przygotowanie auta do warunków zimowych

Jak przygotować auto do zimy i niskich temperatur?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


W okresie zimowym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mimo coraz nowocześniejszych systemów, auto wymaga w tym okresie szczególnej troski.

Ciągła wilgoć, mrozy i środki chemiczne rozsypane na drogach to czynniki, które wpływają  zarówno na warunki jazdy jak i bezpośrednio na stan samochodu. Przed zimą należy dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu i przygotować go do przetrwania ciężkich warunków pogodowych.


Sprawny akumulator

Mrozy szybko weryfikują sprawność poszczególnych akumulatorów. Przy niskich temperaturach moc akumulator znacznie spada, nawet do 50% jego bazowej mocy. Jeżeli nie jesteśmy pewni jego stanu, to warto wybrać się do najbliższego serwisu, gdzie zazwyczaj bezpłatnie lub za niewielką opłatą, mechanicy sprawdzą jego stan. Sprawny akumulator to podstawa podczas ciężkich mrozów, więc nie oszczędzajmy na jego ewentualnej naprawie czy wymianie.


Płyny eksploatacyjne na zimę

Przede wszystkim, pamiętaj o corocznej wymianie oleju w silniku. Świeży olej wspomoże pracę silnika podczas mrozów.

Pamiętaj o wlaniu ZIMOWEGO płynu do spryskiwaczy. Wersja letnia w zbiorniku i układzie może zamarznąć i uszkodzić całą instalację.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Dostępne opcje dystrybutorów paliwa


Zabezpiecz nadwozie przez zimą

Przed zimą auto powinniśmy zadbać o czystość auta w środku jak i na zewnątrz. Jest to doskonała okazja do sprawdzenia stanu powłoki lakierniczej. Jeżeli na powierzchni lakieru występują ogniska rdzy, to należy zadbać aby usunąć je przed nadejściem mrozów. Niska temperatura w połączeniu z solą rozsypaną na ulicach, tworzą mieszankę która znacząco przyspiesza korozje.

Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i nasmarowanie gumowych uszczelek i zamków w drzwiach. Podczas mrozów guma przymarza do metalowych części karoserii, w tym wypadku próba otworzenia drzwi może zakończyć się uszkodzeniem samochodu.

Co radzimy?

  •  Zabezpiecz wszystkie gumowe elementy środkiem na bazie silikonu
  • Wyposaż się w specjalny odmrażasz do zamków.
  • Pamiętaj o sprawdzeniu czy Twoje wycieraczki są w dobrym stanie.

Ogrzewanie postojowe

Elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA pozwala uniknąć wiele problemów z zimową eksploatacją samochodu. Ten system podgrzewa zarówno silnik i wnętrza samochodu, przy okazji ładując akumulator.


 

One thought on “Jak przygotować auto do zimy i niskich temperatur?

Dodaj komentarz