kobieta w trakcie lekcji jazdy

Jak zapisać się na prawo jazdy?

Artykuł zaktualizowany 12 października 2020


Prawo jazdy przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Jednak otrzymanie tego dokumentu wiąże się z licznymi formalnościami, poza tym trzeba zdać egzamin. Jak zapisać się na prawo jazdy? Podpowiadamy!


Prawo jazdy – kandydat na kierowcę

Zanim otrzymamy prawo jazdy czeka nas kilka miesięcy przygotowań, i tak zwanej papierologii, a więc licznych formalności urzędowych do załatwienia. Musisz oczywiście ukończyć kurs, a także zdać pozytywnie egzamin – teoretyczny oraz praktyczny, by cieszyć się tym dokumentem.

Od 2014 roku obowiązuje zmodyfikowana procedura zapisywania się na kurs na prawo jazdy, a także na sam egzamin. Główną zmianą jest fakt, iż każdy musi posiadać numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Przyda on się nie tylko w ośrodku ruchu drogowego, ale i w szkole jazdy. Jak go zdobyć? W pierwszej kolejności musisz udać się do lekarza, który wykonuje badania kierowców. Często szkoła jazdy kieruje do takiego gabinetu, więc nie musisz szukać nigdzie kontaktu. Jeśli jesteś zdolny do kierowania pojazdem otrzymujesz specjalne zaświadczenie.

Aby uzyskać indywidualny numer PKK musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z następującymi dokumentami:

  • pozytywnym orzeczeniem lekarskim
  • dowodem lub paszportem
  • aktualnym zdjęciem
  • pisemną zgodą rodziców – muszą mieć osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, wymagana jest także pisemna zgoda na przystąpienie do kursu na prawo jazdy
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem – dotyczy to kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, ewentualnie gdy starostwo skierowało Cię na badanie
  • ksero dotychczasowego prawo jazdy – wymagane tylko, gdy robisz kolejną z kategorii.

Wszystkie papiery zanosisz osobiście do urzędu starostwa w miejscu swojego zamieszkania, możesz to zrobić też bez wychodzenia z domu, czyli online lub nadać dokumenty pocztą. Jednak do rejestracji internetowej wymagane jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP bądź bezpiecznego podpisu elektronicznego. Bez tego nie uda się wypełnić wniosku!

Jak zapisać się na prawo jazdy?

Po uzyskaniu indywidualnego numeru PKK możesz udać się do wybranej szkoły jazdy i zapisać się na kurs. W cenie masz wykłady teoretyczne oraz praktykę, czyli jazdę po placyku oraz po mieście. Po ukończeniu wszystkich procedur możesz zapisać się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w skrócie w WORD-zie. Tu masz dwie drogi do wyboru:

  • udajesz się osobiście do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego
  • korzystasz ze strony internetowej – info-car.pl. Dzięki temu oszczędzasz czas, bo nie stoisz w kolejce. To dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają daleko od WORD-zie.

Podczas tej procedury konieczne jest jednak posiadanie dowodu osobistego bez względu na typ rejestracji! Co ważne dopiero po zdaniu teorii możesz zapisać się na kolejną formę egzaminu, czyli na praktykę. Nie da się od razu umówić na dwa egzaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *