Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Zadbane i w pełni sprawne auto to chluba każdego kierowcy. Niezależnie czy nasze cztery kółka wyjechały dopiero z salonu, czy mają już kilka albo kilkanaście lat, mogą cieszyć oko i doskonale się sprawować. Wszystko zależy od użytkownika, czy odpowiednio zajmuje się swoich samochodem.
Dbanie o auto to nie tylko regularne jego mycie i czyszczenie, ale też utrzymanie sprawności całego układu mechanicznego. Od tego, jak często nasz samochód się psuje, w dużej mierze zależy technika jazdy, ponieważ ona determinuje to, jak szybko zużywają się części naszego pojazdu. Niemniej jednak czas jest też niemiłosierny, tak czy siak z czasem pewne części się zużywają. Zatem jak utrzymać nasz pojazd w dobrej kondycji ?
Regularne przeglądy samochodu
Warto przynajmniej raz w roku, dla własnego bezpieczeństwa i spokojnego sumienia, odwiedzić warsztat mechaniczny dla przeglądu oraz regulacji poszczególnych podzespołów samochodu. Mechanik samochodowy nam powie, co ewentualnie wymaga wymiany lub co w niedługim czasie się zużyje i warto już teraz pomyśleć o wymianie tej części. Kiedy decydujemy się na zakup i wymianę części, warto odwiedzić zaufany sklep motoryzacyjny, taki jak https://autoczescizielonki.pl .
W warsztacie dokonają kontroli wszystkich najważniejszych podzespołów, takich jak silnika, sprzęgła, hamulców, koła dwumasowego, amortyzacji, rozrządu, zawieszenia oraz klimatyzacji. Zauważą również usterkę, która wcześniej naprawiona będzie nas mniej kosztowała.
Tego typu przegląd szczególnie warto zrobić przed dłuższym wyjazdem, aby w trakcie podróży uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Uzupełnianie płynów i wymiana oleju
Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku oraz innych płynów, w razie potrzeby uzupełniać je, a nawet wymieniać te, które już się zużyły. Cykliczna wymiana oleju w silniku i płynu hamulcowego ma ogromne znaczenie dla kondycji całego układu silnika i hamulcowego. W tym wypadku należy stosować się do zaleceń producenta samochodu, co do rodzaju zastosowanego oleju silnikowego i płynu oraz odstępów czasowych, w jakich te płyny powinny być wymieniane. Przy wymianie oleju należy również powymieniać filtry.
Zgodnie z ogólnymi zaleceniami olej silnikowy w nowym aucie nie starszym niż 5 lat wymienia się co dwa lata, a potem co roku. Natomiast płyn hamulcowy powinien być wymieniany co dwa lata. Przy wymianie płynów warto też sprawdzić stan wycieraczek, paska rozrządu, alternatora oraz akumulatora. Wymiana wycieraczek lub piór zalecana jest co roku, paska rozrządu oraz alternatora co 5 lat, a samego akumulatora od 3 do 5 lat, w zależności od jego rodzaju.
Sprawdzanie stanu opon oraz ich wymiana letnie/zimowe
Dostosowanie rodzaju opon do pory roku jest szczególnie ważne. Opony zimowe mają inną przyczepność niż letnie i dedykowane są dla powierzchni oblodzonych i zaśnieżonych. Natomiast letnie doskonale sobie radzą w temperaturach powyżej zera, w porównaniu z zimowymi. Dlatego wymiana opon z letnich na zimowe jest wymagana dwa razy w roku.
Podczas wymiany warto również sprawdzić zużycie bieżnika w oponach. Jazda na wysłużonych oponach jest szczególnie niebezpieczna, gdyż zwiększa drogę hamowania pojazdu, prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg i spowodowanie wypadku.
Ważnym elementem, o którym często kierowcy zapominają, jest regularne sprawdzanie ciśnienia w kołach, można to zrobić na stacji benzynowej. Właściwe ciśnienie w kołach to nie tylko gwarancja bezpiecznej jazdy, ale też większa przyczepność opon i mniejsze zużycie paliwa.
Istotnym elementem jest tankowanie paliwa na autoryzowanych stacjach benzynowych tam, gdzie mamy sprawdzone jakościowo paliwo. Paliwo złej jakości może doprowadzić do zabrudzenia silnika, a tym samym awarii jego układów. W marginalnych zaś przypadkach trwale uszkodzić silnik.
Bardzo dobry artykuł i zgadzam się z nim że przynajmniej raz w roku powinno się zrobić przegląd i wymienić płyny i filtry. A często można spotkać że właściciel nie dba o podstawowy serwis i potem się dziwi czemu tak się psuje wszystko.
Dbać o auto powinien każdy ale nie zawsze tak jest, najbardziej uwagę powinny zwrócić osoby które zarabiają dzięki samochodowi. Np taki przewóz osób jeżeli pasażer wsiądzie do brudnego auta z nieprzyjemnym zapachem to już więcej nie skorzysta z usług takiego przewoźnika temu trzeba dbać o czystość auta jak i o wygląd zewnętrzny.
Jeżeli mamy nowe auto i chcemy żeby jak najdłużej wyglądało pięknie to jest warto zabezpieczyć lakier różnymi środkami do tego przeznaczonymi np takim jak powłoka ceramiczne.
Ja prostsze naprawy i konserwację robię sam, ale w większe się nie bawię i podstawiam do mechanika.