Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 stycznia 2021
Wymiany dokumentów to normalna sprawa. One mają wyznaczony termin ważności, poza tym zmiana nazwiska również wymusza na nas dokonanie korekty. Co ile trzeba robić odnowienie prawa jazdy? Nie wiesz? Koniecznie to sprawdź!
Odnowienie prawa jazdy – wymiana na nowe
Przepisy dokładnie mówią kiedy należy wymienić dokument prawa jazdy na nowy. Dotyczy to nas w dwóch przypadkach, gdy nastąpiła:
- zmiana danych personalnych, a więc nazwiska lub imienia – dzieje się tak, na przykład po ślubie
- upływ urzędowo wyznaczonego okresu ważności dokumentów.
W 2019 roku w marcu weszły przepisy, które zwalniają nas z wymiany prawa jazdy nawet, gdy nasz adres zameldowania uległ zmianie. Dlaczego? Wzór dokumentu został unowocześniony i wiele informacji zniknęło, między innymi miejsce zamieszkania. To znacznie ułatwia życie kierowcom, którzy często się przeprowadzają.
Co ważne bezterminowe dokumenty prawa jazdy wydawano tylko do 19 stycznia 2013 roku. Jeśli do tego czasu uzyskałeś uprawnienia i tak będziesz w przyszłości zmuszony do zmiany. Ten okres przypada na 19 stycznia 2028 do 18 stycznia 2033 roku. Termin jest zapisany w odpowiednich przepisach i nie ma od niego odstępstwa. Póki co procedury wymiany nie są jeszcze dokładnie znane.
Należy pamiętać, że niektórzy kierowcy od razu otrzymują pewien okres ważności. Jest to spowodowane, na przykład wadą wzroku lub innymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Przed złożeniem wniosku o nowe wyrobienie prawa jazdy są oni zmuszeni do udania się na wizytę kontrolną. Tylko tak mogą uzyskać zaświadczenie lekarskie, że są zdolni do kierowania pojazdami. Aktualne badania są niezbędne do wydłużenia prawa jazdy!
Opłaty związane z odnowieniem prawa jazdy
Nie da się ukryć, że odnowienie prawa jazdy wiąże się z kosztami. To nie wszystko, bo czekają nas liczne procedury, a zatem będziemy musieli poświęcić na załatwienie formalności nieco czasu.
Zawsze przy upływającym terminie ważności jesteśmy zmuszeni do udania się na badania lekarskie. Bez względu od miasta oraz od gabinetu cena obecnie wynosi 200 złotych. Co ważne stawkę nie ustala konkretny lekarz, a rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 roku. Dlatego koszt może wzrosnąć jeśli wyjdą nowe przepisy, albo zostaną one uaktualnione.
Jeśli masz już badania lekarskie czas na pozostałe formalności, a czeka ich całkiem sporo. Musisz mieć ze sobą w urzędzie nie tylko orzeczenie od lekarza, ale również jeszcze inne dokumenty, takie jak:
- zdjęcie – ma być zgodne z obowiązującymi wytycznymi (chodzi przede wszystkim o rozmiar)
- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy – do pobrania online, dostaniesz również w urzędzie
- dowód osobisty, albo inny dokument potwierdzający tożsamość kierowcy, na przykład paszport – co ważne u cudzoziemców wymaga się zawsze paszport i kartę pobytu
- aktualne prawo jazdy
- potwierdzenie opłaty – regulujesz przelewem bankowym, albo bezpośrednio w kasie urzędu. Ta należność wynosi 100 złotych plus dodatkowo 50 groszy za tak zwaną opłatę ewidencyjną.
Wszystkie zebrane i wypełnione papiery zanosisz do urzędu. Co kluczowe w zależności od miejsca zamieszkania jest to inne miejsce – starostwo powiatowe, urząd warszawskiej dzielnicy, czy też urząd miasta w prawach powiatu. Nie musisz dokonywać formalności osobiście, bo istnieją jeszcze inne ścieżki załatwienia tej sprawy:
- wysyłka dokumentów pocztą
- wysłanie do urzędu pełnomocnika z pisemną zgodą.
Na nowe dokumenty czeka się kilka dni lub miesięcy. Zazwyczaj termin wynosi 9 dni, dzieje się tak gdy dostarczymy wszystkie wymagane zaświadczenia i nie ma żadnych błędów we wniosku. Przy skomplikowanych sprawach czas wydłuża się nawet do 2 miesięcy. Są to jednak bardzo wyjątkowe przypadki, a więc niebywale mało spotykane. Status procedury możesz sprawdzić online. Jak? Wchodząc na stronę www.info-car.pl, tudzież www.kierowca.pwpw.pl. Tam wpisujesz podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko oraz pesel. Dzięki temu widzisz jaki status posiada Twoje prawo jazdy. W ten sposób nie musisz biegać do urzędu i sprawdzać co z Twoimi dokumentami ani kiedy je odebrać.