samochod na drodze

Jak efektywniej zarządzać firmowymi pojazdami?

Artykuł zaktualizowany 17 czerwca 2020


Za sprawą nowoczesnych technologii, w tym przede wszystkim dzięki większej dostępności i niskim cenom modułów GPS zarządzenie rozbudowanymi flotami pojazdów stało się znacznie prostsze, a przy tym bardziej efektywne. Wystarczy wyposażyć firmowe pojazdy w elektroniczne moduły i wybrać odpowiedni program do monitorowania samochodów. Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań informatycznych o różnorodnych funkcjach, dedykowanych różnym branżom.


Kontrola stanu paliwa

Jedną z podstawowych funkcjonalności informatycznych systemów do kontrolowania pojazdów firmowych, w tym ciężarówek, pojazdów budowlanych czy samochodów osobowych jest kontrola poziomu paliwa. Po instalacji w pojeździe odpowiedniego modułu właściciel firmy lub delegowany do tego celu pracownik może zdalnie kontrolować aktualny stan baku. Program do monitorowania samochodów automatycznie ocenia poziom spalania i tym samym wskazuje, ile paliwa powinno w danym momencie znajdować się w baku danego auta. Oczywiście są to wartości przybliżone, ale na ich podstawie można ocenić, czy kierowca nie nadużywa zaufania pracodawcy i nie podkrada paliwa.

Monitorowanie pojazdów i ich lokalizacja w czasie rzeczywistym

Dzięki modułom GPS istnieje możliwość automatycznego aktualizowania trasy przejazdu każdego z firmowych samochodów. Przy pomocy oprogramowania monitorującego pojazdy właściciel lub menadżer może sprawdzić, czy kierowcy poruszają się po wyznaczonych trasach, ile godzin są w trasie, czy powierzonego im pojazdu nie wykorzystują w nieuprawnionych do tego celach, z jaką średnią prędkością się poruszają i w jakim aktualnie znajdują się miejscu. Tego typu informacje są niezwykle cenne, zwłaszcza w przypadku firm transportowych. Program do monitorowania samochodów pomaga panować nad rozbudowaną flotą pojazdów, a przy okazji zwiększa efektywności działania firmy. Korzystający z programu spedytor wie, któremu kierowcy może powierzyć dane zlecenie, co pozwala oszczędzać czas i uprzedzić konkurencję. Moduły GPS wpływają również na poprawę bezpieczeństwa kierowców i firmowego sprzętu.

Jeśli szukasz sposobu na poprawę organizacji codziennej działalności firmy z branży transportowej, logistycznej, handlowej czy budowlanej, zainwestuj w nowoczesny system informatyczny do monitorowania firmowych pojazdów. Tego typu narzędzia zapewniają dostęp do wielu analiz i raportów, które pozwolą zmniejszyć straty, zwiększyć efektywność działania firmy, zminimalizują ryzyko kradzieży paliwa lub sprzętu, poprawią bezpieczeństwo pracy kierowców i pracowników mobilnych.

Dodaj komentarz