uszkodzenia lakieru na samochodzie

Jak usunąć rysy z lakieru samochodowego? Skuteczne rozwiązania

Artykuł zaktualizowany 8 lutego 2020


Wystarczy chwila nieuwagi, a na karoserii samochodowej pojawiają się nieestetyczne rysy. Na szczęście nie od razu trzeba udawać się do lakiernika i narażać się na wydanie dość sporej sumy, ponieważ istnieją tańsze patenty na ukrycie powstałego defektu. Jak usunąć rysy z lakieru samochodowego? Poznaj skuteczne rozwiązania!


Rysy na lakierze auta – jak sobie z nimi radzić?

Zadrapania na lakierze są większe lub mniejsze. Pojawiają się w różny sposób, na przykład w trakcie parkowania zazwyczaj poprzez uderzenie w śmietnik bądź w słupek. Nawet małych rozmiarów ryski potrafią zepsuć efekt wizualny, czyli oszpecić naszą karoserie. Na szczęście łatwo sobie poradzić z tego rodzaju uszkodzeniami. Co ważne nie zawsze wizyta u lakiernika jest koniecznością!


Usuwanie płytkich rys z karoserii – jak wygląda?

W sytuacji kiedy uszkodzenie lakieru sprowadza się jedynie do zniszczenia powłoki bezbarwnej dość prosto się z tym uporać w domowych warunkach. W jaki sposób zamaskować takie minimalne zarysowania? Istnieje kilka patentów, między innymi można to miejsce wypolerować. Robisz to ręcznie lub za pomocą padu polerskiego oraz specjalnej pasty. Jak wygląda ta czynność?

  • W pierwszej kolejności trzeba dobrze oczyścić powierzchnie (zarówno rysę, jak i miejsce wokół), by nie doprowadzić do kolejnych uszkodzeń.
  • Kiedy mamy czysty obszar to przechodzimy do polerowania, czyli kolistymi ruchami nakładamy pastę i delikatnie wcieramy. Na sam koniec jej resztki usuwamy ściereczką z mikrofibry.
  • Gładką powierzchnie, czyli miejsce polerowania przecieramy alkoholem izopropylowym (IPA). Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się widocznych śladów po paście.

W sklepach motoryzacyjnych znajdziesz całą masę środków przeznaczonych do polerowania drobnych zarysowań na lakierze. Najczęściej są sprzedawane w kompletach – pasty wraz ze ściereczkami, niekiedy jest to również zawiesiste mleczko. Koszt to około 30-50 złotych w zależności od marki.


Jak zniwelować większe uszczerbki na lakierze?

Niekiedy okazuje się, że rysa jest bardzo mocna, a nawet spowodowała wyraźne odpryśnięcie lakieru bądź przebiła do białej warstwy pod spodem. Nie zawsze to oznacza wizytę u lakiernika, ponieważ są dość proste oraz stosunkowo tanie sposoby na zmniejszenie uszkodzenia samodzielnie. Można:

  • kupić odpowiednio dobrany odcień lakieru do konkretnej karoserii w sklepach motoryzacyjnych
  • dorobić lakier na podstawie kodu auta.

Obie opcje pozwalają nam zniwelować nie tylko rysę, ale również miejscowy brak lakieru. Znajdziesz te środki w kilku postaciach, między innymi w sprayu i w poręcznej buteleczce z pędzelkiem. Efekt ich stosowania będzie podobny.

Niwelowanie większych rys – krok po kroku:

Przed nałożeniem lakieru samochodowego o odpowiednio dopasowanym kolorze konieczne jest wykonanie kilku czynności, dzięki którym zabezpieczymy blachę przed korozją, poza tym przygotujemy bazę pod samo malowanie. Poniżej masz wszystkie wytyczne:

  • W pierwszej kolejności powierzchnie należy odtłuścić, na przykład odrobiną benzyny ekstrakcyjnej umieszczonej na miękkiej ściereczce.
  • Kiedy rysa jest głęboka, czyli zdarta do białej lub do ciemnej warstwy niezbędna jest aplikacja podkładu antykorozyjnego lub neutralizatora rdzy. Można też zastosować lakier bezbarwny z zestawu.
  • Dopiero na tak przygotowane podłoże aplikuj lakier, ale po upływie 24 godzin. Rób to za pomocą specjalnego pędzelka z zestawu, a wariant w sprayu rozpyl wpierw na korek i z niego nabieraj środek za pomocą wykałaczki. To pozwoli dozować odpowiednią porcję na rysę. Koniecznie nałóż 2 warstwy, co ważne każda z nich musi dobrze wyschnąć!

To rozwiązanie jest nieco droższe niż maskowanie pastą drobnych rysek, ponieważ lakier kosztuje w granicach 50-100 złotych. Wiele marek ma gotowe zestawy, a w ich skład wchodzi lakier bazowy idealnie dobrany do karoserii, oraz wariant bezbarwny zabezpieczający.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *