volkswagen

13 faktów o marce Volkswagen, których możesz nie znać

Artykuł zaktualizowany 10 lutego 2022


Volkswagen to jedna z najstarszych marek samochodowych na świecie, której pojazdy są produkowane już od 1938 roku. Należy do niemieckiego koncernu VAG – Volkswagen Group. W artykule przedstawiamy mniej znane fakty i ciekawostki na temat tej marki. 


Volkswagen należy do tej samej grupy co inne popularne marki

VAG to największy koncern motoryzacyjny w całej Europie. Oprócz Volkswagena należy do niego również kilka innych znanych marek – Porsche, Skoda, Seat, Lamborghini, Ducati, Bugatti, Bentley, Audi, MAN i Scania.

VW stawia na transformację energetyczną

Volkswagen przyjął strategię „New Auto”, zgodnie z którą do 2030 roku zamierza całkowicie zrezygnować z produkcji samochodów z silnikami spalinowymi. W 2021 roku niemiecki producent dostarczył na rynek rekordową w historii liczbę samochodów elektrycznych – 453 tysiące. W Polsce zarejestrowano w ubiegłym roku 1355 egzemplarzy takich pojazdów, z czego najpopularniejszy okazał się model Volkswagen ID.3 (221 szt.) i Volkswagen ID.4 (209 szt.).

Redukcja śladu węglowego poprzez sadzenie drzew

W 2021 roku Volkswagen rozpoczął realizację projektu redukcji śladu węglowego, wytwarzanego przez swoje testowe samochody z silnikiem spalinowym. Niemiecka marka, wspólnie z Polskim Związkiem Leśnym, wskazała trzy dotknięte klęskami żywiołowymi obszary, na których zostaną zasadzone drzewa – las w rejonie Babiej Góry (w miejscowości Zawoja), Las w Czarnowie oraz teren wsi Ryboły. W sumie obszar nasadzeń ma obejmować powierzchnię ośmiu hektarów. Zostaną posadzone brzozy, świerki, buki, dęby, jodły i sosny.

VW bada i poddaje recyklingowi ogniwa akumulatorowe

W fabryce Salzgitter została uruchomiona przez Volkswagena pilotażowa linia recyklingu akumulatorów wykorzystywanych w autach elektrycznych. Koncern planuje poddawać odzyskowi około 3600 akumulatorów rocznie. Grupa Volkswagen realizuje również badania nad ogniwami akumulatorowymi – przeznaczyła na ten cel 70 milionów euro. Są one prowadzone w laboratorium w Salzgitter.

Volkswagen Golf to najczęściej leasingowany model tej marki

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów wskazują, że w dwóch ostatnich latach przedsiębiorcy najchętniej decydowali się na leasing Volkswagena Golfa spośród wszystkich modeli tego producenta. Na kolejnych miejscach znalazły się Volkswagen Tiguan, Volkswagen Passat i Volkswagen T-Roc.

Lider na rynku samochodów używanych

Volkswagen zajął w 2020 roku pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych marek aut używanych w Polsce. Najczęściej rejestrowanym pojazdem z drugiej ręki jest Volkswagen Passat, którego spośród modeli wszystkich marek wyprzedza tylko Skoda Octavia i Skoda Fabia.

Pierwszy na świecie salon aut poleasingowych Volkswagena

W marcu 2021 roku grupa Volkswagen otworzyła swój pierwszy na świecie salon poleasingowych aut osobowych, który działa w formie stacjonarnej oraz za pośrednictwem platformy online. Klienci mogą wybierać spośród modeli marki Volkswagen, Seat, Skoda, Porsche i Audi. Każdy pojazd ma roczną gwarancję, pewną historię i jest zweryfikowany pod kątem sprawności technicznej.

Polskie Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały samochody od Volkswagena

Niemiecki producent wręczył bezpłatnie polskim OSP 40 pojazdów Volkswagen Transporter T6 oraz 10 Volkswagenów Caddy. Pojazdy zostały przekazane w dwóch etapach – w czerwcu 2020 roku i we wrześniu 2021 roku. Samochody te mają być wykorzystywane do wyjazdów na akcje ratownicze, szkolenia oraz pokazy bezpieczeństwa. Strażacy do każdego pojazdu otrzymali kartę paliwową.

Polska policja jeździ autami marki Volkswagen

Od grudnia 2020 roku do marca 2021 roku Komenda Główna Policji zainwestowała w 124 nowe samochody dostawcze Volkswagen Crafter – w zabudowie zaprojektowanej specjalnie z myślą o służbie mundurowej i przewozie policyjnego sprzętu. Zostały one wyprodukowane w fabryce w Białężycach.

Volkswagen rozbudowuje sieć stacji szybkiego ładowania

Do 2025 roku Volkswagen zamierza we współpracy z firmami Enel, Inerdrola i BP uruchomić na terenie Europy około 18 000 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Koszt tej inwestycji został oszacowany na około 400 milionów euro.

System automatycznej jazdy powstający we współpracy z Microsoft

Należąca do Volkswagena firma Car.Software nawiązała w 2018 roku partnerstwo z Microsoftem. W ramach tej współpracy powstaje system Automated Driving Platform, który ma usprawnić funkcje automatycznej jazdy i systemy asystujące w pojazdach Volkswagena. Platforma ta działa w oparciu o chmurę danych. Celem jej uruchomienia jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a także przeciwdziałanie zatorom drogowym.

Volkswagen California 6.1 wybrany „Samochodem legendą”

Produkowany od 1988 roku kamper California 6.1 zwyciężył w kategorii „Samochód legenda” plebiscytu „The Best of Moto”, organizowanego przez portal Moto.pl. Samochód ten jest wyposażony w składane krzesła, podnoszony dach, miejsca do spania, składany stół, a opcjonalnie może się w nim znaleźć niewielka kuchenka.

Głośna afera Volkswagena

W 2015 roku wydało się, że Volkswagen montował w swoich samochodach ukryte oprogramowanie. Służyło ono do manipulowania wynikami pomiarów emisji spalin, wytwarzanych przez auta z silnikami diesla. Po wykryciu tego faktu, do dymisji podał się prezes grupy VAG Martin Winterkorn. Volkswagen przeznaczył kilka miliardów dolarów na naprawę wadliwych samochodów, a także wypłacił ich właścicielom rekompensaty w formie voucherów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *