal zawsze wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu samochodowego. W takim rozwiązaniu nie ma nic złego – szczególnie, jeśli oferta banku jest dokładnie przeanalizowana.


Jak ubiegać się o kredyt?

Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Nabywca może stać się właścicielem nowego pojazdu w bardzo krótkim czasie.

Krok 1. Wybór pojazdu

Kredyt samochodowy, w przeciwieństwie do gotówkowego, oznacza  konieczność wyboru konkretnego modelu auta. Dlatego przed złożeniem wniosku, musisz podjąć decyzję, w jakim salonie zakupisz pojazd, jaki to będzie model i jaką będzie miał wersję silnika oraz wyposażenia.

Krok 2. Wizyta u dealera

Finansowanie samochodu może odbyć się bezpośrednio u dealera – salony samochodowe współpracują bowiem z konkretnymi bankami. Jest to opcja bardzo wygodna dla kupującego, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Współpraca między dealerem a bankiem oznacza ograniczenie procedur do niezbędnego minimum. Dzięki czemu ubieganie się o kredyt trwa właściwie chwilę.

Podczas wizyty w salonie samochodowym dopełniasz formalności:

  • wypełniasz wniosek kredytowy,
  • składasz wymagane dokumenty finansowe (np. zaświadczenie/ oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów).

Krok 3. Oczekiwanie na decyzję kredytową

Po złożeniu wniosku do banku, musisz czekać na decyzję kredytową. W zależności od wewnętrznych procedur konkretnej instytucji, możesz ją otrzymać nawet w ciągu 1 godziny.

Krok 4. Podpisanie umowy

Jeżeli bank zaakceptował wniosek, a zdolność kredytowa pozwala na zaciągnięcie zobowiązania, otrzymujesz pozytywną decyzję. W następstwie podpisujesz umowę kredytową, stając się tym samym współwłaścicielem pojazdu (drugim współwłaścicielem jest bank).

Krok 5. Odbiór auta

Po dopełnieniu formalności (m.in. uregulowaniu wkładu własnego, zarejestrowaniu pojazdu), zgłaszasz się do salonu po odbiór auta.


Jaki kredyt samochodowy wybrać?

Wybór kredytu musi być dokładnie przemyślany, aby finansowanie samochodu było faktycznie korzystne. Weź pod uwagę przede wszystkim swoje oczekiwania i możliwości finansowe. W sprecyzowaniu potrzeb pomoże odpowiedź na kilka pytań:

  • Czy zależy Ci na niskich miesięcznych ratach?
  • Nie chcesz angażować dużego kapitału na start?
  • Po zakończonej umowie masz w planach zakup nowego pojazdu?

Jeśli na większość pytań odpowiedź była twierdząca, pomyśl o nowoczesnej formie finansowania samochodu. Przykładem jest Kredyt SMARTPLAN na nowe auta dostępny w Toyota Banku. Zaliczany do kredytów opartych na tzw. efektywnym cyklu wymiany pojazdów, niesie za sobą wiele korzyści:

  • niższe raty – nawet o 40%,
  • możliwość wymiany auta po 3-4 latach,
  • gwarancja odkupu samochodu przez dealera,
  • niski wkład własny – już od 10%.

Finansowanie samochodu kredytem wcale nie musi być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Grunt to znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb oraz aktualnej sytuacji materialnej.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *