woskowanie samochodu

Jak prawidłowo nawoskować samochód? Praktyczny poradnik

Artykuł zaktualizowany 18 września 2022

Każdy posiadacz auta chce, by jego pojazd prezentował się doskonale. Niestety, podczas codziennego użytkowania samochodu jego lakier narażony jest na powstawanie drobnych zadrapań i zmatowień. W takiej sytuacji możemy znacząco poprawić wygląd naszego samochodu bez konieczności wizyty u lakiernika. Jednym z zabiegów, który na to pozwala jest z całą pewnością woskowanie samochodu. Co więcej, możemy przeprowadzić je samodzielnie. Przedstawiamy krótki poradnik w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszej kwestii, a więc tego czemu właściwie służy woskowanie auta. Mówiąc najprościej, jest to jednocześnie sposób na zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami, jak i proste rozwiązanie na to, by zamaskować już widoczne rysy. Wosk wypełnia istniejące rysy i sprawia, że przestają być widoczne. Dodatkowo doskonale nabłyszcza lakier naszego pojazdu i sprawia, że staje się on bardziej przejrzysty.

Krok pierwszy: wybór dobrych produktów

Zanim przejdziesz do woskowania swojego samochodu odwiedź dobry sklep z kosmetykami samochodowymi, w którym znajdziesz wysokiej jakości, wydajne produkty. Obecnie woski do samochodu możemy podzielić na trzy główne rodzaje – pierwszy z nich to woski naturalne, które produkowane są z oleju palmowego, drugi to woski syntetyczne, które wytwarzane są z polimerów. Trzecim rodzajem wosków są woski syntetyczne, w których składzie znajdziemy zarówno naturalne, jak i syntetyczne składniki.

Dokładne mycie auta

Pierwszym, niezwykle ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć woskując auto jest jego dokładne umycie. W tym celu należy użyć nie tylko szmatki z mikrofibry ale również specjalnego szamponu lub aktywnej piany, które rozpuszczą poprzednie warstwy wosku oraz wszelkie zanieczyszczenia.

Jak powinno wyglądać woskowanie samochodu?

Wosk samochodowy nakładamy na karoserię za pomocą gąbki. Wykonujemy koliste ruchy, dbając o to, by warstwa wosku była jak najcieńsza. Następnie, po jego zastygnięciu polerujemy karoserię za pomocą polerki lub miękkiej ściereczki. Wosk warto nakładać małymi partiami na niewielki fragment karoserii a następnie przechodzić dalej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ostatnią, choć niezwykle ważną kwestią dotyczącą woskowania samochodu jest pogoda. Wydaje ci się to dziwne? Tymczasem ma to ogromne znaczenie dla skuteczności twoich działań. Aby wosk szczelnie wypełnił szczeliny i zarysowania oraz zabezpieczył powierzchnię lakieru powinien jak najszybciej zastygnąć na karoserii auta. Z tego właśnie powodu woskowanie auta powinieneś przeprowadzić w dniu, gdy temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Co równie ważne, auto nie powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ wówczas karoseria nagrzeje się zbytnio, nawet jeśli temperatura nie przekracza wspomnianej wyżej wartości.

Podsumowując, choć woskowanie samochodu nie wydaje się być zadaniem trudnym tak naprawdę wymaga odrobiny wprawy. Pamiętaj również o tym, że w przypadku gdy rysy na samochodzie są naprawdę duże i widoczne – lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Samodzielne woskowanie samochodu jest dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku stosunkowo niewielkich uszkodzeń lakieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *