instalacja LPG

Jak często serwisować instalacje gazową LPG?

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Samochody posiadające instalację LPG stają się najbardziej popularnym rozwiązaniem na obecny kryzys paliwowy. Gaz LPG jest paliwem o ponad połowę tańszym od benzyny. Dlatego coraz częściej decydujemy się na założenie instalacji LPG w naszym samochodzie lub zakup auta już z gotową instalacją na gaz. Niemniej jednak wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że należy ją regularnie serwisować, ponieważ niesprawna może doprowadzić do poważnej awarii innych elementów samochodu.


Jak często i gdzie serwisować instalację LPG?

Pierwszy przegląd instalacji gazowej odbywa się podczas corocznych przeglądów technicznych pojazdu. Z tego też względu za przegląd techniczny aut z LPG płacimy więcej, ponieważ w trakcie rutynowej kontroli stanu technicznego sprawdzany jest również sposób montażu instalacji LPG oraz homologacja zbiornika. Niemniej jednak są to czynności pobieżne i nie odzwierciedlają one prawdziwego stanu technicznego instalacji. Z tego tez względu kierowcy posiadający samochody na autogaz powinni regularnie przeprowadzać dodatkowy przegląd układu LPG w serwisie zajmującym się montażem instalacji LPG lub autoryzowanym punkcie prowadzącym naprawę i przeglądy takich zespołów gazowych.

Częstotliwość przeglądów określa serwis montujący LPG lub sam producent, o ile układ autogaz został zamontowany fabrycznie w aucie. Głównym wyznacznikiem jest rodzaj instalacji. Instalacje posiadające dwa rodzaje filtrów: fazy lotnej i ciekłej wymagają okresowej wymiany tych elementów, z tego też względu należy udawać się na kontrolę co 10 tys.- 15 tys. km. Natomiast samochody LPG ze wtryskiem gazu w fazie ciekłej mogą być serwisowane co 50 tys. km.


Jakie czynności obejmuje przegląd instalacji LPG?

Podczas kontroli stanu technicznego naszego układu LPG, wykonywane są następujące prace:
– kontrola szczelności całej instalacji;
– sprawdzanie stanu technicznego przewodów i opasek;
-wymiana filtrów gazu;
– oczyszczanie reduktora z metalowych opiłków za pomocą magnesu;
– ogólna ocena parametrów pracy instalacji LPG poprzez diagnostykę komputerową.


Koszt serwisu instalacji LPG

Przegląd instalacji LPG kosztuje w zakresie 150-200 zł. Zazwyczaj podczas takiej kontroli wymieniane są filtry oraz przeprowadzana diagnostyka całego układu. Jeżeli wszystko jest w porządku, to nie zapłacimy więcej. Natomiast w razie wykrycia poważniejszych usterek należy przygotować się na dodatkowe koszty.
Zbiornik posiada homologację na 10 lat. Po tym okresie wymaga wymiany na nowy lub poddania próbie szczelności. Koszt wymiany zbiornika waha się od 500 do 600 zł.


 

Dodaj komentarz