Spis treści
Artykuł zaktualizowany 29 marca 2020
Wiele osób przewożących dziecko w foteliku wykorzystuje popularny system ISOFIX. Co to takiego? W jaki sposób działa to rozwiązanie? Co trzeba o nim wiedzieć? Koniecznie sprawdź!
Co to jest ISOFIX?
International Organisation for Standardisation Fixtur w skrócie ISO Fixtur lub ISOFIX to mocowanie do fotelika samochodowego dla dzieci. Jest ono ujednolicone na skalę międzynarodową, a więc identyczne w każdym pojeździe. W starszych modelach aut może nie być tego elementu, bo dopiero od 2006 roku wprowadzono uchwałę, która nakazuje montaż ISOFIX w samochodach wchodzących na rynek Unii Europejskiej. Natomiast od 2013 roku w pojazdach premium stosuje się jeszcze większe udogodnienia, ponieważ do metalowych uchwytów dodano specjalny zaczep w postaci pasa Top Tether, albo pojawia się zamiast tego noga stabilizująca.
ISOFIX składa się z dwóch metalowych uszu, które są przytwierdzone bezpośrednio do nadwozia, to na nich mocuje się fotelik dziecięcy. Gdzie dokładnie? Znajdziemy uchwyty pomiędzy siedziskiem, a oparciem tylnej kanapy bądź fotela, też tego przedniego. W zależności od modelu pojazdu są one wyeksponowane, albo wręcz przeciwnie, niewidoczne i ukryte, a nawet zaślepione. Szukaj ich w miejscu łączenia oparcia oraz siedziska. Zazwyczaj ta lokalizacja jest oznaczona czymś co przypomina metkę od ubrania, tudzież guzik. Dzięki temu łatwo namierzyć to miejsce nawet w aucie, które jest dla nas zupełnie nowe.
W jaki sposób działa ISOFIX?
Posiadanie ISOFIX ułatwia rodzicom montaż fotelików dziecięcych, poza tym zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych. Jak wygląda instalacja? Należy mieć specjalny fotelik, albo jedynie bazę z odpowiednim mocowaniem ISOFIX. Założenie jest bardzo proste, ponieważ wystarczy zatrzasnąć zamki mocujące metalowymi uchwytami i dosunąć fotelik maksymalnie do końca oparcia. W wielu modelach są specjalne wkładki pilotujące, które jeszcze bardziej upraszczają ten proces. Dużo lepszą stabilizację gwarantuje użycie paska mocującego nazywanego Top Tether. Doczepiasz go do uchwytu znajdującego się na oparciu fotela, albo do spodu bagażnika. Pamiętaj, że mocno naciągasz pas! Zamiast tego często jest również noga stabilizująca, która pojawia się na podłodze pomiędzy przednim fotelem, a tylną kanapą. Ewentualnie znajduje się w wersji przedniej tuż przed deską rozdzielczą. Te dodatkowe elementy sprawiają, że zapobiegniemy wychylaniu się fotelika, czy jego obracaniu.
Więcej kłopotów z montażem systemu mocowania ISOFIX pojawia się w chwili, gdy metalowe uchwyty są mocno ukryte. Wtedy trzeba instalację robić bardziej na wyczucie, chodzi o precyzyjne wcelowanie w odpowiednie miejsce. Dla wielu właśnie to powoduje masę utrudnień. Brak widocznych elementów bardzo komplikuje zatrzaśnięcie zaczepów.
Zalety montażu mocowania do fotelika ISOFIX
Wielu rodziców decyduje się na ISOFIX ze względu na łatwy montaż. W kilka minut samodzielnie jesteśmy w stanie zainstalować fotelik dziecka do mocowania w aucie. Jeśli jest to baza to posłuży nam dłużej, ponieważ jedynie będziemy wymieniać górę, czyli siedzisko, aby pasowało idealnie do parametrów pociechy. Ryzyko nieprawidłowej instalacji jest dużo mniejsze niż w przypadku klasycznego zapinania przy pomocy pasów.
Ustandaryzowane mocowanie do fotelika, czyli system ISOFIX zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Uchwyty są bezpośrednio przymocowane do konstrukcji, a nie do siedziska, a to powoduje, że nasze dziecko jest bardziej zabezpieczone jeśli dojdzie do kolizji, a nawet dużo poważniejszego wypadku. Zyskujemy przede wszystkim:
- solidną stabilizację fotelika
- możliwość regulacji kąta oparcia fotelika
- większą ochronę przy zderzeniach bocznych
- amortyzację siły uderzenia
- złagodzenie wstrząsów.
Foteliki przeznaczone do systemu ISOFIX są droższe niż klasyczne modele, na przykład te do przypinania pasami. Poza tym nie każdy samochód jest wyposażony w to praktyczne rozwiązanie. Niestety to głównie nowsze pojazdy (produkowane po 2006 roku) mają zainstalowane te specjalne mocowanie do dziecięcych fotelików.