Spis treści
Artykuł zaktualizowany 14 grudnia 2020
Akumulator jest elementem koniecznym do prawidłowego działania auta. Wszedł on do powszechnego użytku wiele dekad temu, zastępując archaiczne procedury, takie jak odpalanie samochodu przy pomocy korbki. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie świat motoryzacji bez akumulatora. Kiedy trzeba go wymienić? Jak wybrać najlepszy? Jakie rozróżniamy baterie samochodowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Kiedy wymienić akumulator?
Kiedy należy wymienić akumulator na nowy? Pytanie to nie jest łatwe, ponieważ wiele czynników ma wpływ na odpowiedź. Teoretycznie optymalny czas wymiany to około 3-4 lata eksploatacji, lecz tak naprawdę wszystko zależy od warunków pracy urządzenia. Przy regularnych, dłuższych trasach i w pełni sprawnym alternatorze, akumulator może posłużyć znacznie dłużej. Problemem może być natomiast użytkowanie miejskie (krótkie trasy, częste gaszenie i odpalanie), wiek samochodu (a więc i jego stan techniczny) oraz producent. Im bardziej renomowana firma, tym większe szanse na długie lata bez awarii. Tym samym kupując akumulator, warto wybrać baterię dobrej, renomowanej firmy. Duży wybór jakościowych części znaleźć można m.in. pod adresem https://www.ucando.pl/k/akumulatory/U1301.
Wybór najlepszego akumulatora
Przy wyborze akumulatora warto zastanowić się nad odległościami, jakie będziemy pokonywać przy użyciu naszego pojazdu. Akumulator o dużej pojemności będzie w stanie znieść wiele krótkich tras, gdzie ładowanie jest niedostateczne ze względu na niewielką ilość pracy silnika. Z kolei przy długich trasach i rzadkim gaszeniu pojazdu może wystarczyć niewielki model. Warto zauważyć, że akumulatorowi służą długie trasy, ponieważ jest on ładowany w czasie jazdy. Innymi słowy, im rzadziej i krócej pracuje bateria, tym gorzej dla niej. Koniecznie warto sprawdzić wymagania techniczne samego pojazdu. Nierzadko zdarza się bowiem, że większe auta wymagają zasilania o większej mocy. Prawidłowa współpraca alternatora i akumulatora to podstawa. Duet ten docenią zwłaszcza osoby korzystające z samochodu podczas zimy, gdzie od dobrej kondycji tych elementów zależy uruchomienie silnika.
Różne rodzaje akumulatorów
Akumulator kwasowo-ołowiowy to najczęściej spotykany typ akumulatora. Wykorzystywany jest w samochodach osobowych i maszynach. Ładowany jest w trakcie pracy silnika, poprzez alternator. Cały proces trwa około 10 godzin dla akumulatora o pojemności 40Ah. Akumulatory litowo-jonowe znane są z kolei głównie z pojazdów elektrycznych, wymagających mniejszej masy ogniw oraz wyższej sprawności i efektywności. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ radzi sobie gorzej w warunkach zimowych. Oficjalne zalecenia dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych są takie, by okazjonalnie ładować je zimą poza pojazdem. Do własnego samochodu warto wybierać akumulator dostosowany do pokonywanego dystansu i zgodnego z zaleceniami producenta. Wiele modeli wymienionych rodzajów akumulatorów oferuje wspomniany już wcześniej sklep Ucando.pl.
Ja mam właśnie nowy akumulator kwasowo-ołowiowy w mojej osobówce, a kupiłem go w sklepie Ucando.pl. Mają tam duży wybór i naprawdę spoko ceny, zresztą kupuję tam od dość dawna i ani razu się nie zawiodłem.