przeglad samochodu przez mechanika

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Artykuł zaktualizowany 31 marca 2020


Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek raz w roku dokonać badania technicznego. Bez tego ważnego dokumentu nie możemy poruszać się po drodze, a także niekiedy opłacić ubezpieczenia OC. Ile kosztuje przegląd samochodu? Sprawdź!


Na czym polega przegląd samochodu?

Badanie techniczne pojazdu jest niezbędne, aby móc legalnie poruszać się po drodze. Wykonujesz je systematycznie, co roku. W sytuacji, gdy nie mamy wymaganej aktualnej pieczątki na dokumencie grozi nam mandat w wysokości 500 złotych, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Choć są dwa odstępstwa od reguły corocznego badania, gdy mowa o:

  • samochodzie zabytkowym
  • nowym aucie z salonu – tutaj dopiero po 3 latach konieczny jest przegląd, licząc od daty rejestracji pojazdu.

Przegląd samochodu odbywa się w stacji kontroli pojazdów. Płacimy za badanie tuż przed wjazdem, na tak zwany kanał, a nie jak dawniej po wyjeździe. W trakcie sprawdza się między innymi stan nadwozia, podwozia, napęd auta, czy systemy bezpieczeństwa, przede wszystkim hamulce. Wszystkie dane zapisywane są automatycznie w systemie, więc informacja o ewentualnej usterce trafia bezpośrednio do głównej bazy. Wszystkie stacje kontroli mają do niej dostęp. To pozwala uniknąć nielegalnych procederów przymykających oko na pewne nieprawidłowości. Co gdy pojawią się jakieś awarie? Ustawowo przysługuje nam 14 dni na ich naprawienie i na powrót na kolejne badanie. To daje ponowną szansę na pozytywne przejście przeglądu.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

W każdej stacji kontroli pojazdów musimy uiścić odpowiednią opłatę i to zanim rozpocznie się badanie. Koszt jest nieco inny, na przykład za:

  • pojazd osobowy o masie całkowitej 3,5 t zapłacimy 99 złotych
  • auto z instalacją LPG/CNG wydamy sumę 162 złotych – postawa to również 99 złotych, ale dochodzi jeszcze 1 złotówka za ewidencję badania oraz 62 złote za sprawdzenie samej instalacji gazowej. Co ważne niezbędne jest, aby mieć ze sobą nie tylko dowód rejestracyjny, ale również świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej i świadectwo legalizacji zbiornika gazowego!

Pamiętaj, żeby udać się na przegląd zanim minie jego wyznaczony termin. Wiele stacji wysyła wcześniej drogą pocztową lub elektroniczną przypomnienie. Jeśli nie dostajesz takiej informacji sprawdź datę w dowodzie rejestracyjnym na ostatniej pieczątce. To ważne, aby zrobić badanie techniczne w wyznaczonym okresie, bo potem pojawią się pewne trudności, a nawet dodatkowe opłaty. Kiedy minie co najmniej 45 dni od obowiązującego ostatecznego dnia to koszt wzrasta aż o 50%! Natomiast, gdy nie przekroczymy 30 dni jest wyznaczona ustawowo suma – 126 złotych.

W sytuacji, gdy wykryto jakąś usterkę to mamy aż 14 dni na jej naprawienie. Co ważne powrót do tej samej stacji kontroli pozwala nam ograniczyć wydatek, bo firma potem bada jedynie ten element, który należało wymienić i jest to niewielka weryfikacja. Zatem to wyłącznie koszt w granicach około 20 złotych. Za to wizyta na innej stacji powoduje, że ponownie płacimy pełną stawkę, czyli 99 lub 162 złote.

Badanie techniczne – zmiany w 2020 roku

W 2020 roku pojawiły się kolejne zmiany dotyczące przeglądu pojazdów. Cena standardowego badania podniosła się o 3 złote i 50 groszy, choć opłata może wynosić mniej. Warto wiedzieć, że nie mamy szansy na udanie się do stacji kontroli wcześniej niż 30 dni przed wygaśnięciem poprzedniego przeglądu. Tradycyjnie już dokument jest ważny przez okres 12 miesięcy od dnia wizyty.

OC, a badanie techniczne

Oprócz aktualnego badania technicznego każdy pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Wiele firm bez wglądu do dowodu rejestracyjnego nie chce podpisywać umowy polisy, ponieważ próbuje uniknąć komplikacji w razie jakichkolwiek kolizji i braku przeglądu.

Stłuczka bez posiadania aktualnego przeglądu auta powoduje, że niekiedy sprawdza się, czy stan pojazdu sprawcy nie miał bezpośredniego wpływu na przebieg kolizji lub wypadku. Jeśli wszystko jest dobrze to bez problemu ubezpieczyciel wypłaca pieniądze, ale zazwyczaj suma jest znacznie pomniejszona. Dlatego ważne jest, aby oba dokumenty były aktualizowane na czas!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *