usuwanie naklejki z szyby samochodowej

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?


W każdym aucie na przedniej szybie znajdziemy specjalną wlepkę z numerem rejestracyjnym. Niestety, ale po zakupie pojazdu, z tak zwanej „drugiej ręki” nowy właściciel musi się jej pozbyć i w to miejsce przyczepić inną etykietkę. Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu? Podpowiadamy!


Naklejka rejestracyjna – czy jest konieczna?

Kupując zarówno nowe auto, jak i model z tak zwanej „drugiej ręki” musimy mieć na przedniej szybie umieszczoną specjalną naklejkę rejestracyjną. Folia zawiera numer rejestracyjny pojazdu oraz unikatowy hologram. Pamiętaj, że za brak tego elementu możesz zapłacić mandat!

Nalepkę rejestracyjną otrzymujemy wraz z tablicami. Mamy obowiązek solidnie przyczepić ją na szybie od wewnątrz po prawej stronie w dolnym rogu. Nie może jej absolutnie nic zasłaniać, na przykład wycieraczka.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?

Decydując się na zakup pojazdu od kogoś, czyli z tak zwanej „drugiej ręki” musimy po przerejestrowaniu samochodu koniecznie pozbyć się starej nalepki rejestracyjnej i w tym miejscu umieścić nową. To bywa bardzo kłopotliwe, ponieważ klej mocno trzyma folię, a lepiej nie porysować ani w żaden inny sposób nie uszkodzić szyby. Na szczęście istnieje kilka domowych trików, które nieco ułatwią nam pozbywanie się nalepki. Poniżej znajdziesz przydatne i proste patenty właśnie na usunięcie folii z przedniej szyby:

  • W okresie letnim lub w ciepły dzień możesz delikatnie rozgrzać punkt, w którym znajduje się nalepka. Jak to zrobić? Wykorzystaj do tego suszarkę do włosów. Przez kilka sekund kieruj strumień ciepłego powietrza bezpośrednio w miejsce, gdzie zlokalizowana jest folia oraz wokół niej. Dobrze to zrobić z obydwu stron, czyli od wewnątrz oraz od zewnątrz. Ciepło ułatwi nam odklejenie naklejki i oderwanie jej w całości. Nigdy nie wykorzystuj tego triku zimą, gdy panuje niska bądź ujemna temperatura, ponieważ szyba może zwyczajnie pęknąć!
  • Dobrym pomysłem jest delikatne podważenie naklejki, na przykład żyletką, skrobakiem, końcówką noża, czy też pilniczkiem. Rób to jednak ostrożnie, aby nie porysować szkła ani nie doprowadzić do nieestetycznego odpryśnięcia. Wyczucie pozwoli uniknąć trwałych uszkodzeń. Spróbuj zagiąć wlepkę w dwóch miejscach, a odrywanie pójdzie Ci dużo sprawniej. Zdecydowany ruch zadziała skutecznie.
  • Niektórzy namaczają naklejkę smarując ją szmatką nasączoną w letniej wodzie bądź w spirytusie. To sprawi, że całość zmięknie, ale na szybie mogą pozostać resztki kleju. Pamiętaj, że ich również trzeba będzie się pozbyć, by bezpiecznie móc nalepić nowy produkt.
  • W sklepach motoryzacyjnych lub na stacjach paliw możesz kupić środek WD-40 i nanieść go na folię, a następnie delikatnie podważyć ją ostrym narzędziem. Na rynku znajdziesz także profesjonalne preparaty do usuwania naklejek i etykiet. Są one łatwe w użyciu, poza tym bardzo szybko działają.

Jak poradzić sobie z pozostałościami po naklejce na szkle?

Nie zawsze udaje się pozbyć naklejki rejestracyjnej w całości, a więc na szybie zostają resztki kleju, czy też fragmenty folii. One nie tylko szpecą, ale również znacznie utrudniają montaż nowej wlepki. Co zrobić w takiej sytuacji? Przyda się miękka szmatka, która nie zarysuje powierzchni. Nasącz ją, na przykład w zmywaczu do paznokci, w benzynie ekstrakcyjnej bądź wykorzystaj do tego rozpuszczalnik. Delikatnie pocieraj miejsce ze śladami po naklejce rejestracyjnej. Zapach tych środków jest intensywny, czasem duszący więc dobrze otworzyć okna w samochodzie, albo drzwi. Na koniec usuń resztki, czyli zmyj szybę ciepłą wodą oraz wytrzyj do sucha miękką ściereczką.

Jeśli pozostałości kleju jest niewiele warto spróbować usunąć go jedynie za pomocą ciepłej wody lub płynu do szyb. Z mocniejszymi resztkami będzie dużo gorzej, potrzebne użycie żyletki, tudzież innego ostrego narzędzia. Przed przystąpieniem do usuwania delikatnie podgrzej szybę suszarką do włosów oczywiście, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Pójdzie Ci, dzięki temu szybciej!

Dodaj komentarz