mezczyzna dzwoni do ubezpieczyciela

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC? Walcz o swoje!

Artykuł zaktualizowany 12 października 2020


Kolizja lub wypadek to bez wątpienia stresujące wydarzenie. Do tego dochodzi proces likwidacji szkody, który jest żmudny i złożony. Ponadto, wymaga znajomości przepisów prawnych. Ich brak często prowadzi do otrzymania za niskiej wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej. W takiej sytuacji należy walczyć o swoje. Jak to zrobić? Dziś podpowiadamy.


Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że już sam wypadek to bardzo nieprzyjemne wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci. Jeżeli brałeś udział w wypadku komunikacyjnym, gdzie szkoda powstała w skutek działania drugiego kierowcy, to należy Ci się odszkodowanie. Choć jest ogromne wsparcie finansowe, to niestety często dochodzi do zaniżenia odszkodowania OC. Wciąż zdarza się, że zakład ubezpieczeń wypłaca poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych zbyt małe kwoty. Nie pozwalają one na naprawę pojazdu, aby był on w  takim stanie, jak przed wypadkiem.

W efekcie do naprawy trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Co więcej, zgodnie z III Raportem rzecznika Finansowego, wielu poszkodowanych skarży się na niesłuszne zaniżone odszkodowania z OC komunikacyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których orzecznictwo jest bogate i spełnione są wszystkie wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego . Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe chcą uniknąć strat, które wiążą się z duża sumą wypłat. Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną, musisz zdać sobie sprawę, ze każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek obiektywnego oraz adekwatnego do sytuacji oszacowania kosztów naprawy pojazdu zgodnie z aktualnymi kosztami usług naprawczych. przy czym warto zaznaczyć, że jako osoba poszkodowana, nie masz obowiązku naprawy pojazdy. Jeżeli wpłacona suma pieniędzy nie starczy na naprawę pojazdu, oznacza to, że trzymałeś zaniżone odszkodowanie.

Zbyt niskie OC – co robić?

Odszkodowanie powinno umożliwić poszkodowanego zakup oryginalnych i niezbędnych do naprawy pojazdu części. Niestety zaniżone odszkodowanie OC nie pozwala na pełną naprawę pojazdu i uzyskanie stanu sprzed kolizji czy wypadku komunikacyjnego. Co więcej, warto jeszcze dodać, że jako osoba poszkodowana, nie musisz zgodzić się :

  • na proponowane przez ubezpieczyciela części alternatywne do naprawy pojazdu W przeciwieństwie do oryginalnych, mogą wykazywać się niską jakością,
  • dokonanie napraw y, które jest niezgodne z technologią producenta pojazdu.

Zbyt niskie odszkodowanie OC wynika z tego, ze firmy ubezpieczeniowe chcą pozbyć się strat. A wysokie odszkodowania temu przeczą. Starają się wypłacić szybko pieniądze, aby osoby zadowolić poszkodowane osoby. A nie zawsze zdają sobie one sprawę, że odszkodowanie jest zaniżone. Na całe szczęście istnieje kilka możliwości, które pozwalają na staranie się o dopłatę do odszkodowania. przy czy należy mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe, nie informują o tym. Możesz złożyć chociażby odwołanie od decyzji towarzystwa. Nie masz na to określonego terminu, aczkolwiek istnieje termin przedawnienia roszczeń o odszkodowania z OC sprawy szkody. Wynosi on 3 lata.

Zaniżone odszkodowanie OC – jak uzyskać dopłatę do wypłaconego odszkodowania?

Jeśli otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC, to nie bagatelizuj sprawy, a walcz o swoje. Nawet wtedy, gdy pieniądze zostały już wypłacone. Nie powielaj błędów innych i nie pozwól, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło Ci zbyt małą sumę. W przypadku chęci naprawy pojazdu, będziesz musiał wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. A może to być całkiem spory wydatek. Możesz to zrobić, korzystają z poniższych metod, o których firmy ubezpieczeniowe nie informują:

Odwołaj się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego

Przede wszystkim odwołaj się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Najlepiej, aby decyzja była merytorycznie uargumentowana oraz poparta opinią, a także kosztorysem niezależnego ubezpieczenia. Służy to przedstawieniu bezpodstawnego zaniżenia odszkodowania. W piśmie musisz określić kwotę, jaką ubezpieczyciel powinien Ci wypłacić.

Złóż skargę do Rzecznika Finansowego

Jeżeli złożyłeś odwołanie, a firma ubezpieczeniowa podtrzymała swoją decyzję, poproś o pomoc rzecznika Finansowego. Pamiętaj, ze skargę do niego możesz złożyć tylko i wyłącznie po nieudanej próbie odwołania decyzji zakładu ubezpieczeniowego.

Skieruj sprawę do sądu

W sytuacji, gdy ani dowołanie, ani interwencja rzecznika Finansowego, nie przyniesie skutku, to skieruj sprawę na drogę sądową. Jeśli to zrobisz, musisz wykazać wysokość szkody. Ponadto, przysługuje Ci zwrot kosztów za sporządzenie prywatnej kalkulacji.  Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe musi wykazać, że wypłacona Ci kwota była wystarczająca, aby przywrócić stan pojazdu do stanu sprzed szkody.

Jeśli już otrzymałeś pieniądze, to możesz nadal dochodzić swoich spraw. Nadal istnieje możliwość odwołania się do zaniżonej wyceny, a tym samym otrzymania dopłaty. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, rozpoczyna długi i żmudny proces. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm, które specjalizują się w tego typu sprawach i pomogą Ci zyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania OC.

Wsparcia merytorycznego przy tworzeniu artykułu udzieliła nam firma Cewik.pl, która pomaga uzyskiwać wyższe odszkodowania OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *