kredyt na samochod

Czy każdy może wziąć kredyt samochodowy? Warunki uzyskania kredytu w 2022 roku

Artykuł zaktualizowany 26 lutego 2022


Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez samochodu. Własny środek lokomocji daje niezależność. Niekiedy jest niezbędny, by dotrzeć do miejsca pracy, odbyć wizytę u lekarza czy odwiedzić rodzinę. Wszyscy jednak wiemy, że kupno samochodu to duże obciążenie dla budżetu. Ponadto nie każdy dysponuje kwotą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych miesięcy ceny czterech kółek jeszcze wzrosną. Jakie jest rozwiązanie? Kredyt na samochód.


Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest kredyt samochodowy. Cel spożytkowania środków z kredytu samochodowego (w odróżnieniu od kredytu gotówkowego) jest ściśle określony – można je przeznaczyć na zakup pojazdu nowego lub używanego. Oczywiście nie musi to być samochód osobowy. Kredyt dotyczy również motocykli czy przyczep kempingowych. Łączy się jednak nierozerwalnie z nabyciem pojazdów. Ponadto bank zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu jako współwłaściciel, co stanowi zabezpieczenie kredytu samochodowego (w razie zaniechania spłat przez kredytobiorcę). Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kredytu hipotecznego, gdy zabezpieczeniem jest właśnie hipoteka.

Jakie są warunki uzyskania kredytu samochodowego?

Tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania, tak również przy zaciąganiu kredytu samochodowego niezbędne jest legitymowanie się odpowiednią zdolnością kredytową. Bank sprawdzi historię kredytową, aktualne obciążenia finansowe, wysokość dochodów. Na tej podstawie podejmie następnie decyzję o udzieleniu kredytu.

Można więc powiedzieć, że nie każdy ma możliwość zaciągnięcia takiego kredytu. Uniemożliwia to brak zdolności kredytowej klienta – jednak wówczas nie ma również możliwości skorzystania z jakiegokolwiek innego kredytu. Poza tym warunki kredytowania w przypadku kredytu samochodowego nie są zanadto wygórowane. Kredyty samochodowe są bardzo popularne i chętnie wybierane przez klientów banków. Rzecz jasna każdy bank może zaoferować inne warunki. Warto wziąć pod uwagę takie parametry, jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania (czyli całkowita kwota kredytu).

Kiedy warto zaciągnąć kredyt samochodowy a kiedy kredyt gotówkowy?

Niektórzy uważają kredyt gotówkowy za alternatywę dla kredytu samochodowego. Niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego jest brak celowości – środki można wydać na dowolne cele. W tym oczywiście również na kupno pojazdu. Nie ma wówczas narzuconej górnej granicy granicy wieku samochodu, tak jak w przypadku kredytu samochodowego. Niemniej taki kredyt ma wyższe oprocentowanie. Przy kredycie gotówkowym bank nie stosuje zabezpieczeń. Weźmy jednak pod uwagę, że w ramach kredytu samochodowego jest skłonny udzielić znacznie wyższych kwot. Jeśli zatem zależy ci na korzystnym sposobie sfinansowania zakupu pojazdu i nie przeszkadzają ci zabezpieczenia ze strony banku, to lepszą opcją jest kredyt samochodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *