mechanik

Jak znaleźć dobrego mechanika?

Artykuł zaktualizowany 19 grudnia 2021


Z warsztatami mechanicznymi jest jak z innymi firmami świadczącymi usługi. Wiele z nich jest solidnych i zależy im na kliencie, aby do nich wrócić, a drugie firmy mają bardzo złą opinię, przez co tracą klientów. Jeżeli posiadasz samochód, to wiesz o tym, że dobry mechanik samochodowy, jest jak dobry lekarz. Dlatego jak już znajdziemy dobrego mechanika, to się do niego przywiązujemy.


W gorszej sytuacji są Ci, co takiego zaprzyjaźnionego fachowca nie mają i w tym wypadku mają do wyboru dwie opcje:

  • zawieść auto do autoryzowanego warsztatu samochodowego danej marki, co może wiązać się z większymi kosztami naprawy, ale i też z fachową obsługą i gwarancją.
  • znaleźć warsztat samochodowy w pobliżu miejsca zamieszkania.

Z warsztatami samochodowymi obecnie nie ma problemu. W każdej miejscowości jest ich kilkanaście lub kilkadziesiąt. Niemniej jednak najbardziej liczą się też ludzie w nich pracujący, którzy pracują na swoją złą lub renomę. Ponadto mamy warsztaty naprawiające wszystkie marki i usterki samochodów lub specjalizujące się w konkretnych dziedzinach np. w elektryce i elektronice. Dlatego szukając dobrego mechanika, warto zapoznać się z następującymi zasadami:

Wstępnie rozpoznaj co dolega twojemu samochodowi

Zanim zaczniesz szukać mechanika, ustal jakiego rodzaju jest usterka w twoim samochodzie. Czy to jest defekt typowo mechaniczny, czy np. elektryczny? Warto przy tym zorientować się, co się tak naprawdę zepsuło. Na ogół warsztaty samochodowe nie specjalizują się we wszystkich rodzajach napraw samochodów.

Mechanik samochodowy blisko Twojego miejsca zamieszkania

Wiadomo, że im bliżej domu znajdziesz warsztat, tym dla ciebie lepiej. No bo samochód trzeba odstawić do warsztatu, a naprawa nie trwa parę minut i będzie trzeba jakoś wrócić do domu. Zapoznaj się z ofertą usługową warsztatów w twojej okolicy. W tym wypadku możesz też podzwonić i popytać się, na podstawie ustalonej awarii, czy tego typu usterki naprawiają. Mechanik samochodowy po zapoznaniu się ze sprawą, będzie chciał wiedzieć, jakiej marki jest samochód, wtedy może nawet przypuszczalnie określić przyczynę awarii.

Mam kilku mechaników samochodowych na oku i co dalej?

Masz już rozeznanie, gdzie ewentualnie tego typu usterka w twoim samochodzie może być naprawiona, to teraz czas zapoznać się z opiniami danego warsztatu. W dobie internetu wszelkiego rodzaju oszuści szybko wychodzą na światło dzienne. Opinie na temat danego warsztatu spokojnie znajdziesz w internecie. Czasami warsztat może nie mieć zbyt wysokich not, ale np. jest w nim przykładowy Pan Mieciu, którego klienci bardzo chwalą. Warto zasięgnąć więcej informacji na jego temat. Czasem taki specjalista jest na wagę złota.

Warunki przyjęcia samochodu

Każdy warsztat samochodowy ma określone zasady świadczenia jego usług. Na przykład daje auto zastępcze w zamian za oddanie samochodu do naprawy. To bardzo ważna sprawa, szczególnie gdy, bez samochodu ciężko ci będzie funkcjonować.

Ponadto warunki gwarancji. Czy warsztat daje rękojmię na wykonaną usługę i jaki to jest czas? Dobry warsztat samochodowy powinien dać od 6 do 12 miesięcy gwarancji na naprawianą usterkę. Oczywiście długość gwarancji zależy od wykrytej wady.

Gdy wybierzesz warsztat i przyjedziesz na wizytę z samochodem, to zapytaj się wstępnie, ile ta naprawa będzie kosztowała. Dobry mechanik powinien bez problemu oszacować koszty naprawy.

Artykuł powstał we współpracy z garage66.pl

Dodaj komentarz