mezczyzna tankuj samochod paliwem

Jak obliczyć zużycie paliwa w samochodzie?

Artykuł zaktualizowany 8 lutego 2020


Jazda samochodem wiąże się z wieloma kosztami, głównie chodzi o ubezpieczenie, ewentualne wymagane naprawy, jak i o samo tankowanie. Czy można przewidzieć ile będzie nas kosztować dolewanie benzyny? Tak, to wbrew pozorom dość proste. Nie wiesz, jak obliczyć zużycie paliwa w samochodzie? Podpowiadamy!


W jaki sposób obliczyć zużycie paliwa?

Kiedy chcesz się dowiedzieć ile zużywasz paliwa jest to możliwe także, gdy nie posiadasz żadnych wyświetlaczy w aucie. Jak? Policzysz to zwykłym równaniem matematycznym! Choć trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby wynik był miarodajny. Dobre przygotowanie jest kluczem do uzyskania wiarygodnej oceny spalania. Poniżej znajdziesz wszystkie wskazówki:

  • zatankuj do pełna bak, dwa razy pod rząd. Niekoniecznie musisz robić to za każdym razem na tej samej stancji, a nawet dystrybutorze. Ważne jest, aby ilość paliwa się zgadzała, dlatego zwróć uwagę, na tak zwane „odbicie”. Niekiedy czujnik reaguje zbyt szybko, nawet gdy nie mamy jeszcze nalanego do pełnego maksimum. Lepiej za każdym razem tankować na drugie obicie pistoletu.
  • Masz już auto zatankowane, czas wyzerować licznik przejechanych kilometrów. Jeśli nie posiadasz takiej opcji zwyczajnie spisz wynik i schowaj, aby mieć do niego wgląd w każdej chwili.
  • Dobrze jest na jednym zatankowaniu dużo jeździć samochodem, dzięki temu wynik będzie w miarę precyzyjny. Korzystaj z auta aż do chwili pokazania się rezerwy, czyli kiedy zapali się kontrolka oznaczająca niską ilość paliwa w baku.

Powtórz ten pełen cykl dwukrotnie – tankujesz do pełna, a następnie osiągasz minimalny próg paliwa, czyli odpala się na kokpicie rezerwa. Pamiętaj o zapisaniu obu wyników:

  • przejechanych kilometrów
  • litrów zużytego paliwa.

Obliczanie zużycia paliwa – krok po kroku

Masz już zgromadzone potrzebne dane z dwóch pełnych tankowań samochodu, czas przejść do konkretnych wyliczeń. W jaki sposób obliczyć zużycie paliwa w  naszym samochodzie? Wystarczy ustalić prostą proporcję, a następnie wykonać kilka łatwych kalkulacji. Przygotuj koniecznie kalkulator

Masz dwa wyniki uzyskane z pełnego tankowania samochodu, z każdego wylicz średnie zużycie paliwa. Do tego będzie niezbędne wykonanie niezwykle łatwego równania matematycznego. Jak ono wygląda? Po jednej stronie masz litry zużytego paliwa, a po drugiej przejechane kilometry. Na przykład będzie to:

45 litrów – 500 kilometrów

Do tego dodajesz jedną niewiadomą:

x litrów – 100 kilometrów

Posiadając tylko te wytyczne uda się ustalić, jaki jest średni stan zużycia paliwa. Obliczenie tego wygląda następująco:

  • należy podzielić zatankowane litry przez przejechane kilometry
  • uzyskaną sumę trzeba pomnożysz przez 100.

Zatem będzie to: (45:500)x100

Oblicz po kolei: 45:500= 0,09

i dalej 0,09*100= 9

Otrzymujesz w ten sposób poszukiwaną niewiadomą – 9 litrów/100 kilometrów

Wyjdzie nam miej więcej miarodajny wynik, czyli pokazujący ile paliwa zużywamy na 100 kilometrów. To jest bardzo proste równanie, a daje odpowiedź na nurtujące nas pytanie.  Pamiętaj, aby wykonać dwa obliczenia z pierwszego oraz z drugiego tankowania. To pokaże Ci ile spala Twoje auto!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *