zdjęcie kokpitu samochodu przez szybę

Uszkodzona szyba – to może Cie słono kosztować!

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Rysa czy pęknięcie na szybie czołowej samochodu to jedne z najczęstszych problemów kierowców. Wystarczy niepozorny kamyczek wypadający spod kół jadącego przed nami pojazdu, aby uszkodzić szybę. A to nie tylko problem natury estetycznej, ale też zagrożenie dla bezpieczeństwa!


Ryzyko na drodze

Zły stan tak istotnego elementu pojazdu może skutkować poważnymi problemami. Teoretycznie wie o tym każdy kierowca, w praktyce jednak mało który się przejmuje.

Tymczasem popularny „pajączek” – nawet ten całkiem mały – zagraża naszemu bezpieczeństwu na drodze. Każde pęknięcie jest groźne, szczególnie wtedy, kiedy widoczność jest dodatkowo ograniczona przez niesprzyjające warunki zewnętrzne, takie jak zmrok, deszcz czy opady śniegu. Wszystkie one pogarszają komfort prowadzenia pojazdu. Kiedy dodamy do nich zły stan szyby czołowej, mówimy już o poważnym niebezpieczeństwie.

Wszelkie uszkodzenia mogą skutkować pogorszeniem się widoczności, a to prowadzi do ryzykownych sytuacji na drodze. Każde pęknięcie czy zmatowienie wymaga naprawy. Pozostawione samo sobie będzie się powiększać i może wywoływać oślepiające refleksy świetlne.


Wysoki mandat

Odkładanie takiej naprawy może skutkować nie tylko zagrożeniem na drodze, ale też nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony służb mundurowych. Jazda z pękniętą szybą będzie nas słono kosztować! Policja ma prawo wystawić za nią mandat w wysokości nawet 500 zł. Dodatkowo funkcjonariusze mogą nas pozbawić dowodu rejestracyjnego.

Jeśli podobną usterkę zaobserwuje diagnosta w trakcie przeglądu technicznego, nie ma prawa przedłużyć nam ważności badania technicznego auta.


Jakie ubezpieczenie?

Niestety, jeśli nie mamy wykupionego ubezpieczenia szyb samochodowych, wymiana przedniej szyby będzie nas sporo kosztować. Istnieją co prawda inne sposoby naprawy jak np. uzupełnienie odprysku za pomocą żywicy. Metoda ta jednak zwykle pozostawia niewielki, widoczny na szkle ślad.

Koszt wymiany szyby jest wysoki. Dlatego warto przemyśleć ubezpieczenie szyb samochodowych. Takie rozwiązanie sprawi, że otrzymamy pomoc w likwidacji skutków zderzenia się pojazdów, zderzenia z przedmiotami, zwierzętami i ludźmi oraz działania osób trzecich, które spowodują uszkodzenie szyby naszego pojazdu. W przypadku szkody Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby na nową.

Wysoka suma ubezpieczenia zapewni pokrycie szkody, a jej bezgotówkowe rozliczenie pozwoli nam uniknąć zbędnych formalności.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *