radio samochodowe w aucie

Jak podłączyć radio samochodowe w aucie?


Nagłośnienie w samochodzie dla wielu to jedna z najważniejszych rzeczy. Muzyka, audycje, audiobooki – każdy słucha w trakcie jazdy tego co lubi. Aby umilać sobie czas w podróży właśnie w taki sposób potrzebujemy radia samochodowego. Jak je podłączyć? Koniecznie sprawdź nasze rady!


Wymiana radia na nowe – jak wygląda?

Jeśli chcemy zwyczajnie zmienić radio na lepsze, albo uległo ono awarii mamy uproszczoną sprawę, gdy mowa o pojazdach starszej generacji. W pierwszej kolejności pozbywamy się tego niepotrzebnego i w kieszeni 1-din podmieniamy radioodtwarzacz. Natomiast nowsze samochody mają radio połączone z kokpitem. To niestety, ale komplikuje nam wymianę. Po pierwsze, model idealnie musi pasować w wyznaczone miejsce po zdemontowanym seryjnym produkcie. Po drugie, wolną lukę w całości powinna wypełnić specjalna ramka.  

Podczas zakupów zwróć uwagę na rozmiar, sposób podłączenia (większość ma kostki IOS), design sprzętu, a także funkcje radia. Ten dodatek w aucie powinniśmy zainstalować zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji biorąc pod uwagę kolorowe oznaczenia kabli. To pozwoli nam uniknąć licznych problemów. Poza tym warto skorzystać ze wsparcia technicznego sklepów elektronicznych lub mechanika znającego się na elektronice. 

W jaki sposób podłączyć zasilanie w radiu samochodowym?

Montaż radia samochodowego wiąże się z podłączeniem do kilku kabli. Elektronika niekiedy może sprawić nieco kłopotu, więc warto dowiedzieć się, w jaki sposób zamontować tego rodzaju sprzęt. Zasilanie łączymy za pomocą jednej części kostki ISO. Dzięki temu po przekręceniu kluczyka radioodbiornik będzie się włączać oraz wyłączać. Mimo to przez cały czas musi być, tak zwane „utrzymanie” – zasilanie zapobiegające utracie ustawień.

Poniżej masz wyjaśnienia dotyczące kolorów poszczególnych kabli oraz zasady ich instalacji:

  • W samochodach japońskich oraz niektórych marek europejskich czarny kabel oznacza zasilanie. Natomiast w niemieckich modelach ma on barwę brązową.
  • Za tak zwane podtrzymanie odpowiada kabel żółty, pomarańczowy bądź czerwony. Ten wariant podłącza się bezpośrednio do plusa akumulatora. Kiedy zamocowujemy go do przewodu zasilającego sprawiamy, że po każdym wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki radio wróci do ustawień fabrycznych. Należy o tym pamiętać w trakcie montażu!
  • Czerwony, rzadziej pomarańczowy przewód oznacza zasilanie. Gdzie musi się znaleźć? W miejscu, w którym napięcie pojawia się dopiero w chwili przekręcenia kluczyka. To zagwarantuje, że po odpaleniu od razu uruchomi się radio. Również, dzięki temu rozwiązaniu po zmianie położenia kluczyka do pierwszej pozycji stacyjki uda się odpalić ten sprzęt. 
  • Pomarańczowy kolor ma najczęściej kabel odpowiadający za podświetlanie się radioodtwarzacza. 
  • Niebieski przewód jest tylko w autach, które mają automatycznie wysuwaną antenę. Odpowiednie podłączenie powoduje, że po odpaleniu radia od razu ta część się wysuwa samodzielnie. Co więcej, bardzo często niebieski kabel wykorzystuje się do automatycznego uruchamiania wzmacniacza. 

Jak podłączyć głośniki do radia samochodowego?

Kiedy w odpowiedni sposób udało się zainstalować radioodtwarzacz w samochodzie, czyli kable sterujące i zasilanie, czas na nagłośnienie. Co istotne każdy głośnik ma kabelki oznaczone plus oraz minus. Ten pierwszy jest zupełnie gładki, za to drugi ma taką samą barwę, ale jeszcze dodatkowe oznaczenia, na przykład będzie to czarny pasek. 

Zazwyczaj przewody od głośników mają zawsze takie kolory:

  • przedni prawy głośnik ma szary kabel
  • przedni lewy głośnik ma biały kabel
  • tylny lewy głośnik ma fioletowy kabel
  • tylny prawy głośnik ma zielony kabel.

Tutaj bardzo ważne jest, żeby nie łączyć w żadnym wypadku przewodów nagłośnienia między sobą, a tym bardziej z kablami zasilania! To niestety, ale doprowadza do spadku mocy. Jeśli nie używamy głośników to koniecznie odizolujmy je taśmą lub rurką termokurczliwą i to bardzo szczelnie. 


 

Dodaj komentarz