technologia skyactive

Co to jest i jak działa technologia Skyactiv?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Nowa technologia Mazdy to zmiany nie tylko w obrębie silnika. Zmodernizowano podwozie oraz nadwozie pojazdów. Wszelkie elementy wykonywane są z lżejszych materiałów. Technologia Skyactiv wykorzystywana w pojazdach marki Mazda ma zagwarantować niższe zużycie paliwa, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich osiągów. Duża moc silnika należy do podstawowych wymagań użytkowników. Równie ważna jest niezawodność oraz elastyczna praca. Silnik musi również gwarantować ekonomiczne spalanie, a także niską emisję spalin.

Czy jest to możliwe? W samochodach marki Mazda udało się zastosować technologię, która spełnia podstawowe wymagania użytkowników. Szczegółowe informacje umieszczono poniżej.


Innowacyjny silnik Skyactiv

Silniki Skyactiv pozwalają na wysoką oszczędność paliwa. Na uwagę zasługuje również stopień sprężenia 14,0:1 (w standardowych modelach wartość ta wynosi 10:1). Warto wiedzieć, że w przeszłości taką wartość sprężenia można było uzyskać jedynie w samochodach sportowych. Kolejnym plusem jest eliminacja spalania stukowego. Dodatkowo wprowadzono systemy spalania mieszanki jednorodnej HCCI. Wszystko to przekłada się na krótszy proces spalania.
Elementy mechaniczne silnika Skyactiv zostały ulepszone – konstruktorzy dążyli do zmniejszenia ich masy. Pozwoliło to znacząco zmniejszyć poziom tarcia, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze spalanie, a także większy moment obrotowy. To właśnie dlatego silniki Skyactiv uchodzą za wyjątkowo oszczędne. Warto wiedzieć, że produkowane są one nie tylko w klasycznej wersji benzynowej, ale również w wersji Diesel.


Technologia przyszłości

Nowa technologia Mazdy to zmiany nie tylko w obrębie silnika. Zmodernizowano podwozie oraz nadwozie pojazdów. Wszelkie elementy wykonywane są z lżejszych materiałów. Im mniejsza masa, tym mniejsze spalanie.
Trzeba także wspomnieć o systemie Intelligent Energy Loop, który również obniża poziom spalania (nawet o 10 proc.). System został wprowadzony w celu odzyskiwania strat energii. Podobne rozwiązanie wykorzystywane jest w samochodach hybrydowych. Energia gromadzona jest w szczególności podczas hamowania. Następnie przekazywana jest ona do akumulatorów. System i-ELOOP stosowany jest wyłącznie w autach wyposażonych w benzynowy silnik wolnossący.


Dynamika jazdy

Technologia Skyactiv gwarantuje również wysoką dynamikę pojazdów. Oznacza to, że przyspieszanie samochodu nie stanowi żadnego problemu. Auto natychmiast reaguje na gaz, co przekłada się na wyższy poziom dynamiki, niż w standardowych modelach. Dużą zaletą jest to, że jednostka napędowa generuje duży moment obrotowy. Płynne przyspieszanie zapewnia wyjątkowy komfort jazdy. Użytkownicy samochodów wyposażonych w silnik Skyactiv chwalą sobie wysoką kulturę pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii Skyactiv? Wejdź na https://www.mazda.pl/o-firmie/technologia-skyactiv/.

 

Dodaj komentarz