samochod

Młody kierowco! Oto, co musisz wiedzieć o OC

Artykuł zaktualizowany 26 marca 2021


Jesteś młodym kierowcą i zamierzasz kupić swój pierwszy samochód? Jeżeli zdecydujesz się na taki krok, Twoim obowiązkiem będzie ubezpieczenie auta. Sprawdź, co jako młody kierowca musisz wiedzieć o polisie OC i dlaczego młode osoby płacą za nią więcej. Podpowiemy też jak znaleźć korzystną finansowo ofertę!


Jedyna w Polsce obowiązkowa polisa

Spośród wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych na polskim rynku jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do jego wykupienia najpóźniej w dniu rejestracji auta. Jeżeli nie dopilnujesz tego obowiązku, narażasz się na dotkliwe kary wynoszące nawet dwukrotność aktualnego, minimalnego wynagrodzenia brutto. Natomiast jako sprawca wypadku, poruszający się autem bez ważnej polisy OC możesz ponieść znacznie większe straty finansowe.

Ochrona przed roszczeniami z tytułu wyrządzonych szkód

Ubezpieczenie OC chroni cię przed roszczeniami osób poszkodowanych w zdarzeniach z udziałem Twojego auta. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa wówczas szkody na mieniu i osobach, a opcjonalnie również zadośćuczynienie wynikające na przykład z trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wachlarz zdarzeń uwzględniony w ubezpieczeniu OC obejmuje między innymi:

  • wypadki drogowe,
  • potrącenie pieszego,
  • potrącenie rowerzysty,
  • szkody na mieniu i budynkach.

Musisz jednak wiedzieć, że polisa nie zadziała, gdy szkody wynikają z umyślnego działania, kierowca poruszał się skradzionym autem, nie posiadał uprawnień do jego prowadzenia bądź prowadził pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

OC przypisane do auta, a nie do kierowcy

Ubezpieczenie OC jest przypisane w Polsce do pojazdu, a nie jego właściciela. Posiadając więcej niż jeden pojazd mechaniczny, każdy z nich musisz ubezpieczyć oddzielnie. Charakterystyka pojazdów znacząco wpływa na cenę ubezpieczenia. W przypadku aut osobowych więcej płacą właściciele starszych pojazdów z dużym przebiegiem, wyposażonych w silnik o większej pojemności i uważanych za auta sportowe. Wybierając swój pierwszy samochód weź ten czynnik pod uwagę, aby nie przepłacać. Poza nielicznymi wyjątkami polisę OC niemal zawsze wykupuje się na rok. Później jest ona automatycznie przedłużana, o ile dzień przed końcem aktualnej umowy nie dokonasz jej wypowiedzenia.

Młodzi kierowcy płacą za OC więcej

Jako młody kierowca, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz za ubezpieczenie identycznego auta więcej, niż na przykład Twoi rodzice. Towarzystwa ubezpieczeniowe jako bardziej ryzykownych, czyli statystycznie częściej powodujących wypadki klientów uważają osoby:

  • posiadające prawo jazdy od niedawna,
  • przed 26 rokiem życia,
  • nieposiadające zniżek za bezszkodową jazdę.

Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy składka za ubezpieczenie OC będzie spadać. W większości towarzystw ubezpieczeniowych o 10% wobec stawki wyjściowej co roku, aż do 60%, a nawet 70%.

Ubezpieczenie OC najtańsze przez Internet

Mimo wyższych stawek dla młodych kierowców możesz zrobić bardzo wiele, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Sprawdzonym i bardzo popularnym narzędziem jest porównywarka OC, na przykład Kiosk Polis. Dzięki niej w jednym miejscu znajdziesz nawet kilkadziesiąt ofert przygotowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe ze składkami wyliczonymi indywidualnie dla ciebie. Wypełnij tylko formularz ubezpieczeniowy, który znajduje się pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Kupowanie ubezpieczeń przez Internet wiąże się z wygodą, a polisy nabywane w ten sposób są nierzadko sporo tańsze!

Dodaj komentarz